“Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari” boʻlimida ishlar qanday ketmoqda?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Maxsus shtabida ishlar jadal surʼatlarda davom etmoqda. Markaz ekspozitsiyasini yanada boyitish maqsadida bir nechta yoʻnalishlar boʻyicha keng koʻlamli ishlar olib borilmoqda. Joriy yilning sentabr oyigacha boʻlgan davrda ekspozitsiyani kengaytirish rejalashtirilgan boʻlib, bu jarayonda 10 ta yoʻnalish qamrab olinmoqda. Shuningdek, 5 ta asosiy zal turli eksponatlar bilan boyitilishi koʻzda tutilgan.
Jumladan, “Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari” boʻlimida ham faol ishlar olib borilmoqda. Ushbu ekspozitsiya faoliyati haqida boʻlim koordinatori Anvar Matniyozov quyidagilarni maʼlum qildi:
“Ishlar qizgʻin davom etmoqda. Sentabr oyiga qadar koʻplab loyihalarni amalga oshirishimiz lozim boʻladi. Bizning boʻlimda 6 ta sektor mavjud boʻlib, har biri oʻziga xos yoʻnalishda ishlamoqda. Nasib etsa, sentabrgacha birinchi bosqichni muvaffaqiyatli yakunlab olamiz. Ikkinchi va uchinchi bosqichlarda esa ekspozitsiyani yanada boyitishga harakat qilamiz”.
Islom sivilizatsiyasi markazida olib borilayotgan bu keng qamrovli ishlar yurtimiz tarixiy merosini chuqurroq oʻrganish, uni xalqimiz va xorijlik mehmonlarga toʻlaqonli tarzda taqdim etish yoʻlida muhim qadamlardan biri sanaladi.

How is the work progressing in the "Pre-Islamic Civilizations" section?
Work at the Special Headquarters of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is progressing at an active pace. Extensive work is being carried out in several directions to further enrich the exhibition. By September of this year, the exhibition is planned to be expanded, covering 10 areas. Additionally, there are plans to enrich 5 main halls with various exhibits.
In particular, work in the “Pre-Islamic Civilizations” section is continuing actively. The coordinator of this section, Anvar Matniyozov, shared the following information about the exhibition’s activities:
“Work is progressing actively. By September, we need to implement many projects. Our section has 6 sectors, each of which works in its unique area. If everything goes according to plan, we will be able to successfully complete the first phase by September. In the second and third phases, we will continue expanding the exhibition.”
These large-scale efforts being carried out at the Center of Islamic Civilization are an important step in the deeper study of our historical heritage and its full presentation to both residents and foreign visitors.