Hududiy ekspeditsiya natijalari: Islom sivilizatsiyasi markazi uchun 48 ta eksponat saralandi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini tarixiy ashyolar bilan toʻldirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar doirasida 3-ilmiy ekspeditsiya guruhi Qoʻqon davlat muzey-qoʻriqxonasi va uning filiallarida boʻldi. Ekspeditsiya aʼzolari muzey fondida saqlanayotgan eksponatlarni oʻrganib, markaz uchun kerakli artefaktlar boʻyicha saralash ishlarini olib borishdi.
Qoʻqon davlat muzey-qoʻriqxonasida hozirda 48 276 dona ashyo saqlanadi. Ularning 2246 tasi taʼmirga muhtoj. Muzeyning 11 ta filiali mavjud boʻlib, shulardan 5 tasida doimiy ekspozitsiyalar tashkil etilgan. Xususan, Xudoyorxon oʻrdasi muzeyida – 1285, Buyuk allomalar muzeyida – 817, Amaliy sanʼat muzeyida – 344, Muqimiy hujra-muzeyida – 338 va Hamza uy-muzeyida – 301 dona eksponat namoyish etib kelinmoqda.
Islom sivilizatsiyasi markazi uchun belgilangan “Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari” va “Oʻzbek xonliklari davri” boʻlimlari ekspozitsiyalariga moʻljallangan 48 dona ashyo shu muzey kolleksiyalaridan tanlab olindi. Tanlov jarayoni Qoʻqon davlat muzey-qoʻriqxonasi bosh muhofizi A.Yaxyayev bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ekspeditsiya davomida ashyolarning tarixi, holati, ekspozitsion qiymati, koʻrgazmada taqdim etish imkoniyatlari toʻliq tahlil qilindi. Shu asosda tanlab olingan ashyolar Islom sivilizatsiyasi markazining ekspozitsiyasiga qoʻshiladi.

Результаты региональной экспедиции: для Центра Исламской Цивилизации было отобрано 48 экспонатов
В рамках работы по обогащению экспозиции Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане историческими предметами, 3-я научная экспедиция посетила Музей-заповедник Кокандского государства и его филиалы. Члены экспедиции изучили экспонаты, хранящиеся в фонде музея, и провели отбор артефактов, необходимых для Центра.
В Музее-заповеднике Кокандского государства в настоящее время хранится 48 276 экспонатов, из которых 2 246 требуют реставрации. Музей включает 11 филиалов, пять из которых оборудованы постоянными экспозициями. В частности, в музее Орда Худоярхана 1 285 экспонатов, в Музее великих ученых — 817, в Музее прикладного искусства — 344, в Музее Мухими — 338 и в Музее-усадьбе Хамзы — 301 экспонат.
Для экспозиций Центра Исламской Цивилизации, посвященных «Цивилизациям до ислама» и «Эпохе узбекских ханств», было отобрано 48 предметов из коллекций этого музея. Процесс отбора был организован совместно с главным хранителем Музея-заповедника Кокандского государства А. Яхяевым.
В ходе экспедиции был полностью проанализирован исторический контекст, состояние, экспозиционная ценность и возможности представления экспонатов на выставке. На основе этого были отобраны предметы, которые будут добавлены в экспозицию Центра Исламской Цивилизации.