ISM ekspozitsiyasidan Oʻzbekistonning tarixiy va maftunkor shaharlarining maketlari joy oladi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Kengaytirilgan Ilmiy kengashning navbatdagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Unda Kengash aʼzolari, Ishchi guruh rahbarlari jumladan, tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova, OʻzRFA vitse prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov, Oʻzbekiston tasviriy sanʼat galereyasi direktori, sanʼatshunos olima Kamola Akilova, akademik Akbar Hakimov va boshqa olimlar hamda Markaz rahbariyati va xodimlar ishtirok etdi.
Ilmiy kengash muhokamasi
Kengash muhokamasida Markaz ekspozitsiyasining 4 ta yoʻnalishi – "Qurʼoni karim" zali, "Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari", "Birinchi Renessans davri", "Ikkinchi Renessans davri" va "Oʻzbek xonliklari" boʻlimlari Ish rejasi taqdimotlari muhokama etildi.
Kengash uchrashuvini Markaz rahbari Firdavs Abduxoliqov kirish soʻz bilan ochib berdi:
— Markazni boyitish doirasida amalga oshirilayotgan loyihalar uch bosqichda amalga oshirilmoqda. Oldimizda katta va masʼuliyatli ish turibdi. Har bir boʻlim rahbaridan markaz uchun taqdim etilgan manbalarning aniq va tarixiy haqiqatlarga asoslanganini taʼminlash soʻraladi. Maʼlumotlar 7 tilga tarjima qilinadi. Bu boʻyicha tajribali kompaniyalar bilan hamkorlik masalalari koʻrilmoqda. Wikipediyadagi tarixiy maʼlumotlarni yanada boyitishga hissa qoʻshishni ham rejalashtirganmiz – dedi Markaz rahbari.
“Sila sveta” kompaniyasi vakili
Jarayonda “Sila sveta” kompaniyasi direktori Aleksandr Us "Yangi Oʻzbekiston — Yangi Renessans" boʻlimining tarkibiy qismlari, ekspozitsiya dizayni va undan oʻrin oladigan artefaktlar hamda media kontentlar haqida onlayn taqdimot qildi. Taqdimot yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
— Markaz ochilgandan soʻng bizning ishimiz tashrif buyuruvchilarga manzur boʻladi, deb umid qilaman. Mahalliy olimlar, tarixchilar bilan maslahatlashgan holda loyiha doirasida koʻplab yangiliklar qildik. Boʻlim tom maʼnoda markazning tashrif qogʻozi boʻladi, deya toʻgʻri baholanmoqda. Tasavvur qilish uchun aytaman, boʻlimda Oʻzbekistonning tarixiy va maftunkor shaharlarining maketlari joy oladi, oʻzbek allomalarining ixtirolari aks ettiriladi. Dron va audioyozuvli shoular oʻtkaziladi. Loyihalarda zamonaviylik aks ettiriladi, har bir dastur jahon standartlari asosida amalga oshiriladi, — dedi Aleksandr Us.
Shuningdek, yigʻilishda “Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari”, “Birinchi Renessans davri”, “Ikkinchi Renessans davri” boʻlim rahbarlari va masʼullari loyihalar doirasida qilinayotgan ishlar boʻyicha taqdimot qildi. Maʼlum qilinishicha, Markazga gidlar jamoasi jalb qilinishi, ular mutaxassislar tomonidan oʻquv kurslarida oʻqitilishi maʼlum qilindi. Uchrashuv soʻnggida taqdimotlar Ilmiy kengash aʼzolari tomonidan yana bir bor muhokama qilinib, tasdiqlandi.
Maʼlumot uchun, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilayotgan markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish masalalariga soʻnggi bir oy ichida 200 dan ortiq mahalliy olimlar jalb qilingan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ustida ishlarni amalga oshirish uchun 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar birgalikda ish olib borishi kerakligi qayd etildi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.

В экспозиции ЦИЦ будут размещены модели исторических и красивых городов Узбекистана
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане состоялось очередное заседание Расширенного Научного совета. В заседании приняли участие члены совета, руководители рабочих групп, включая доктора исторических наук, профессора Жаннат Исмaилову, вице-президента Академии наук Узбекистана, директора Института востоковедения имени Абу Райхана Бeруни, профессора Бахрома Абдухалимова, директора Узбекской галереи изобразительного искусства, искусствоведа Камолу Акилову, академика Акбара Хакимова и других ученых, а также руководство и сотрудники Центра.
Научный совет: Обсуждение проектов Центра
На заседании Научного совета были обсуждены презентации рабочих планов по четырём направлениям экспозиции Центра исламской цивилизации: «Зал Корана», «Цивилизации до ислама», «Первый Ренессанс», «Второй Ренессанс» и «Узбекские ханства».
Заседание открыл руководитель Центра Фирдавс Абдухaликов, который начал с приветственного слова:
— Проекты по обогащению Центра реализуются в три этапа. Нам предстоит большая и ответственная работа. От каждого руководителя отдела требуется обеспечить точность и основанность представленных материалов на исторических фактах. Информация будет переведена на 7 языков. Ведутся переговоры о сотрудничестве с опытными компаниями для перевода. Мы также планируем внести вклад в обогащение исторических данных на Википедии, — отметил руководитель Центра.
Представитель компании «Sila sveta»
В процессе встречи директор компании «Sila sveta» Александр Ус провел онлайн-презентацию, в ходе которой были представлены структурные компоненты раздела «Новый Узбекистан — Новый Ренессанс», дизайн экспозиции, артефакты, а также медиа-контент, который будет включен в проект. По результатам презентации были высказаны предложения и рекомендации.
Компания "Sila Sveta"
— Я уверен, что после открытия Центра наша работа будет оценена посетителями. Мы внедрили множество новшеств в проект, консультируясь с местными учеными и историками. Правильно отмечается, что отдел станет своего рода визитной карточкой Центра. Для представления, в отделе будут размещены модели исторически привлекательных городов Узбекистана, а также изобретения узбекских ученых. Будут проводиться шоу с дронами и аудиозаписями. В проектах будет отражена современность, и каждое мероприятие будет реализовано на основе мировых стандартов, — сказал Александр Ус.
Кроме того, на встрече руководители и ответственные за отделы «Цивилизации до ислама», «Первый Ренессанс» и «Второй Ренессанс» представили отчёты о проводимых работах в рамках своих проектов. Было объявлено, что в Центр будет привлечена команда гидов, которые будут обучаться на курсах, проводимых специалистами. В конце встречи презентации были ещё раз обсуждены и утверждены членами Научного совета.
Для справки: в рамках инициативы Президента Шавката Мирзиёева по созданию Центра Исламской Цивилизации, за последний месяц более 200 местных ученых были привлечены для обогащения экспозиции содержательным контентом, историческими артефактами и муляжами. Всего более 800 проектов требуют работы, и для их реализации планируется задействовать более 2000 местных и зарубежных ученых. На данный момент началась начальная стадия, в рамках которой активно работают над более чем 400 проектами, консультируясь с членами Научного совета.