Oqsaroy mahobati: Oʻzbekistondagi megaloyihada Amir Temur sektori uchun tarixiy interer yechimlari muhokamada
Islom sivilizatsiyasi markazida “Ikkinchi Renessans” ekspozitsiyasining dizayniga bagʻishlangan navbatdagi muhokama yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Unda ekspozitsiya kontenti va uning gʻoyasiga mos dizayn yechimlari koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda Turkiyaning “Outdoor Factory” kompaniyasi mutaxassislari hamda madaniy meros sohasi vakillari ishtirok etdi. Ekspozitsiyada meʼmoriy anʼanalar, estetik tamoyillar va maʼnaviy ramzlarni zamonaviy dizayn orqali namoyon etish boʻyicha takliflar bildirildi.
Shu bilan birga, Amir Temur sektori uchun Oqsaroy qudratini aks ettiruvchi interer yechimlari, tomoshabinda shohona muhit taassurotini uygʻotishga qaratilgan gʻoyalar qizgʻin muhokama qilindi.
"Amir Temur qudrati ramzlaridan biri — Oqsaroy butun mahobati bilan aks ettirilsa, Amir Temur sektoriga kirgan tomoshabin oʻzini ushbu saroyga kirgandek his qilishadi", — deydi kompaniya ijrochi direktori Sinan Turaman.
Ekspozitsiya muhitini loyihalashda tarixiy ruhni saqlash, milliylik va zamonaviylik uygʻunligi, maʼrifiy muhit yaratishga alohida eʼtibor qaratilgani taʼkidlandi.

В Центре Исламской Цивилизации прошло очередное заседание, посвящённое дизайну экспозиции «Второй Ренессанс». На встрече были рассмотрены контент экспозиции и дизайнерские решения, соответствующие её концепции.
На заседании также присутствовали специалисты турецкой компании «Outdoor Factory» и представители сферы культурного наследия. Были высказаны предложения по отображению архитектурных традиций, эстетических принципов и духовных символов через современный дизайн в экспозиции.
Кроме того, активно обсуждались идеи для создания интерьерных решений для сектора Амир Темура, отражающих величие "Оқсарой" и направленных на создание впечатления царственной атмосферы у зрителей.
«Один из символов мощи Амир Темура — "Оқсарой", если будет отражён в своём величии, заставит зрителя, вошедшего в сектор Амир Темура, почувствовать себя как будто он входит в этот дворец», — отметил исполнительный директор компании Синан Тураман.
Особое внимание было уделено сохранению исторического духа, гармонии национального и современного стилей, а также созданию образовательной атмосферы при проектировании экспозиции.