“Qutadgʻu bilig” dostoni qoʻlyozmasi faksimile nusxasini yaratish rejalashtirilmoqda
Buyuk alloma Yusuf Xos Hojib tomonidan XI asrda yozilgan “Qutadgʻu bilig” dostoni madaniy merosimizning bebaho durdonalaridan biridir. Bugungi kunda ushbu asarning nodir qoʻlyozmasi raqamlashtirilishi va faksimile nusxasi tayyorlanishi koʻzda tutilmoqda.
Mazkur loyiha doirasida dostonning yozilish tarixi, tuzilishi, mazmuni va badiiy xususiyatlariga oid videorolik tayyorlanadi. Unda asarning tarixiy va adabiy ahamiyati keng yoritiladi. Shuningdek, “Qutadgʻu bilig”ning nodir nusxasidan tayyorlanadigan faksimile ekspozitsiyaga qoʻyiladi. Bu orqali tashrif buyuruvchilar asarni asl holatidagidek koʻrish imkoniga ega boʻladilar.
Ushbu tashabbus Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini boyitish, ajdodlarimizdan meros boʻlib qolgan ilmiy va madaniy boyliklarni keng ommaga yetkazish yoʻlida muhim qadam sanaladi.

A facsimile copy of the manuscript of the epic "Kutadgu bilig" is planned to be created
The epic "Kutadgu bilig", written by the great scholar Yusuf Khos Khajib in the 11th century, is one of the priceless treasures of our cultural heritage. Currently, plans are underway to digitize the rare manuscript of this work and create a facsimile copy.
As part of this project, a video will be created dedicated to the history of the writing, structure, content, and artistic features of the epic. It will thoroughly highlight the historical and literary significance of the work. Additionally, a facsimile copy of the rare manuscript of "Kutadgu bilig" will be displayed in the exhibition. Visitors will have the opportunity to view the work in its original form.
This project is an important step in enriching the exhibition at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and is aimed at disseminating the scientific and cultural values passed down from our ancestors to a wider audience.