Abdulvohid Burhonov katta yoshdagilar uchun kechki maktabning ilk tashkilotchisi
Abdulvohid Burhonov – maʼrifatparvar shoir, davlat va jamoat arbobi. XIX asrning 90-yillaridan Abdulvohid Burhonov “Munzim” taxallusi bilan maʼrifiy sheʼrlar yoza boshlaydi.
U 1908 yili Samarqandga borib, jadid maktablaridagi oʻqitish uslubini Mahmudxoʻja Behbudiy va Abduqodir Shakuriydan oʻrganadi va shu yili oʻz hovlisida jadid maktabi, 1909 yilda esa katta yoshdagilar uchun kechki maktab tashkil etgan. 1918-1920 yillar Munzim Toshkentda yashaydi. Buxoro Xalq Sovet Respublikasi tuzilgach, u avval Markaziy ijroiya qoʻmitasi raisining oʻrinbosari, keyinchalik Xalq maorifi noziri, Sogʻliqni saqlash noziri lavozimlarida ishlagan.

Abdulvahid Burkhonov was the first organizer of evening schools for elderly people
Abdulvahid Burkhonov was an enlightened poet, statesman, and public figure. Starting from the 1890s, he began writing educational poetry under the pseudonym "Munzim."
In 1908, he traveled to Samarkand to study teaching methods in the Jadid schools under Mahmudkhodja Behbudi and Abdukadir Shakuri. That same year, he opened a Jadid school in his own home, and in 1909, he organized an evening school for elderly people. From 1918 to 1920, Munzim lived in Tashkent. After the establishment of the Bukhara People's Soviet Republic, he worked first as the Deputy Chairman of the Central Executive Committee and later held the positions of Minister of Public Education and Minister of Health.
Abdulvahid Burkhonov's activities will be highlighted in the exhibition at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan through the interactive project “The Movement of Young Bukharans.”