Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishida Saudiya Arabistoni Islom sanʼati muzeyi direktori Mamduh Osman bilan onlayn muloqot tashkil etildi.
Yigʻilishda kengash aʼzolari, ishchi guruh rahbarlari, jumladan, OʻzFA vitse-prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov, akademik Akbar Hakimov hamda Markaz rahbariyati va xodimlar ishtirok etishdi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishi kun tartibidagi masalalari doirasida xorij muzeylarining Oʻzbekistondagi megaloyiha ekspozitsiyasini boyitishda oʻz eksponatlari bilan qatnashishiga alohida urgʻu berildi.
Saudiya Arabistoni Islom sanʼati muzeyi direktori Mamduh Osman bilan boʻlgan onlayn muloqotda shu kabi masalalar muhokama qilindi.
Muloqot avvalida Mamduh Osman Markaz ochilishi yaqinlashayotgani hamda ishlar jadal olib borilayotganini alohida taʼkidladi va kengash yigʻilishi qatnashchilariga oʻz tabrigini yoʻlladi.
Saudiya Arabistoni Islom sanʼati muzeyi direktori muzeyda saqlanayotgan Oʻzbekiston madaniy merosiga oid noyob va nodir durdonalarning Markaz ochilishida taqdim etilishini soʻzsiz taʼminlanishi haqida gapirdi.
"Biz Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan uzoq yillik doʻstona aloqalarga egamiz. Shuni faxr bilan ayta olamanki, Saudiya Arabistoni Islom sanʼati muzeyida saqlanayotgan Oʻzbekiston tarixiga oid bir qator eksponatlar, qoʻlyozmalar, artefaktlar hamda shu kabi noyob ashyolarni Markaz ochilishiga olib borishga va koʻrgazmada ishtirok etishga tayyormiz. Ochilish marosimidan keyin ham biz oʻzaro aloqalarni yanada mustahkamlash boʻyicha bir qator kelishuvlarga erishamiz, degan umiddaman", — dedi muzey direktori.
Kengash aʼzolari Mamduh Osman tomonidan bildirilgan tashabbusni qoʻllab-quvvatlab, iliq kutib olishdi.

«Мы готовы принять участие в открытии Центра исламской цивилизации» — Мамдух Осман
На очередном заседании Научного совета Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане была организована онлайн-встреча с директором Музея исламского искусства Саудовской Аравии Мамдухом Османом.
На очередном заседании Научного совета Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане, в котором приняли участие члены совета, руководители рабочих групп, в том числе вице-президент Академии наук Узбекистана, директор Института востоковедения имени Абу Райхона Беруний, профессор Бахром Абдухалимов, академик Акбар Хакимов, а также руководство и сотрудники Центра, обсуждались важные вопросы повестки дня.
Особое внимание было уделено участию зарубежных музеев в обогащении экспозиции мегапроекта в Узбекистане своими экспонатами.
В онлайн-встрече с директором Музея исламского искусства Саудовской Аравии Мамдухом Османом также были обсуждены подобные вопросы.
В начале встречи Мамдух Осман отметил, что открытие Центра Исламской Цивилизации приближается, и работы ведутся интенсивно. Он также передал свои поздравления участникам заседания.
Директор Музея исламского искусства Саудовской Аравии Мамдух Осман отметил, что уникальные и редкие экспонаты, связанные с культурным наследием Узбекистана, которые хранятся в музее, обязательно будут представлены на открытии Центра Исламской Цивилизации.
«Мы имеем долгосрочные дружественные отношения с Центром Исламской Цивилизации в Узбекистане. С гордостью могу сказать, что ряд экспонатов, рукописей, артефактов и других уникальных объектов, относящихся к истории Узбекистана, которые хранятся в Музее исламского искусства Саудовской Аравии, будут переданы для открытия Центра и примут участие в выставке. После церемонии открытия мы надеемся на заключение ряда соглашений для дальнейшего укрепления наших взаимных отношений», — сказал директор музея.