Yangi farmon – diniy-maʼrifiy islohotlarda yana bir muhim bosqich
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "Fuqarolarning vijdon erkinligi huquqi kafolatlarini yanada mustahkamlash hamda diniy-maʼrifiy sohadagi islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmoni qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan ushbu Farmon mamlakatda diniy bagʻrikenglikni mustahkamlash, maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish va diniy taʼlimni zamonaviy asosda tashkil etishda yangi davrni boshlab beradi. Farmonning asosiy maqsadi – fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash, diniy-maʼrifiy sohada milliy merosga tayanilgan holda izchil islohotlarni amalga oshirish, yosh avlodni Vatanga sadoqat, bagʻrikenglik va insonparvarlik ruhida tarbiyalashdir.
Farmonda quyidagi asosiy ustuvor yoʻnalishlar belgilab berilgan:
• Tinchlik, bagʻrikenglik va insonparvarlik gʻoyalarini oʻzida mujassam etgan milliy diniy merosni chuqur oʻrganish;
• Diniy kadrlar tayyorlash tizimini tubdan yangilash;
• Ijtimoiy-maʼnaviy muhit barqarorligini taʼminlashga qaratilgan ilmiy tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlash;
• Xalqaro hamkorlikni kengaytirish;
• Diniy-maʼrifiy tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtiruvchi yangi tizim yaratish.
Shuningdek, Farmonga koʻra, 2025 yil 1 sentabrga qadar “Haj va Umra yagona portali” va uning mobil ilovasi ishlab chiqilib, foydalanishga topshiriladi. Bu raqamli platforma ziyoratchilar uchun shaffof, tezkor va qulay xizmatlarni taqdim etish bilan birga, turli byurokratik toʻsiqlarni bartaraf etadi. Portal orqali fuqarolarning ishtirokini roʻyxatdan oʻtkazish, xizmatlarni taqsimlash va nazorat qilishning yagona elektron tizimi shakllantiriladi.
Farmonga muvofiq, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi endi “Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi” deb nomlandi. U zamonaviy islomshunoslik, manbashunoslik, dinshunoslik, diniy psixologiya va islom iqtisodiyoti sohalarida mutaxassislar tayyorlash markaziga aylanadi. Akademiya taʼlim jarayonida ilgʻor pedagogik texnologiyalar, xalqaro hamkorlik va xorijiy tajriba elementlarini joriy etish orqali akademik va amaliy tadqiqotlarni faollashtiradi. Shuningdek, ushbu Akademiya huzuridagi malaka oshirish markazi Diniy-maʼrifiy sohada malaka oshirish va qayta tayyorlash institutiga aylantiriladi.
Prezident farmoniga muvofiq, Din ishlari boʻyicha qoʻmita, mahallalar uyushmasi, Ichki ishlar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi va Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi oʻrtasida yangi hamkorlik mexanizmi joriy etiladi. Ushbu hamkorlik “Bagʻrikeng jamiyat – barqaror davlat” tamoyili asosida faoliyat yuritadi. Bu tizim jamiyatda bagʻrikenglik, millatlararo totuvlik va vijdon erkinligini kafolatlashda muhim oʻrin tutadi.

Новый указ — ещё один важный этап в религиозно-просветительских реформах
Указом Президента Республики Узбекистан приняты меры для дальнейшего укрепления гарантий права граждан на свободу совести и для вывода религиозно-просветительских реформ на новый уровень.
Этот указ откроет новую эпоху в укреплении религиозной толерантности, улучшении моральной атмосферы и организации религиозного образования в современном формате. Основная цель указа — обеспечение свободы совести граждан, проведение последовательных реформ в религиозно-просветительской сфере, воспитание молодежи в духе верности Родине, толерантности и гуманизма, опираясь на национальное наследие.
В указе определены следующие ключевые направления:
• Глубокое изучение национального религиозного наследия, воплощающего идеи мира, толерантности и гуманизма;
• Коренное обновление системы подготовки религиозных кадров;
• Поддержка научных исследований, направленных на обеспечение социальной и моральной стабильности;
• Расширение международного сотрудничества;
• Создание новой системы координации деятельности религиозно-просветительских организаций.
Кроме того, в соответствии с указом, до 1 сентября 2025 года будет разработан и внедрён "Единый портал для хаджа и умры" и его мобильное приложение. Эта цифровая платформа обеспечит прозрачные, оперативные и удобные услуги для паломников, устранив различные бюрократические препятствия. Через портал будет создана единая электронная система регистрации граждан, распределения услуг и их контроля.
Также, согласно указу, Международная исламская академия Узбекистана теперь будет носить название "Узбекистанская международная академия исламоведения". Она станет центром подготовки специалистов в области современного исламоведения, источниковедения, религиоведения, исламской психологии и исламской экономики. Академия будет активизировать академические и прикладные исследования с внедрением передовых педагогических технологий, международного сотрудничества и зарубежного опыта. Кроме того, центр повышения квалификации при Академии будет преобразован в Институт повышения квалификации и переподготовки в религиозно-просветительской сфере.
Указом также вводится новый механизм сотрудничества между Комитетом по делам религий, Ассоциацией местных сообществ, Министерством внутренних дел, Агентством по делам молодежи, а также Комитетом по делам семьи и женщин. Это сотрудничество будет действовать на основе принципа "Толерантное общество — стабильное государство", что сыграет важную роль в обеспечении толерантности, межэтнического согласия и свободы совести в обществе.
Кроме того, указом предусмотрено создание Совета по координации деятельности образовательных, научных и исследовательских организаций в религиозно-просветительской сфере, с целью повышения эффективности их работы на постоянной основе.
Этот указ станет юридической и практической основой для обновления религиозно-просветительской сферы Узбекистана в соответствии с современными требованиями, укрепления морального иммунитета общества и ответа на глобальные угрозы через знания и образование.