Yangi farmon – diniy-maʼrifiy islohotlarda yana bir muhim bosqich
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "Fuqarolarning vijdon erkinligi huquqi kafolatlarini yanada mustahkamlash hamda diniy-maʼrifiy sohadagi islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmoni qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan ushbu Farmon mamlakatda diniy bagʻrikenglikni mustahkamlash, maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish va diniy taʼlimni zamonaviy asosda tashkil etishda yangi davrni boshlab beradi. Farmonning asosiy maqsadi – fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash, diniy-maʼrifiy sohada milliy merosga tayanilgan holda izchil islohotlarni amalga oshirish, yosh avlodni Vatanga sadoqat, bagʻrikenglik va insonparvarlik ruhida tarbiyalashdir.
Farmonda quyidagi asosiy ustuvor yoʻnalishlar belgilab berilgan:
• Tinchlik, bagʻrikenglik va insonparvarlik gʻoyalarini oʻzida mujassam etgan milliy diniy merosni chuqur oʻrganish;
• Diniy kadrlar tayyorlash tizimini tubdan yangilash;
• Ijtimoiy-maʼnaviy muhit barqarorligini taʼminlashga qaratilgan ilmiy tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlash;
• Xalqaro hamkorlikni kengaytirish;
• Diniy-maʼrifiy tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtiruvchi yangi tizim yaratish.
Shuningdek, Farmonga koʻra, 2025 yil 1 sentabrga qadar “Haj va Umra yagona portali” va uning mobil ilovasi ishlab chiqilib, foydalanishga topshiriladi. Bu raqamli platforma ziyoratchilar uchun shaffof, tezkor va qulay xizmatlarni taqdim etish bilan birga, turli byurokratik toʻsiqlarni bartaraf etadi. Portal orqali fuqarolarning ishtirokini roʻyxatdan oʻtkazish, xizmatlarni taqsimlash va nazorat qilishning yagona elektron tizimi shakllantiriladi.
Farmonga muvofiq, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi endi “Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi” deb nomlandi. U zamonaviy islomshunoslik, manbashunoslik, dinshunoslik, diniy psixologiya va islom iqtisodiyoti sohalarida mutaxassislar tayyorlash markaziga aylanadi. Akademiya taʼlim jarayonida ilgʻor pedagogik texnologiyalar, xalqaro hamkorlik va xorijiy tajriba elementlarini joriy etish orqali akademik va amaliy tadqiqotlarni faollashtiradi. Shuningdek, ushbu Akademiya huzuridagi malaka oshirish markazi Diniy-maʼrifiy sohada malaka oshirish va qayta tayyorlash institutiga aylantiriladi.
Prezident farmoniga muvofiq, Din ishlari boʻyicha qoʻmita, mahallalar uyushmasi, Ichki ishlar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi va Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi oʻrtasida yangi hamkorlik mexanizmi joriy etiladi. Ushbu hamkorlik “Bagʻrikeng jamiyat – barqaror davlat” tamoyili asosida faoliyat yuritadi. Bu tizim jamiyatda bagʻrikenglik, millatlararo totuvlik va vijdon erkinligini kafolatlashda muhim oʻrin tutadi.

The new decree marks another important milestone in the ongoing religious and educational reforms
A Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan has been issued, introducing new measures to further strengthen the guarantees of citizens' right to freedom of conscience and to elevate religious and educational reforms to a new level.
This decree marks the beginning of a new era in promoting religious tolerance, improving the moral climate, and organizing religious education in a modern format. Its main objective is to ensure freedom of conscience for all citizens, implement consistent reforms in the religious and educational sphere, and nurture young people in the spirit of patriotism, tolerance, and humanism, grounded in the nation's rich spiritual heritage.
The decree outlines the following key priorities:
• In-depth study of the national religious heritage that embodies ideals of peace, tolerance, and humanism;
• Fundamental reform of the religious personnel training system;
• Support for scientific research aimed at promoting social and moral stability;
• Expansion of international cooperation;
• Establishment of a new system for coordinating the activities of religious and educational organizations.
In addition, by September 1, 2025, a “Unified Portal for Hajj and Umrah” and its mobile application will be developed and launched. This digital platform will provide transparent, fast, and user-friendly services for pilgrims, removing bureaucratic barriers. The portal will introduce a centralized electronic system for citizen registration, service allocation, and monitoring.
Furthermore, the decree states that the International Islamic Academy of Uzbekistan will be renamed the Uzbekistan International Academy of Islamic Studies. It will serve as a center for training specialists in modern Islamic studies, source studies, religious studies, Islamic psychology, and Islamic economics. The Academy will intensify academic and applied research, incorporate advanced pedagogical technologies, and expand international collaboration. Additionally, its professional development center will be transformed into an Institute for Advanced Training and Retraining in the Religious and Educational Sphere.
The decree also introduces a new framework for cooperation between the Committee on Religious Affairs, the Mahalla (local community) Association, the Ministry of Internal Affairs, the Youth Affairs Agency, and the Committee on Women and Family Affairs. This partnership will operate under the principle of “A Tolerant Society — A Stable State”, playing a crucial role in ensuring societal tolerance, interethnic harmony, and freedom of conscience.
Moreover, the decree provides for the establishment of a Council for the Coordination of Educational, Scientific, and Research Institutions in the Field of Religious Enlightenment, aimed at enhancing the efficiency of their activities on a permanent basis.
This decree will serve as a legal and practical foundation for modernizing the religious and educational sector of Uzbekistan, strengthening the moral resilience of society, and responding to global challenges through knowledge and education.