Markaz kutubxonasi xorijiy mehmonlarga ham xizmat koʻrsatadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasini tashkil etish va ilmiy-innovatsion medialoyihalarni amalga tadbiq qilish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda soha vakillari, Markazning loyihalar uchun masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Yigʻilishda Markaz ilmiy tadqiqotlar boʻlimi boshligʻi Gulnora Gʻaniyeva yigʻilganlarga ilmiy-innovatsion medialoyihalarni toifalash tizimi va uni rasmiylashtirish boʻyicha tushunchalar berib oʻtdi:
— Kutubxona boʻlimi markazning yuzi hisoblanadi. Shuning uchun ham masʼuliyatli, ham savobli ish boshida turibmiz. Markaz chinakam maʼrifiy maskan, qolaversa, oʻtmish va bugunni bogʻlaydigan ziyo manzili boʻlib qoladi. Bunda oʻz loyihalari bilan ishtirok etayotgan soha vakillarining hissasi katta.
Yigʻilishda taʼkidlanishicha, Markaz kutubxonasi interer va xizmat sifati jihatidan jahon standartlariga hamohang boʻladi. Bunda kitobxonlar uchun barcha qulayliklarni yaratish maqsadida xorijiy mutaxassislar bilan muzokaralar olib borilmoqda. Ayni vaqtda kutubxona boʻlimida 26 ta ilmiy-innovatsion loyiha ustida ish olib borilyapti. Birinchi bosqichda 15 ta ilmiy-innovatsion loyiha amalga tadbiq etilmoqda. Kutubxona bir vaqtning oʻzida 226 nafar kitobxonga xizmat koʻrsata oladigan, 125 mingga yaqin kitob fondiga ega elektron kutubxona tizimi yaratilishi koʻzda tutilgan. Markaz kutubxonasi qoshida birinchi marotaba tor ixtisoslik yoʻnalishida manbashunoslik oʻquv kursi yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, Markaz kutubxonasi fondidan Lui Brayl yozuvidagi boʻrtma nuqtali kitoblar va audio kitoblar oʻrin oladi. Kutubxona keng qamrovli, zamonaviy shu bilan birga xorijiy mehmonlarga ham xizmat qilishi kutilmoqda.
— Biz mutaxassislar bilan fikrlashgan holda boʻlimdagi ilmiy-innovatsion loyihalarni uch bosqichda amalga oshirishda nimalarga ahamiyat qaratish kerakligini kelishib oldik. Hozirda 15 ta loyihani markaz ochilguniga qadar amalga tadbiq etamiz. Ishlar qizgʻin, har kuni yangi takliflar, qiziq muzokaralar, yangi gʻoyalar tugʻilyapti, — dedi Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi direktorining oʻrinbosari Nasiba Xoldorova.
Kunning ikkinchi qismida kutubxona vakillari Rossiyaning "Antaleks" kompaniyasi mutaxassislari bilan uchrashuv oʻtkazdi. Ushbu kompaniya yirik muzeylar, madaniyat muassasalari uchun audio va videomateriallar tayyorlab berish bilan shugʻullanadi. Maʼlumki, markaz kutubxonasi uchun ham mahalliy va xorijiy auditoriyaga moʻljallangan audio va videokontentlar yaratishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Mazkur uchrashuvda Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi direktori Umida Teshaboyeva va kompaniya vakillari, soha xodimlari kutubxona uchun zarur manbalar, audio kontentlar tayyorlashda nimalarga ahamiyat qaratish kerakligi haqida fikrlar almashishdi. Shuningdek, kompaniya vakillari oʻz faoliyati va kutubxona yoʻnalishidagi loyihalar boʻyicha taqdimot qildi.

Библиотека Центра Исламской Цивилизации будет также предоставлять услуги зарубежным гостям
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане состоялось заседание, посвящённое организации библиотеки Центра и реализации научно-инновационных медиапроектов. В мероприятии приняли участие представители отрасли и ответственные сотрудники Центра, работающие над проектами.
На встрече начальник отдела научных исследований Центра Исламской Цивилизации Гулнора Ганиева представила участникам систему классификации научно-инновационных медиапроектов и их официальное оформление:
— Отдел библиотеки является лицом Центра. Поэтому мы стоим на пороге важной и ответственной работы. Центр станет настоящим просветительским учреждением и, кроме того, местом, которое связывает прошлое и настоящее. В этом процессе большой вклад вносят представители отрасли, которые участвуют в реализации своих проектов, — отметила она.
На встрече было подчеркнуто, что библиотека Центра Исламской Цивилизации будет соответствовать мировым стандартам как по интерьеру, так и по качеству обслуживания. В рамках создания удобства для читателей ведутся переговоры с зарубежными специалистами. В настоящее время в отделе библиотеки работают над 26 научно-инновационными проектами. На первом этапе реализуются 15 таких проектов. Библиотека будет оснащена электронной системой, способной обслуживать одновременно 226 читателей и имеющей фонд, насчитывающий около 125 тысяч книг. Также предусмотрено создание учебного курса по библиографоведению в узкой специализации. В библиотечном фонде будут представлены книги с выпуклыми точками по системе Брайля и аудиокниги. Библиотека будет не только современным и всеобъемлющим учреждением, но и предоставлять услуги иностранным гостям.
— Мы, обсуждая с экспертами, договорились, на что следует обратить внимание при реализации научно-инновационных проектов в отделе в три этапа. В настоящее время мы реализуем 15 проектов, которые будут завершены до открытия Центра. Работы идут активно, ежедневно появляются новые предложения, интересные обсуждения и свежие идеи, — сказала заместитель директора Национальной библиотеки Узбекистана Насиба Холдорова.
Во второй половине дня представители библиотеки встретились с экспертами российской компании «Анталекс». Эта компания занимается подготовкой аудио и видеоматериалов для крупных музеев и культурных учреждений. Как известно, библиотека Центра Исламской Цивилизации также уделяет особое внимание созданию аудио- и видеоконтента для местной и зарубежной аудитории. На встрече директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабоева, представители компании и специалисты обсудили, на что следует обратить внимание при подготовке необходимых источников и аудиоконтента для библиотеки. Кроме того, представители компании представили презентацию о своей деятельности и проектах в области библиотечного направления.