Amir Temur va Temuriylar davridagi cholgʻular tiklanmoqda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini boyitish borasida respublika boʻylab Ilmiy ekspeditsiya guruhlari faoliyat yuritmoqda. Navbatdagi manzil — Andijon viloyati.
Guruh vakillari mohir sozgar Abdumalik Madraimov ustaxonasida boʻlib, sohibqiron Amir Temur va Temuriylar davriga oid musiqiy cholgʻularning namunalari bilan tanishdilar.
— Tarixda Borbad degan afsonaviy sozanda oʻtgan. Miniatyuralarda oʻsha sozandaning ismi bilan ataladigan cholgʻu asbobi, yaʼni Borbad sozi aks etganini uchratib qoldik. Xususan, hazrati Mir Alisher Navoiyning asarlariga chizilgan miniatyuralarda shu cholgʻu bor ekan. Unda sozning kosaxonasi yarmi teridan boʻlganligini koʻrdik. Biz esa uni yogʻochdan qildik. Sankt-Peterburgdagi Oʻrmon sanoati universitetida yogʻochning tebranishini tekshiradigan apparat bor ekan. Oʻsha yoqqa borib, bir oydan ortiq vaqt davomida yogʻochning tebranishini oʻrgandim. Yuzga yaqin daraxtlardan namunalar bor ekan. Ularni oʻrganib, tut yogʻochidan yasashga qaror qildik. Juda muvaffaqiyatli chiqdi — deydi Abdumalik Madraimov.
Kamoliddin Behzod miniatyuralarida aks ettirilgan sozlar tasviri ustaning bu sohaga qiziqishini yanada kuchaytirdi. Natijada uzoq yillik mehnati evaziga “Gʻijjaki Boburiy”, “Dilrabo”, “Dilnavo”, “Meros”, “Xushnavo”, “Qoʻshtor”, “Yangi chang” deb nomlangan ajoyib cholgʻu sozlarni kashf qildi.

Musical instruments from the era of Amir Temur and the Timurid dynasty are being restored
In Uzbekistan, scientific expedition groups continue their efforts to enrich the exhibition of the Center of Islamic Civilization. The next destination of the expedition was the Andijan region.
Members of the group visited the workshop of master craftsman Abdumalik Madraimov, where they examined samples of musical instruments from the era of Amir Temur and the Timurid dynasty.
“There was a legendary musician in history named Barbad. We discovered that in miniature paintings associated with his name, a musical instrument called the Barbad Sozi is depicted. In particular, miniatures based on the works of the great Mir Alisher Navoi feature this instrument. We noticed that its body was originally made from half a hide. However, we decided to craft it from wood. At the Saint Petersburg State Forest Technical University, there is a device that measures the acoustic resonance of wood. I traveled there and spent over a month studying wood vibrations. They have samples from over a hundred different types of trees. After conducting our research, we chose to make the instrument from mulberry wood — and the result was very successful,” said Abdumalik Madraimov.
The images of musical instruments found in the miniatures of Kamoliddin Behzod further deepened the master's passion for this art form. As a result of his many years of work, he has recreated a remarkable array of musical instruments, including the Gijjaki Boburiy, Dilrabo, Dilnavo, Meros, Khushnavo, Qushtor, and Yangi Chang.