Usmon Mushafi raqamlashtiriladi: elektron nusxa va faksimile nashr yaratilmoqda
Oʻzbekistonda muqaddas islom manbalarini chuqur tadqiq etish, ularni asrash va keng jamoatchilikka yetkazish yoʻlida navbatdagi muhim ilmiy-loyiha amalga oshirilmoqda. Islom sivilizatsiyasi markazi tashabbusi bilan Toshkentda saqlanayotgan, dunyodagi eng qadimiy Qurʼon nusxalaridan biri — Usmon Mushafi ustida keng koʻlamli tadqiqotlar olib borilmoqda.
Ushbu loyihaning asosiy yoʻnalishlaridan biri — Usmon Mushafi va Katta Langar Qurʼonining matni, unda ishlatilgan siyoh, yozuv turlari va restavratsiyasi karbon tahlili asosida chuqur ilmiy tahlil qilinadi. Bu orqali Qurʼon nusxalarining tarixiy davri, yozilish uslubi va materiallari aniqlanadi.
Tadqiqotlar natijasida Usmon Mushafining elektron nusxasi yaratiladi. Bu elektron shakl markazning Qurʼoni karim zalida interaktiv monitorlar orqali taqdim etiladi — tashrif buyuruvchilar Mushaf sahifalarini virtual tarzda varaqlab koʻrish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Shuningdek, Mushafning yuqori aniqlikdagi yangi faksimile nashri ham tayyorlanadi. Bu nashr original nusxaning shakl, rang va yozuvlarini toʻliq aks ettiradi, shuningdek, ilmiy-tarixiy izohlar bilan boyitiladi.
Ushbu loyiha Oʻzbekistondagi islomiy merosni keng targʻib etish, shuningdek, Islom sivilizatsiyasi ekspozitsiyasini yanada boyitish maqsadida amalga oshirilmoqda. Bu bilan nafaqat yurtimiz ahli, balki butun dunyo musulmonlari eng qadimiy Qurʼon nusxasi bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega boʻladi.

В Узбекистане реализуется очередной важный научно-исследовательский проект, направленный на глубокое изучение священных исламских источников, их сохранение и широкое представление общественности. По инициативе Центра Исламской Цивилизации в Ташкенте проводятся масштабные исследования одного из самых древних экземпляров Корана в мире — Усмон Мусҳафи, который хранится в Узбекистане.
Одним из основных направлений этого проекта является глубокий научный анализ текста Усмон Мусҳафи и Большого Лангарского Корана, использованных чернил, видов письма и реставрации на основе углеродного анализа. Это позволит определить исторический период Корана, его стиль написания и материалы.
По результатам исследований будет создана электронная версия Усмон Мусҳафи. Эта электронная версия будет представлена в зале Корана Центра Исламской Цивилизации через интерактивные мониторы, позволяя посетителям виртуально листать страницы Мусҳафи.
Кроме того, будет подготовлено высокоточное факсимильное издание Мусҳафи, которое полностью отразит форму, цвет и текст оригинала, а также будет дополнено научными и историческими комментариями.
Этот проект реализуется с целью широкого распространения исламского наследия в Узбекистане, а также для дальнейшего обогащения экспозиции Центра Исламской Цивилизации. Таким образом, не только граждане Узбекистана, но и мусульмане всего мира получат уникальную возможность ознакомиться с одним из самых древних экземпляров Корана.