1000 ta eksponat katalogi tuzildi
Markaz ishchi guruhi tomonidan 1000 ta eksponat katalogi yaratildi. Ularning sonini 2 mingga yetkazish rejalangan. Bu haqida kengaytirilgan Ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishida maʼlum qilindi.
Oʻzbekstondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini muzeylashtirish, ekspozitsiya uchun nodir artefaktlar toʻplash va ularning mulyajlarini yasash ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Taʼkidlanishicha, eksponatlar markazga shunchaki joylashtirilmaydi. Ular uchun xorij standartlari asosida yasalgan maxsus vitrinalar yasaladi. Hozir vitrinalarga buyurtmalar berish boʻyicha ish olib borilmoqda. Buning uchun avvalo, eksponatlar sonini bilish kerak. Shu maqsadda Markaz tomonidan tuzilgan Ishchi guruh yordamida 1000 ta eksponat katalogi yaratildi.
— Vitrinalar tanlanayotganda eksponatlarni saqlash, namoyish etish va koʻchirish uchun qulay boʻlishiga ahamiyat qaratilmoqda. Vitrinalarni xorijning nufuzli muzeylarini uskunalar bilan taʼminlagan nomdor kompaniyalar yasab berishi reja qilinmoqda. Mahalliy olimlar vitrinalarning shakli va rangi boʻyicha turli fikrlar bildirishyapti. Biz barcha fikrlarni umumlashtirib, ekspozitsiyamiz uchun eng muqobilini tanlab olamiz, — dedi ITsM katta ilmiy xodimi Alisher Egamov.

Было составлено 1000 каталогов экспонатов
Рабочая группа Центра исламской цивилизации в Узбекистане создала каталог из 1000 экспонатов. Планируется увеличить их число до 2000. Об этом было сообщено на очередном заседании Расширенного научного совета.
Работы по музейной организации экспозиции, сбору редких артефактов и созданию их муляжей осуществляются поэтапно. Подчеркнуто, что экспонаты не будут просто размещаться в центре. Для них будут изготовлены специальные витрины в соответствии с международными стандартами. В настоящее время ведется работа по заказу витрин. Для этого необходимо сначала узнать количество экспонатов. С помощью рабочей группы, созданной Центром, был составлен каталог из 1000 экспонатов.
— При выборе витрин особое внимание уделяется их удобству для хранения, демонстрации и перемещения экспонатов. Планируется, что витрины будут изготовлены известными компаниями, которые обеспечивают оборудование для престижных зарубежных музеев. Местные ученые высказывают разные мнения по поводу формы и цвета витрин. «Мы обобщим все мнения и выберем наиболее подходящий вариант для нашей экспозиции», —сказал главный научный сотрудник ИЦМ Алишер Эгамов.