"Vaqt devori"da yutuqlar va kashfiyotlar aks etadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasining barcha boʻlimlaridan “Vaqt devori”ga oʻrin ajratilgan. Uning quyi qismida oʻsha davrda kuzatilgan yutuqlar, ilmiy kashfiyotlar yoritiladi. Yuqori qismi uchun mahobatli rang-tasvir asarlari yaratiladi.
Xususan, “Ikkinchi Renessans davri” ekspozitsiyasining davlatchilik tarixiga bagʻishlangan "Vaqt devori"da Amir Temur davlatchiligi, uning davrida roʻy bergan muhim oʻzgarishlar, temuriylar davrida davlat va jamiyat boshqaruv tizimi, ilm-fan va madaniyatning rivojlanishi, boburiy hukmdorlar davridagi voqealar, tarixiy shaxslar miniatyura orqali kompozitsiyada, shuningdek, davr tarixi solnomasi monitorlarda namoyish etiladi.
Amir Temurning hokimiyat ustiga kelishidan boshlab, Xonliklar davrini soʻnggiga qadar yurtimizda roʻy bergan yutuqlar va kashfiyotlarni aks ettiradi. Yuqori qismidan esa shu jarayonlarning badiiy talqini oʻrin oladi. Aynan shu davrda yurtimizda miniatyura sanʼati yuqori darajada rivojlangan.
Taʼkidlash joizki, kengaytirilgan Ilmiy kengash qarori bilan bu davrda kechgan jarayonlarni mazmun-mohiyatini oʻzida mujassamlashtirgan miniatyuralardan toʻplam yaratish, eng nodirlarini saralab olib, taqdim etishga kelishib olindi.

The "Wall of Time" will reflect achievements and discoveries
A dedicated space for the "Wall of Time" has been allocated in the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. The lower part of the exhibition will showcase the achievements and scientific discoveries of that time, while majestic paintings will be created for the upper part.
Specifically, in the "Second Renaissance" exhibition, the history of statehood will be reflected in the "Wall of Time," where the statehood of Amir Timur will be highlighted, along with the important changes that occurred during his reign, the system of governance and society in the Timurid era, the development of science and culture, events from the Baburid period, historical figures depicted through miniatures, and the history of the time will also be presented on monitors.
The exhibition will include achievements and discoveries that took place from the time Amir Timur came to power until the end of the khanate era. The upper part will present an artistic view of these events. It was during this period that miniature art in the country reached a high level of development.
It should be noted that, by the extended decision of the Scientific Council, it was decided to create a collection of miniatures that reflect the essence of the processes of that time, selecting the rarest ones and presenting them to the public.