Xattotlik va kitobot sanʼati maktablari tashkil etiladi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Xalqaro xattotlik va kitobot sanʼati maktablari tashkil etilishi muhokamasiga bagʻishlangan davra suhbati oʻtkazildi.
Unda maktablarni qay tartibda tashkil etish boʻyicha takliflar tinglandi. Xattotlarga nafaqat xattotlik sanʼati, balki, keng doirada ilmlar ham berilishi zarurligi aytib oʻtildi. Bunda Misrdagi xattotlik maktablaridan andoza olish kerakligi, shuningdek maktab bitiruvchilarini sohaviy keng qamrovli ishlarga jalb qilish zarurligi taʼkidlandi.
— Xattotlik sanʼat darajasiga koʻtarilgan katta ilm, aslida. Shuning uchun ham kishidan uni oʻrganish katta mashaqqat va qunt talab etadi. Xattot ijodkordir. Unga tinch va yorugʻ xona kerak. Markazdagi maktablar ham ana shunday sokin va yorugʻ boʻlishi shu bilan birga, oʻquvchi sigʻimi ham koʻp boʻlmasligi kerak. Maktablarni tashkil etishda ana shu jihatlarga ahamiyat qaratilyapti, — dedi Markaz ilmiy xodimi, xattot Najmiddin Fayoziy.
Dastlabki maʼlumotlarga koʻra, maktabning umumiy darsxonalari soni 20 ta tani tashkil etadi. Tahsil oladigan oʻquvchilarning yoshi esa 12 yoshdan 70 yoshgacha boʻlishi, auditoriyada jami 8 nafargacha tinglovchi ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Будут созданы школы каллиграфии и книжного искусства
В Центре исламской цивилизации Узбекистана прошло обсуждение организации Международных школ каллиграфии и книжного искусства.
На встрече были выслушаны предложения по организации школ. Было отмечено, что каллиграфам нужно предоставлять не только обучение искусству каллиграфии, но и широкий круг знаний. Также было подчеркнуто, что следует взять пример с школ каллиграфии Египта, а выпускников школ нужно привлекать к широкому спектру профессиональной деятельности.
— Искусство каллиграфии — это великий труд, требующий внимания и усердия. Поэтому его изучение связано с большими трудностями и требует сосредоточенности. Каллиграф — это творец. Ему необходима тихая и светлая комната. Школы в Центре должны быть спокойными и светлыми, и при этом вместимость классов не должна быть слишком большой. «При организации школ необходимо учитывать эти аспекты», — сказал научный сотрудник Центра, каллиграф Наджмиддин Файзий.
По предварительным данным, в школе будет 20 учебных классов. Ученики будут в возрасте от 12 до 70 лет, а в аудиториях планируется участие не более 8 слушателей.