Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasidan Alisher Usmanov hadya qilgan kitoblar oʻrin oladi. Bu haqda Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy kutubxona direktori Umida Teshaboyeva ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishida maʼlum qildi.
Alisher Usmonov tomonidan 5000 ga yaqin kitoblar 2020 yilda markazga hadya etilgan. Ayni vaqtda kitoblar Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondida vaqtincha saqlanib turibdi.
"Ushbu kitoblar orasida turli shakldagi va turfa janrlardagi kitoblar mavjud. Boshqa kutubxonalardan farqli oʻlaroq Markaz kutubxonasida kitoblar ochiq fondlarda saqlanadi. Javonlarda ham oynalar boʻlmaydi. Kitoblardan kitobxonlar bemalol foydalana oladi. Bu yerda kitobxon oʻz-oʻziga xizmat koʻrsatadi. Kutubxonada nodir kitoblar boʻlishi koʻzda tutilmoqda. Ulardan foydalanishda ham biror bir cheklov qoʻyilmaydi. Kitoblar muhofazasiga alohida eʼtibor qaratilib, ularni bakteriyalardan himoya qiluvchi maxsus uskunalar oʻrnatiladi. Kutubxonaning bosma fondi 30 ming, elektron fondi 350 ming kitobdan iborat boʻladi. Bundan tashqari, hali fond tasarrufiga kiritiladigan kitoblar mavjud. Markaz kutubxonasi qoshida  birinchi marotaba tor ixtisoslik yoʻnalishida manbashunoslik  oʻquv kursi yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, Markaz kutubxonasi fondidan Lui Brayl yozuvidagi boʻrtma nuqtali kitoblar va audio kitoblar oʻrin oladi. Kutubxona keng qamrovli, zamonaviy, shu bilan birga xorijiy mehmonlarga ham xizmat qilishi kutilmoqda", — dedi Umida Teshaboyeva.

Книги, подаренные Алишером Усмоновым, будут размещены в библиотеке Центра, и их количество составляет почти 5000 экземпляров
В библиотеке Центра исламской цивилизации в Узбекистане будут размещены книги, подаренные Алишером Усмановым. Об этом сообщила директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Умида Тешабоева на очередном заседании научного совета.
В 2020 году Алишер Усманов подарил Центру исламской цивилизации в Узбекистане около 5000 книг. На данный момент эти книги временно хранятся в фонде Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни.
"Среди этих книг есть различные по форме и жанру произведения. В отличие от других библиотек, в библиотеке Центра книги будут храниться в открытых фондах. В стеллажах не будет стеклянных дверей. Читатели смогут свободно пользоваться книгами. Здесь посетители будут обслуживать себя самостоятельно. В библиотеке будут храниться редкие книги, доступ к которым не будет ограничен. Особое внимание будет уделено защите книг, для чего будут установлены специальные устройства, защищающие их от бактерий. Печатный фонд библиотеки составит 30 тысяч книг, а электронный фонд — 350 тысяч. Кроме того, есть книги, которые еще будут добавлены в фонд. Также планируется открытие учебного курса по источниковедению в узкой специализации при библиотеке Центра. Помимо этого, в библиотечном фонде будут книги, написанные шрифтом Луи Брайля, а также аудиокниги. Библиотека будет современным, широким по охвату учреждением, которое также будет обслуживать иностранных гостей", — сказала Умида Тешабоева.