Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi yaratilishida xalqaro tajriba qoʻllanilmoqda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida muzey ekspozitsiyalarini shakllantirishga qaratilgan yirik loyihalar, yaʼni xalqaro hamkorlar tomonidan taklif etilayotgan loyihalarga ishlangan texnik topshiriqlar boʻyicha muhokama boʻlib oʻtdi.
Markaz muzey ekspozitsiyasini shakllantirish boʻyicha xalqaro hamkorlar “Sila sveta”, "Planeta 9", "Outdoor Factory", shuningdek, Rossiya davlat Ermitaj muzeyi, Italiyaning "Magister Art" kompaniyalari tomonidan loyihalar taklif etilmoqda. Ular tomonidan taqdim etilayotgan texnik topshiriqlar masʼul tashkilotlar, Alohida muhim ijtimoiy, madaniy va tarixiy ahamiyatga ega boʻlgan obʼektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal taʼmirlash direksiyasi, Toshkent shahar hokimligi va bir qator tashkilotlar vakillari bilan muhokama qilindi.
Muhokama davomida Markaz binosining 2-qavatini multimedia tizimlari bilan jihozlash, ekspozitsiyalar uchun audiospektakl va audiogid tizimini yaratish, muzey uchun mijozlarga xizmat koʻrsatish tizimi, jumladan, tashrif buyuruvchi transport vositalari va marketing strategiyasini ishlab chiqish va yaratish, skanerlash hamda bosmaxona uskunalari, Restavratsiya boʻlimini tashkil qilish, Markaz binosi fasad qismiga ishlanadigan Shou mepping, Markaz bogʻini yaratish, “Vaqt devori” loyihasini amalga oshirish kabi bir qator loyihalarga eʼtibor qaratildi.

В создании музея Центра исламской цивилизации используется международный опыт
В Центре исламской цивилизации Узбекистана прошла дискуссия по крупным проектам, направленным на формирование музейных экспозиций, а именно по техническим заданиям, предложенным международными партнерами.
Международные партнеры Центра по созданию музейных экспозиций предложили проекты такие компании, как "Sila sveta", "Planeta 9", "Outdoor Factory", а также Государственный Эрмитаж России и итальянская компания "Magister Art". Технические задания, представленные этими компаниями, обсуждались с ответственными организациями, дирекцией по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов, имеющих особое социальное, культурное и историческое значение, а также с представителями мэрии Ташкента и других организаций.
В ходе обсуждения было уделено внимание таким проектам, как оснащение второго этажа здания Центра мультимедийными системами, создание аудиоспектаклей и аудиогидов для экспозиций, создание системы обслуживания клиентов для музея, включая транспортные средства для посетителей и разработку маркетинговой стратегии, сканирование и печатное оборудование, организацию реставрационного отдела, разработку шоу мэппинга для фасада здания, создание сада Центра и реализацию проекта "Стена времени".