Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun olimlar bilan 100 ga yaqin shartnomalar imzolandi
Shu kunlarda Davlat rahbari Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida “ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish” uchun 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar bir maqsad uchun harakat qilishmoqda.
Ular markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 10 ta yoʻnalishda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.
Eslatib oʻtamiz: joriy yil yanvar oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish ishlari yakuniy bosqichga yetgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, jarayon bilan tanishgan edi. Prezident tashrifidan soʻng berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida mart oyida Markaz Vasiylik Kengashining kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtgan. Vasiylik Kengashi raisi – Bosh vazir Abdulla Aripov rahbarligida oʻtgan kengaytirilgan yigʻilishda Markaz ekspozitsiyasini boyitish, ilmiy va innovatsion loyihalarni amaliyotga joriy etish hamda ijtimoiy-maʼrifiy va ilmiy-amaliy maskan sifatidagi faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilingan.
Ushbu yigʻilishda belgilangan vazifalardan kelib chiqib sentabrda ochilishi kutilayotgan Markazda Maxsus shtab faoliyat yuritayotgan boʻlib, 10 ta yoʻnalish boʻyicha Ishchi guruhlar muhokamalar oʻtkazib kelmoqda.
Allaqachon Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasidan oʻrin oladigan, Ilmiy kengash yigʻilishlarida muhokama qilinib, maʼqullangan loyihalar boʻyicha shartnomalar imzolanmoqda. Maʼqullangan loyihalar doirasida shartnoma imzolagan olimlar bunday xayrli ishga hissa qoʻshayotganidan mamnunligini bildirmoqda.
Gulorom MAShARIPOVA, falsafa fanlari doktori, professor:
– Shartnomalar imzolandi, ishonch bildirildi va roʻyxatdan oʻtkazildi. Endi asosiy maqsadimiz faqat olgʻa ishlash va masʼuliyatni his qilgan holda vazifani risoladagidek bajarishdir. Bu ishonchni oqlashga, berilgan vazifani ortigʻi bilan bajarishga harakat qilamiz. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kontentini boyitishga oz boʻlsa-da hissamizni qoʻsha olsak, oʻzimizni baxtiyor his qilamiz.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida tashkil etilgan Maxsus shtab tahlillariga koʻra, ayni kunda Oʻzbekistondagi megaloyiha kontentini boyitish doirasida olimlar bilan 100 ga yaqin shartnomalar imzolangan va bu jarayon davom etmoqda.

Для мегапроекта в Узбекистане было подписано около 100 контрактов с учеными
В эти дни по инициативе главы государства Шавката Мирзиёева в Узбекистане реализуется мегапроект — Центр исламской цивилизации, в рамках экспозиции которого в целях "широкого представления вклада наших предков в мировую цивилизацию, воспитания молодежи в духе верности этому великому историческому наследию, организации научных дискуссий, обсуждений и продвижения актуальных идей и открытий, разработки нового научного контента" более 2000 местных и зарубежных ученых и специалистов работают сообща.
Они объединились с целью обогатить экспозицию Центра исламской цивилизации содержательными материалами, историческими артефактами и муляжами. Было разработано более 800 проектов, которые будут реализованы в три этапа. На данный момент начата первая стадия, в рамках которой активно ведется работа по 400 проектам в 10 направлениях, с консультациями с членами научного совета.
Напоминаем, что в январе текущего года Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящийся Центр исламской цивилизации в Узбекистане и ознакомился с ходом работ. После визита Президента в марте было проведено расширенное заседание Попечительского совета Центра. На заседании под председательством Премьер-министра Абдуллы Арипова обсуждались вопросы улучшения экспозиции Центра, внедрения научных и инновационных проектов, а также совершенствования его деятельности как социально-просветительского и научно-практического учреждения.
В соответствии с задачами, поставленными на этом заседании, в сентябре ожидается открытие Центра, и уже функционирует Специальный штаб, который проводит обсуждения рабочих групп по 10 направлениям.
Уже подписаны контракты с учеными по проектам, которые будут размещены в экспозиции музея Центра исламской цивилизации Узбекистана. Ученые, подписавшие контракты по одобренным проектам, выражают удовлетворение от того, что вносят свой вклад в это важное дело.
Гулором МАШАРИПОВА, доктор философских наук, профессор:
- Контракты подписаны, доверие оказано и зарегистрировано. Теперь наша основная цель - работать только вперед и выполнять задачи с ответственностью. Мы постараемся оправдать это доверие и выполнить задачу с превышением. Если мы сможем хоть немного внести свой вклад в обогащение контента Центра исламской цивилизации Узбекистана, мы будем счастливы.
По данным анализа Специального штаба, в настоящее время в рамках обогащения контента мегапроекта в Узбекистане подписано около 100 контрактов с учеными, и этот процесс продолжается.