Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun olimlar bilan 100 ga yaqin shartnomalar imzolandi
Shu kunlarda Davlat rahbari Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida “ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish” uchun 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar bir maqsad uchun harakat qilishmoqda.
Ular markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 10 ta yoʻnalishda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.
Eslatib oʻtamiz: joriy yil yanvar oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish ishlari yakuniy bosqichga yetgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, jarayon bilan tanishgan edi. Prezident tashrifidan soʻng berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida mart oyida Markaz Vasiylik Kengashining kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtgan. Vasiylik Kengashi raisi – Bosh vazir Abdulla Aripov rahbarligida oʻtgan kengaytirilgan yigʻilishda Markaz ekspozitsiyasini boyitish, ilmiy va innovatsion loyihalarni amaliyotga joriy etish hamda ijtimoiy-maʼrifiy va ilmiy-amaliy maskan sifatidagi faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilingan.
Ushbu yigʻilishda belgilangan vazifalardan kelib chiqib sentabrda ochilishi kutilayotgan Markazda Maxsus shtab faoliyat yuritayotgan boʻlib, 10 ta yoʻnalish boʻyicha Ishchi guruhlar muhokamalar oʻtkazib kelmoqda.
Allaqachon Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasidan oʻrin oladigan, Ilmiy kengash yigʻilishlarida muhokama qilinib, maʼqullangan loyihalar boʻyicha shartnomalar imzolanmoqda. Maʼqullangan loyihalar doirasida shartnoma imzolagan olimlar bunday xayrli ishga hissa qoʻshayotganidan mamnunligini bildirmoqda.
Gulorom MAShARIPOVA, falsafa fanlari doktori, professor:
– Shartnomalar imzolandi, ishonch bildirildi va roʻyxatdan oʻtkazildi. Endi asosiy maqsadimiz faqat olgʻa ishlash va masʼuliyatni his qilgan holda vazifani risoladagidek bajarishdir. Bu ishonchni oqlashga, berilgan vazifani ortigʻi bilan bajarishga harakat qilamiz. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kontentini boyitishga oz boʻlsa-da hissamizni qoʻsha olsak, oʻzimizni baxtiyor his qilamiz.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida tashkil etilgan Maxsus shtab tahlillariga koʻra, ayni kunda Oʻzbekistondagi megaloyiha kontentini boyitish doirasida olimlar bilan 100 ga yaqin shartnomalar imzolangan va bu jarayon davom etmoqda.

Approximately 100 contracts have been signed with scholars for the megaproject in Uzbekistan
These days, under the initiative of the head of state, Shavkat Mirziyoyev, a megaproject is being implemented in Uzbekistan—the Center of Islamic Civilization. As part of the exhibition, more than 2,000 local and international scholars and specialists are working together to achieve the goal of "widely presenting the contributions of our ancestors to world civilization, educating the youth in the spirit of loyalty to this great historical heritage, organizing scientific discussions, debates, and the promotion of relevant ideas and discoveries, as well as developing new scientific content."
They have united intending to enrich the exhibition of the Center of Islamic Civilization with substantial materials, historical artifacts, and replicas. Over 800 projects have been developed, which will be implemented in three stages. Currently, the first stage has begun, during which active work is being carried out on 400 projects in 10 areas, with consultations from members of the scientific council.
As a reminder, in January of this year, President Shavkat Mirziyoyev visited the under-construction Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and reviewed the progress of the work. Following the President's visit, an expanded meeting of the Board of Trustees of the Center was held in March. The meeting, chaired by Prime Minister Abdulla Aripov, discussed issues related to improving the exhibition of the Center, implementing scientific and innovative projects, and enhancing its activities as a socio-educational and scientific-practical institution.
Following the tasks set at this meeting, the opening of the Center is expected in September, and a Special Headquarters is already operating, conducting discussions of working groups in 10 areas.
Contracts have already been signed with scholars for the projects that will be displayed in the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. The scholars who signed contracts for the approved projects express satisfaction with contributing to this important endeavor.
Gulorom MASHARIPOVA, Doctor of Philosophy, Professor:
- The contracts have been signed, trust has been given, and it has been registered. Now, our main goal is to move forward and carry out tasks with responsibility. We will strive to justify this trust and exceed expectations. If we can contribute even a little to enriching the content of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, we will be happy.
According to the analysis of the Special Headquarters, approximately 100 contracts with scholars have been signed as part of the content enrichment of the megaproject in Uzbekistan, and this process is ongoing.