Londonda Oʻzbekistonga oid noyob durdonalar aniqlandi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari boshchiligidagi delegatsiya vakillari mashhur Sarixani kolleksiyasi rahbari Ali Sarixani bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Ali Sarixani asli Eronda tugʻilgan, oʻtgan asrning 70 yillari oxirida oilasi bilan Londonga koʻchib kelgan. Bu yerda tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanish barobarida oʻzining boy kolleksiyasiga asos solgan.
Sarixani kolleksiyasida ayni paytda Sharq xalqlari tarixiga oid mingdan ortiq noyob eksponatlar saqlanadi. Ular orasida bevosita Oʻzbekiston tarixi va madaniyati bilan bogʻliq osori-atiqalar ham anchagina. Jumladan, saljuqiylar, somoniylar, xorazmshohlar, temuriylar davriga oid oʻnlab qadimiy eksponatlar, nodir qoʻlyozmalar saqlanadi.
Oʻzbekistonga oid nodir Qurʼon sahifalari, 1438 yilda Hirotda, Shohrux Mirzo davrida yaratilgan “Meʼrojnoma” asari miniatyurasi, xalq amaliy sanʼati buyumlari oʻzbekistonlik tadqiqotchilarda katta qiziqish uygʻotdi.
— Men Oʻzbekistonga bir necha yil muqaddam borganman, xalqingizning boy madaniyati, asriy anʼanalari va qadriyatlari bilan tanishib qaytganman. Turli mamlakatlarda oʻtkazilgan auksionlarda Oʻzbekiston bilan bogʻliq qadimiy ashyolarni qanday boʻlmasin qoʻlga kiritishga harakat qilaman. Chunki, mamlakatingiz madaniyati va tarixi meni hamisha oʻziga maftun etib keladi, — deydi kolleksioner Ali Sarixani.
Oʻzbekiston delegatsiyasi rahbari Ali Sarixanini joriy yilda oʻtkaziladigan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining ochilish marosimiga taklif qildi. Shu bilan birga Toshkentda kolleksiyadagi Oʻzbekistonga aloqador eksponatlar koʻrgazmasini tashkil qilish masalalari ham muhokama qilindi.

Unique masterpieces related to Uzbekistan have been identified in London.
Representatives of the delegation, led by the head of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, held a meeting with Ali Sarikhani, the head of the famous Sarikhani collection.
Ali Sarikhani was born in Iran and moved with his family to London in the late 1970s. There, he started his entrepreneurial activities and founded his rich collection.
Currently, the Sarikhani collection holds over a thousand unique artifacts related to the history of Eastern peoples. Among them are numerous items directly related to the history and culture of Uzbekistan. The collection contains dozens of ancient artifacts and rare manuscripts from the eras of the Seljuks, Samanids, Kharezmshahs, and Timurids.
Uzbek researchers have shown particular interest in rare pages of the Quran, a miniature from the work "Mirajnama," created in 1438 in Herat during the reign of Shah Rukh Mirza, as well as items of folk applied art.
- Several years ago, I visited Uzbekistan and was charmed by the rich culture, centuries-old traditions, and values of your people. At auctions in various countries, I always try to acquire ancient items related to Uzbekistan. The culture and history of your country have always fascinated me, - noted collector Ali Sarikhani.
The head of the Uzbek delegation invited Ali Sarikhani to the opening ceremony of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, which will take place this year. They also discussed organizing an exhibition of items related to Uzbekistan in Tashkent.