29-30 aprel kunlari Samarqand shahrida Abu Mansur Moturidiy 1155 yilligiga bagʻishlangan xalqaro konferensiya boʻlib oʻtadi. “Moturidiylik — bagʻrikenglik, moʻʼtadillik va maʼrifat taʼlimoti” nomidagi xalqaro nufuzli konferensiyaga yuksak darajada tayyorgarlik koʻrilgan.
Xalqaro anjuman Imom Moturidiy ibratli hayot yoʻli va boy ilmiy merosini har tomonlama chuqur oʻrganishni ragʻbatlantirish, Moturidiylik taʼlimotidagi moʻʼtadillik va bagʻrikenglik tamoyillarini keng targʻib qilish maqsadida tashkil etilgan.
Xalqaro anjumanda mahalliy olimlar bilan bir qatorda Misr, Birlashgan Arab Amirliklari, Buyuk Britaniya, Turkiya, Marokash, Iordaniya, Italiya, Yaponiya, Malayziya, Hindiston, Turkiya, Ozarbayjon kabi oʻnlab davlatlardan xorijiy olimlar ham ishtirok etmoqda.
Xalqaro anjuman “Imom Moturidiy va uning izdoshlari ilmiy merosining islom ilmlari rivojidagi oʻrni”, “Moturidiylik taʼlimotida umuminsoniy qadriyatlar talqini”, “XXI asrda Moturidiylik taʼlimotining ahamiyati” shoʻʼbalar kesimida oʻz faoliyatini olib boradi.
Maʼlumot uchun, Imom Abu Mansur Moturidiy 870 yil Samarqand yaqinidagi Moturid qishlogʻida. tugʻilgan. Musulmonlarni toʻgʻri yoʻlga boshlashda koʻrsatgan jonbozligi tufayli olimlar orasida “Imom al-huda” (Hidoyat imomi), “Rais ahli sunna val jamoa” (Ahli sunna val jamoa raisi), “Musahhih ahli sunna val jamoa” (Ahli sunna val jamoani toʻgʻri yoʻlga soluvchi), “Imom al-Mutakallimin” (Mutakallimlar imomi) kabi nomlar bilan tanilgan.
U asos solgan moturidiylik maktabi bugungi kunda sunniylik yoʻnalishidagi 2 yirik eʼtiqodiy taʼlimotdan biri hisoblanadi. Bu aqidaviy mazhablar – moturidiylik va ashʼariylikdir. Imom Moturidiy ilgari surgan aqidaviy qarashlari oʻsha davrda mintaqada kuzatilgan turli adashgan oqimlar faoliyatiga barham berishda muhim rol oʻynagan.
Bugungi kunda 1,9 milliardlik dunyo musulmonlarining 750 milliondan ortigʻi moturidiylik aqidaviy yoʻnalishiga mansub hisoblanadi.
Imom Moturidiy oʻzidan aqida, tafsir, fiqh va usul al-fiqh sohalari boʻyicha boy maʼnaviy meros qoldirgan. Uning “Kitob at-tavhid”, “Taʼvilot al-Qurʼon” kabi 20 ga yaqin asar yozgani manbalarda keltirilgan. Mazkur kitoblardan bizgacha “Kitob at-tavhid” va “Taʼvilot al-Qurʼon” asarlarigina yetib kelgan.
Imom Abu Mansur Moturidiy 944 yil vafot etgan.
Imom Moturidiy taʼlimoti uning izdoshlari tomonidan rivojlantirilib, aqidaviy mazhab darajasiga yetib kelgan. Ushbu jarayonda Abu Muin Nasafiy, Abu Hafs Nasafiy kabi allomalarning oʻrni katta boʻlgan.
Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan Imom Moturidiy ilmiy merosini oʻrganishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Jumladan, 2020 yil 3-4 mart kunlari Samarqand shahrida katta xalqaro konferensiya, 11 avgustda Imom Moturidiy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tashkil etildi. Bugungi kunda ushbu ikki manba Imom Moturidiy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tomonidan oʻzbek tiliga tarjima qilinib, chop etilgan.

Самарканд принимает престижную международную конференцию
29–30 апреля в Самарканде прошла международная конференция, посвящённая 1155-летию со дня рождения Абу Мансура Мотуриди. Форум, носящий название «Мотуриди — учение о толерантности, умеренности и просвещении», стал результатом тщательной подготовки и высокого организационного уровня. Цель конференции — всестороннее и глубокое изучение жизни и богатого научного наследия Имама Мотуридия, а также широкое распространение принципов умеренности и толерантности, заложенных в его учении. В международном форуме, наряду с узбекскими учёными, принимают участие исследователи из десятков стран, включая Египет, Объединённые Арабские Эмираты, Великобританию, Турцию, Марокко, Иорданию, Италию, Японию, Малайзию, Индию, Азербайджан и другие.
Работа конференции проходила по следующим секциям:
- «Научное наследие Имама Мотуридия и его последователей в развитии исламских наук»;
- «Интерпретация общечеловеческих ценностей в учении мотуридизма»;
- «Актуальность учения Мотуридия в XXI веке».
Для справки: Имам Абу Мансур Мотуридий родился в 870 году в селе Мотурид близ Самарканда. За выдающийся вклад в духовное наставничество мусульман он получил титулы «Имам аль-Худа» (Имам Наставления), «Глава ахл ас-сунна валь-джамаа», «Имам мутакаллимов» и др.
Основателем школы мотуридизма считается именно он. Сегодня мотуридизм наряду с ашаризмом является одной из двух основных догматических школ суннизма. Его богословские идеи сыграли ключевую роль в противодействии различным отклоняющимся течениям в исламской мысли своего времени. В настоящее время более 750 миллионов из 1,9 миллиарда мусульман мира следуют мотуридитскому направлению. Имам Мотуридий оставил богатое духовное наследие в области акиды, тафсира, фикха и усул аль-фикха. Из его примерно 20 трудов до наших дней дошли «Китаб ат-тавхид» и «Таʼвилат аль-Куръан». Он скончался в 944 году. Его учение было развито последователями, среди которых особенно выделяются Абу Муин Насафий и Абу Хафс Насафий.
Президент Узбекистана уделяет большое внимание изучению наследия Имама Мотуридия. Так, 3–4 марта 2020 года в Самарканде состоялась международная конференция, а 11 августа был создан Международный научно-исследовательский центр имени Имама Мотуридия. В настоящее время два ключевых труда учёного переведены на узбекский язык и изданы усилиями Центра.