Ekspeditsiya xabarlari: Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun yana 100 ga yaqin artefakt saralab olindi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyalarni boyitish, uni mazmunan shakllantirish maqsadida Toshkent shahri muzeylari boʻylab ekspeditsiyalar davom etmoqda.
Markaz tomonidan shakllantirilgan ishchi guruh aʼzolari Sergey Borodin davlat adabiy-memorial uy-muzeyida boʻlishdi.
Muzey rahbariyati ishchi guruhga uy-muzeyining saqlov xonasidagi Sergey Borodinning hayoti va ijodiy faoliyatiga oid eksponatlar, uning adabiy merosi haqidagi hujjatlar bilan tanishtirdi.
"Muzeydan Markazga jalb qilish maqsadida 100 ga yaqin eksponatni roʻyxatga oldik. Ular ilmiy va madaniy yodgorliklar, qadimiy qoʻlyozmalar, noyob sanʼat asarlari, meʼmoriy meros namunalarining nusxalari va boshqa tarixiy ahamiyatga ega materiallardir. Arxeologiya yoʻnalishi – qadimiy davrlarga oid ashyolar, sopol buyumlarni oʻz ichiga oladi. Bu artefaktlar orasida numizmatika yoʻnalishidagi materiallar koʻpchilikni tashkil qiladi. Turli davrlarga oid tangalar, pul birliklari, moliyaviy belgilar mavjud. Muzeyda etnografiya yoʻnalishi – oʻzbek xalqining urf-odatlari, turmush tarzini aks ettiruvchi buyumlar, milliy liboslar ham oʻrin olgan. muzeyda jami 28710 ta eksponat bor. Ular orasida 7500 ta qimmatli tangalar va 10 mingdan ortiq kitoblar mavjud”, — deydi Markaz katta ilmiy xodimi Alisher Egamov.
Maʼlumot uchun, Sergey Borodin mashhur tarixiy romanlar muallifi. Oʻzbekiston xalq yozuvchisi unvoni bilan taqdirlangan. 1902 yilda Moskvada tavallud topgan. 1974 yil Toshkentda vafot etgan. U Chigʻatoy qabristoniga dafn qilingan.
Sergey Borodin tarixiy asarlar yozgan. U tarixga, topilmalar yigʻishga qiziqqan. Uning uy-muzeyida ham oʻzi tomonidan yigʻilgan qimmatli artefaktlar, numizmatik topilmalar joy olgan.
Ishchi guruh tashrif davomida muzey fondida saqlanayotgan Sergey Borodinning adiblar, davlat arboblari va boshqalar bilan yozishmalari, Xorijiy davlatlardan olgan hadyalari, qadimiy hujjatlar, qoʻlyozma namunalari ham koʻzdan kechirildi.

Новости экспедиции: для узбекского мегапроекта отобрано ещё около 100 артефактов
В рамках работ по наполнению и содержательному обогащению экспозиций Центра исламской цивилизации в Узбекистане продолжаются экспедиции по музеям города Ташкента.
Члены рабочей группы, сформированной Центром, посетили Государственный литературно-мемориальный дом-музей Сергея Бородина.
Руководство музея ознакомило участников рабочей группы с экспонатами, хранящимися в фондохранилище, связанными с жизнью и творчеством Сергея Бородина, а также с документами, отражающими его литературное наследие.
«С целью отбора экспонатов для включения в экспозиции Центра нами были зарегистрированы около 100 предметов. Среди них — научные и культурные реликвии, древние рукописи, уникальные произведения искусства, копии памятников архитектуры и другие материалы, обладающие исторической ценностью. Археологическое направление включает в себя предметы древних эпох, глиняную посуду. Особое место занимают материалы по нумизматике: монеты, денежные знаки и финансовые символы разных периодов. Также представлены предметы этнографии — вещи, отражающие быт и обычаи узбекского народа, национальные костюмы. Всего в музее хранится 28 710 экспонатов, среди которых — 7 500 ценных монет и свыше 10 000 книг», — сообщил старший научный сотрудник Центра Алишер Эгамов.
Для справки: Сергей Бородин — известный автор исторических романов, народный писатель Узбекистана. Родился в Москве в 1902 году, скончался в Ташкенте в 1974 году и был похоронен на Чигатайском кладбище. Сергей Бородин проявлял живой интерес к истории и собиранию артефактов. В его доме-музее хранятся собранные им нумизматические находки и ценные исторические предметы. Во время визита члены рабочей группы также ознакомились с хранящимися в фонде музея письмами Сергея Бородина с писателями, государственными деятелями и другими личностями, подарками, полученными из зарубежных стран, а также с древними документами и образцами рукописей.