Ekspeditsiya xabarlari: Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun yana 100 ga yaqin artefakt saralab olindi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyalarni boyitish, uni mazmunan shakllantirish maqsadida Toshkent shahri muzeylari boʻylab ekspeditsiyalar davom etmoqda.
Markaz tomonidan shakllantirilgan ishchi guruh aʼzolari Sergey Borodin davlat adabiy-memorial uy-muzeyida boʻlishdi.
Muzey rahbariyati ishchi guruhga uy-muzeyining saqlov xonasidagi Sergey Borodinning hayoti va ijodiy faoliyatiga oid eksponatlar, uning adabiy merosi haqidagi hujjatlar bilan tanishtirdi.
"Muzeydan Markazga jalb qilish maqsadida 100 ga yaqin eksponatni roʻyxatga oldik. Ular ilmiy va madaniy yodgorliklar, qadimiy qoʻlyozmalar, noyob sanʼat asarlari, meʼmoriy meros namunalarining nusxalari va boshqa tarixiy ahamiyatga ega materiallardir. Arxeologiya yoʻnalishi – qadimiy davrlarga oid ashyolar, sopol buyumlarni oʻz ichiga oladi. Bu artefaktlar orasida numizmatika yoʻnalishidagi materiallar koʻpchilikni tashkil qiladi. Turli davrlarga oid tangalar, pul birliklari, moliyaviy belgilar mavjud. Muzeyda etnografiya yoʻnalishi – oʻzbek xalqining urf-odatlari, turmush tarzini aks ettiruvchi buyumlar, milliy liboslar ham oʻrin olgan. muzeyda jami 28710 ta eksponat bor. Ular orasida 7500 ta qimmatli tangalar va 10 mingdan ortiq kitoblar mavjud”, — deydi Markaz katta ilmiy xodimi Alisher Egamov.
Maʼlumot uchun, Sergey Borodin mashhur tarixiy romanlar muallifi. Oʻzbekiston xalq yozuvchisi unvoni bilan taqdirlangan. 1902 yilda Moskvada tavallud topgan. 1974 yil Toshkentda vafot etgan. U Chigʻatoy qabristoniga dafn qilingan.
Sergey Borodin tarixiy asarlar yozgan. U tarixga, topilmalar yigʻishga qiziqqan. Uning uy-muzeyida ham oʻzi tomonidan yigʻilgan qimmatli artefaktlar, numizmatik topilmalar joy olgan.
Ishchi guruh tashrif davomida muzey fondida saqlanayotgan Sergey Borodinning adiblar, davlat arboblari va boshqalar bilan yozishmalari, Xorijiy davlatlardan olgan hadyalari, qadimiy hujjatlar, qoʻlyozma namunalari ham koʻzdan kechirildi.

Expedition News: Nearly 100 More Artifacts Selected for the Uzbek Megaproject
As part of the efforts to enrich and fill the exhibitions of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, expeditions continue in the museums of Tashkent.
Members of the working group, formed by the Center, visited the State Literary Memorial House-Museum of Sergey Borodin.
The museum's management introduced the group members to exhibits stored in the museum's collection related to the life and works of Sergey Borodin, as well as documents reflecting his literary heritage.
"To select exhibits for inclusion in the Center's exhibitions, we have registered around 100 items. Among them are scientific and cultural relics, ancient manuscripts, unique works of art, copies of architectural monuments, and other materials of historical value. The archaeological section includes items from ancient times, such as clay pottery. Special attention is given to numismatic materials: coins, banknotes, and financial symbols from different periods. Ethnographic items are also represented—objects reflecting the life and customs of the Uzbek people, as well as national costumes. In total, the museum holds 28,710 exhibits, including 7,500 valuable coins and more than 10,000 books," said Senior Researcher of the Center, Alisher Egamov.
For reference: Sergey Borodin was a famous author of historical novels and a people's writer of Uzbekistan. He was born in Moscow in 1902, passed away in Tashkent in 1974, and was buried in the Chigatay Cemetery. Sergey Borodin had a keen interest in history and artifact collecting. In his house-museum, he kept his numismatic finds and valuable historical items. During the visit, the working group members also reviewed letters written by Sergey Borodin to writers, government officials, and other figures, gifts received from foreign countries, as well as ancient documents and manuscript samples stored in the museum's collection.