Ekspeditsiya xabarlari: poytaxt muzeylaridan Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun nodir buyumlar saralanmoqda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini artefaktlar bilan boyitish maqsadida poytaxt muzeylari boʻylab ekspeditsiya ishlari davom etmoqda. Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi direktori, tarix fanlari doktori, professor Jannat Hamidova boshchiligidagi ishchi guruh Oʻzbekiston davlat sanʼati va Oʻzbekiston amaliy sanʼat muzeylarida boʻlishdi.
Ishchi guruh aʼzolari Oʻzbekiston davlat sanʼati muzeyidan markaz ekspozitsiyasi uchun 50 ga yaqin, Oʻzbekiston amaliy sanʼat muzeyidan 200 ga yaqin eksponat tanlab olishdi.
Dastlab Oʻzbekiston davlat sanʼat muzeyi masʼul xodimlari bilan uchrashib, markazga jalb qilinishi koʻzda tutilgan eksponatlar bilan tanishdi. Maʼlum qilinishicha, eksponatlar orasida arxeologiya yoʻnalishida nodir ashyolar, sopol buyumlar va boshqa detallar mavjud. Shuningdek, roʻyxatdan etnografiya yoʻnalishi – oʻzbek xalqining urf-odatlari, turmush tarzini aks ettiruvchi buyumlar, milliy liboslar va asbob-uskunalar oʻrin olgan.
Oʻzbekiston amaliy sanʼat muzeyida ishchi guruh aʼzolari muzey fondida saqlanayotgan hunarmandchilik, kulolchilik, kashtachilik, yogʻoch oʻymakorligi, metall buyumlar hamda boshqa amaliy sanʼat turlariga oid eksponatlar bilan tanishishdi. Ularning har biri diniy-estetik jihatdan Islom madaniyati bilan uzviy bogʻliqligi nuqtai nazaridan tahlil qilindi. Ishchi guruhga Markaz ekspozitsiyasi uchun muzey tomonidan taqdim etiladigan eksponatlar taqdim etildi.
Quvonarlisi, eksponatlar orasida nodir sanʼat asarlari, qadimgi arxeologik materiallar mavjud. Shuningdek, Buxoroda zardoʻzlik sanʼatiga oid qadimiy chopon, qimmatbaho taqinchoqlar va nodir maishiy buyumlar ham mavjud boʻlib, ular Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ochilishida alohida namoyish etilishi koʻzda tutilgan eksponatlar qatoridan joy olgan.
Mazkur ekspeditsiyalar Markazda yaratilayotgan ekspozitsiyalarni boyitish, muzeylararo hamkorlikni mustahkamlash va tajriba almashinish maqsadida tashkil etildi. Ishchi guruh aʼzolari orasida muzeyshunoslik boʻyicha yuqori salohiyatga ega mutaxassislar mavjud boʻlib, ular eksponatlarni har tomonlama oʻrganib, tadqiq etmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.

Ценные этнографические и археологические экспонаты пополнят коллекцию центра Исламской цивилизации
С целью обогащения экспозиции Исламского цивилизационного центра в Узбекистане артефактами продолжаются экспедиционные работы по музеям столицы. Рабочая группа во главе с директором Государственного музея истории Узбекистана, доктором исторических наук, профессором Жаннат Хамидовой посетила Государственный музей искусств Узбекистана и Музей прикладного искусства Узбекистана.
В результате осмотра было отобрано около 50 экспонатов из Государственного музея искусств и около 200 — из Музея прикладного искусства.
Сначала состоялась встреча с ответственными сотрудниками Государственного музея искусств, где рабочая группа ознакомилась с экспонатами, планируемыми для передачи Центру. Среди них были уникальные археологические находки, керамические изделия и другие артефакты. Кроме того, в список вошли этнографические экспонаты — предметы, отражающие быт, обычаи и традиции узбекского народа, включая национальные костюмы и инструменты.
В Музее прикладного искусства члены рабочей группы изучили экспонаты, относящиеся к ремеслам, керамике, вышивке, резьбе по дереву, изделиям из металла и другим видам прикладного искусства. Каждый экспонат анализировался с точки зрения его религиозно-эстетической связи с исламской культурой. Музей предоставил список предметов, которые будут переданы для экспозиции Центра.
Отрадно, что среди экспонатов имеются редкие произведения искусства, древние археологические материалы. Особо стоит отметить старинный чапан, связанный с искусством золотого шитья Бухары, а также ценные украшения и редкие предметы быта, которые займут достойное место в экспозиции Исламского цивилизационного центра при его открытии.
Эти экспедиции организованы для обогащения создаваемых экспозиций Центра, укрепления межмузейного сотрудничества и обмена опытом. В состав рабочей группы входят специалисты с высоким уровнем подготовки в области музейного дела, которые всесторонне изучают и исследуют отобранные экспонаты.
Напомним, что в соответствии с поручениями Президента по мегапроекту — Исламскому цивилизационному центру в Узбекистане — создаются условия для широкого представления вклада предков в мировую цивилизацию, воспитания молодёжи в духе верности великому историческому наследию, проведения научных дискуссий, презентации актуальных идей и открытий, создания нового научного контента. В целях обогащения содержания Центра историческими артефактами и экспонатами объединились более 2000 отечественных и зарубежных учёных и специалистов. В целом разработано более 800 проектов, реализация которых запланирована в 3 этапа. В настоящее время начат первый этап, в рамках которого ведётся активная работа над более чем 400 проектами при участии членов Научного совета.