Temuriylar tarixi davlat muzeyida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi "Ikkinchi Renessans davri" ekspozitsiyasining Temuriylar davri sektori boʻyicha yaratilishi koʻzda tutilgan loyihalar qayta koʻrib chiqildi. Unda tarixiy haqiqat va ilmiy izchillikni taʼminlash maqsadida bir qator muhim takliflar ilgari surildi.
Loyiha aʼzolari tomonidan ekspozitsiyani aniq bosqichlarga ajratish, toifalarning ichki tartibini qayta koʻrib chiqish, zamon ruhini toʻla ifodalovchi qoʻshimchalar kiritish zarurligi taʼkidlandi. Ayniqsa, Temuriylar davrida ilm-fan, adabiyot va sanʼatning ravnaq topgan bosqichlarini yanada aniqroq aks ettirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Har bir Temuriy shahzoda hukmronligi davrida faoliyat yuritgan mashhur olim va adiblarning ijodini toʻgʻri va adolatli taqsimlash, ularning tarixiy oʻrnini haqqoniy yoritish borasida oʻz fikr-mulohazalarini bildirdi. Xususan, ushbu davrda faoliyat koʻrsatgan asosiy siymolar kim boʻlishi kerakligi haqida qizgʻin muhokamalar boʻlib oʻtdi.

Экспозиция "Эпоха Второго Ренессанса" совершенствуется на основе наследия Темуридов
В Государственном музее истории Темуридов были пересмотрены проекты, касающиеся сектора темуридской эпохи в экспозиции "Второго Ренессанса" Центра исламской цивилизации в Узбекистане. С целью обеспечения исторической достоверности и научной последовательности были выдвинуты ряд важных предложений.
Члены проектной группы подчеркнули необходимость чёткого этапного деления экспозиции, пересмотра внутренней структуры категорий и включения дополнений, отражающих дух времени. Особое внимание было уделено более точному отображению развития науки, литературы и искусства в эпоху Темуридов.
Также обсуждалась необходимость справедливого и точного представления вклада учёных и поэтов, действовавших при различных темуридских правителях, с учётом их исторической значимости. Прошли оживлённые дискуссии по вопросу, какие фигуры следует считать ключевыми для этого периода.
По итогам встречи запланировано дальнейшее научное обогащение экспозиции, её более глубокая проработка и адаптация к восприятию широкой аудитории. Таким образом, концепция "Второго Ренессанса" будет раскрыта ещё глубже через призму темуридского наследия.