Movarounnahr hadis maktablari interaktiv xaritada!
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan Movarounnahr hadis maktabi tarixini yorituvchi loyihani amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Ushbu tashabbus doirasida Shosh, Kesh, Termiz, Buxoro va Samarqand kabi mashhur ilmiy markazlarda shakllangan hadis maktablari interaktiv xarita orqali tasvirlandi. Ushbu xarita markaz muzeyining ekspozitsiyasida keng jamoatchilik eʼtiboriga havola etiladi.
Loyiha doirasida har bir hadis maktabining shakllanish tarixi, ulkan muhaddislar faoliyati, ilmiy anʼanalar, asarlar va rivoyat uzatish uslublari chuqur tahlil qilindi. Shuningdek, xaritada har bir hududda faoliyat yuritgan mashhur muhaddislar — Imom Termiziy, Imom Buxoriy, Imom Darimiy, Abul-Lays Samarqandiy kabi allomalarning hayoti va ilmiy merosi haqida maʼlumotlar joylanadi.
Interaktiv xarita zamonaviy texnologiyalar asosida ishlab chiqilgan boʻlib, tashrif buyuruvchilar ekran orqali xaritadagi viloyatlarni bosib, u yerdagi hadis maktablari haqida audio va video materiallar, suratlar hamda tarixiy hujjatlar bilan tanishishlari mumkin boʻladi.

Школы хадисоведения Мавераннахра — на интерактивной карте!
Исламский цивилизационный центр Узбекистана планирует реализацию проекта, посвященного истории школ хадисоведения Мавераннахра. В рамках этой инициативы с помощью интерактивной карты представлены школы хадисов, сформировавшиеся в таких известных научных центрах, как Шаш, Кеш, Термез, Бухара и Самарканд. Карта будет представлена широкой общественности в экспозиции музея Центра.
В рамках проекта глубоко проанализированы история становления каждой школы, деятельность выдающихся мухаддисов, научные традиции, произведения и методы передачи хадисов. На карте также размещена информация о жизни и научном наследии выдающихся учёных, работавших в этих регионах, таких как Имам ат-Термизи, Имам аль-Бухари, Имам ад-Дарими, Абу-ль-Лайс Самарканди и другие.
Интерактивная карта разработана на основе современных технологий. Посетители смогут, нажимая на соответствующие регионы на экране, ознакомиться с аудио- и видеоматериалами, фотографиями и историческими документами о местных школах хадисоведения.