Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan tashkil etilgan maxsus Ilmiy guruh Toshkent viloyatining Ohangaron va Angren tumanlari muzeylariga ekspeditsiya uyushtirdi. Tashrif Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasini boyitish va yangi eksponatlar bilan toʻldirish, shuningdek, tarixiy ahamiyatga ega obʼektlarning muzey fondlaridan samarali foydalanish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Ekspeditsiya davomida Ohangaron tumanidagi muzeyda turli davrlarga, jumladan, qadimgi va oʻrta asrlarga, shuningdek, XX asrga oid eksponatlar mavjudligi aniqlandi. Buning natijasida, muzey fondidagi oʻsha davrlarga mansub muhim va qadimiy eksponatlar saralandi.
Islom sivilizatsiyasi markazi uchun zarur boʻlgan 10 ga yaqin eksponatlar tanlab olindi. Muzey rahbari va ilmiy xodimlar muzey fondida saqlanib kelayotgan tarixiy va zamonaviy eksponatlar bilan tanishtirdi. Ushbu eksponatlar Ohangaron tumanining madaniyati va tarixi haqida muhim maʼlumotlar berib, mamlakatimiz muzeylari uchun qimmatli xazina ekanligi taʼkidlandi.
Shuningdek, ekspeditsiya aʼzolari Angren shahar oʻlkashunoslik muzeyida boʻlishdi. U yerdan qimatbaho uy-roʻzgʻor va maishiy buyumlar, nodir eksponatlar saralandi. Ayni vaqtda mutaxassislar tomonidan hududlar kesimida markaz ekspozitsiyasi uchun xatlanayotgan artefaktlar roʻyxati shakllantirilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizni ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar davom etmoqda.

Экспедиция для пополнения фондов Центра исламской цивилизации
Специальная научная группа, организованная Центром исламской цивилизации в Узбекистане, провела экспедицию в музеи Охангаронского и Ангренского районов Ташкентской области. Визит был организован с целью обогатить экспозицию музея Центра исламской цивилизации в Узбекистане новыми экспонатами, а также эффективно использовать музейные фонды для сохранения объектов исторического значения.
Во время экспедиции было установлено наличие экспонатов разных эпох в музее Охангаронского района, включая древние и средневековые, а также относящиеся к XX веку. В результате были отобраны важные и древние экспонаты, принадлежащие этим периодам, из музейного фонда.
Для Центра исламской цивилизации было отобрано около 10 экспонатов. Руководитель музея и научные сотрудники познакомили экспедиционную группу с историческими и современными экспонатами, хранящимися в фонде музея. Эти экспонаты дают важную информацию о культуре и истории Охангаронского района и представляют собой ценное наследие для музеев нашей страны.
Также члены экспедиции посетили Музей краеведения города Ангрена, откуда были отобраны ценные предметы быта и домашнего обихода, редкие экспонаты. В настоящее время специалисты формируют список артефактов для экспозиции Центра исламской цивилизации, который будет включать материалы по различным регионам.
В соответствии с поручением Главы государства, целью мегапроекта в Узбекистане — Центра исламской цивилизации — является широкое представление вклада наших предков в мировую цивилизацию, воспитание молодежи в духе преданности этому великому историческому наследию, проведение научных обсуждений, дебатов, продвижение актуальных идей и открытий, разработка нового научного контента, а также дальнейшее обогащение и совершенствование экспозиции Центра. Для реализации этих задач более 2000 местных и зарубежных ученых и специалистов объединились для создания содержательных контентов, исторических артефактов и моделей для экспозиции. Всего разработано более 800 проектов, которые будут реализованы в три этапа. На данный момент начат первый этап, в рамках которого работы ведутся по более чем 400 проектам с консультациями членов Научного совета.