Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan tashkil etilgan maxsus Ilmiy guruh Toshkent viloyatining Ohangaron va Angren tumanlari muzeylariga ekspeditsiya uyushtirdi. Tashrif Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi ekspozitsiyasini boyitish va yangi eksponatlar bilan toʻldirish, shuningdek, tarixiy ahamiyatga ega obʼektlarning muzey fondlaridan samarali foydalanish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Ekspeditsiya davomida Ohangaron tumanidagi muzeyda turli davrlarga, jumladan, qadimgi va oʻrta asrlarga, shuningdek, XX asrga oid eksponatlar mavjudligi aniqlandi. Buning natijasida, muzey fondidagi oʻsha davrlarga mansub muhim va qadimiy eksponatlar saralandi.
Islom sivilizatsiyasi markazi uchun zarur boʻlgan 10 ga yaqin eksponatlar tanlab olindi. Muzey rahbari va ilmiy xodimlar muzey fondida saqlanib kelayotgan tarixiy va zamonaviy eksponatlar bilan tanishtirdi. Ushbu eksponatlar Ohangaron tumanining madaniyati va tarixi haqida muhim maʼlumotlar berib, mamlakatimiz muzeylari uchun qimmatli xazina ekanligi taʼkidlandi.
Shuningdek, ekspeditsiya aʼzolari Angren shahar oʻlkashunoslik muzeyida boʻlishdi. U yerdan qimatbaho uy-roʻzgʻor va maishiy buyumlar, nodir eksponatlar saralandi. Ayni vaqtda mutaxassislar tomonidan hududlar kesimida markaz ekspozitsiyasi uchun xatlanayotgan artefaktlar roʻyxati shakllantirilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizni ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar davom etmoqda.

Expedition for the enrichment of the collections of the Center of Islamic Civilization.
A special scientific group organized by the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan conducted an expedition to the museums of the Ohangaron and Angren districts of the Tashkent region. The visit was organized with the aim of enriching the exhibition of the Center of Islamic Civilization’s museum in Uzbekistan with new exhibits, as well as effectively utilizing the museum's collections for the preservation of historically significant objects.
During the expedition, it was discovered that the museum in Ohangaron district contained exhibits from various eras, including ancient and medieval periods, as well as from the 20th century. As a result, important and ancient exhibits from these periods were selected from the museum’s collection.
Around 10 exhibits were chosen for the Center of Islamic Civilization. The museum director and scientific staff introduced the expedition group to historical and contemporary exhibits stored in the museum's collection. These exhibits provide valuable information about the culture and history of the Ohangaron district and represent a precious heritage for the museums of our country.
Additionally, members of the expedition visited the local history museum in the city of Angren, from which valuable household items and rare exhibits were selected. Currently, specialists are compiling a list of artifacts for the Center of Islamic Civilization’s exhibition, which will include materials from various regions.
In accordance with the instructions of the Head of State, the goal of the megaproject in Uzbekistan — the Center of Islamic Civilization — is to widely present the contribution of our ancestors to world civilization, educate young people in the spirit of devotion to this great historical heritage, hold scientific discussions and debates, promote relevant ideas and discoveries, develop new scientific content, and further enrich and enhance the Center's exhibition. To achieve these goals, over 2,000 local and international scholars and experts have joined forces to create meaningful content, historical artifacts, and models for the exhibition. More than 800 projects have been developed, which will be implemented in three stages. Currently, the first stage has begun, and work is ongoing on more than 400 projects with consultations from the members of the Scientific Council.