Megaloyihani mazmunan boyitish boʻyicha hamkorlar bilan muhim muhokama oʻtkazildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini munosib tashkil etish masalalari muhokamasiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Megaloyiha boʻlishi koʻzda tutilgan binoni ichki va tashqi koʻrinishi, mazmun mohiyati qizgʻin muhokamalar boʻlgan yigʻilishda Zoom platformasi orqali qurilish masʼullari, Toshkent shahar hokimligi vakillari va markaz xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda masʼullar, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzey ekspozitsiyasini shakllantirish boʻyicha xalqaro hamkorlar — “Sila sveta”, "Planet 9", "Outdoor Factory", shuningdek, Rossiya davlat Ermitaj muzeyi, Italiyaning "Magister Art" kompaniyalari va mahalliy tashkilotlar bilan loyihalarning texnik topshiriqlar ijrosini taʼminlash masallari muhokama qilindi. Shuningdek, hamkorlar bilan aniq vazifalar belgilab olinishi, jarayonlarni tezlashtirish masalalari koʻrib chiqildi.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan.

Состоялось важное обсуждение с партнерами по обогащению содержания мегапроекта.
Состоялась встреча, посвященная обсуждению вопросов достойной организации Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Ответственные за строительство, представители хокимията города Ташкента и сотрудники центра приняли участие в заседании через платформу Zoom, где состоялось оживленное обсуждение внутреннего и внешнего облика, содержания и сути планируемого мегапроекта.
На встрече обсуждались вопросы обеспечения выполнения технических заданий проектов с международными партнерами по формированию музейной экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане - компаниями "Сила света," "Планета 9," "Outdoor Factory," а также с Государственным Эрмитажем России, итальянской компанией "Magister Art" и местными организациями. Кроме того, были рассмотрены вопросы определения конкретных задач с партнерами и ускорения процессов реализации.
Напоминаем, что в экспозиции мегапроекта - Центра исламской цивилизации в Узбекистане, исходя из данных Главой государства необходимых указаний по широкомасштабному показу вклада наших предков в мировую цивилизацию, воспитанию нашей молодежи в духе преданности этому великому историческому наследию, проведению в будущем в этом уникальном современном центре различных научных дискуссий, дебатов, продвижению актуальных идей и открытий, созданию всех условий для разработки нового научного контента, дальнейшему обогащению и совершенствованию его содержания, более 2000 отечественных и зарубежных ученых и специалистов объединились для обогащения экспозиции центра содержательным контентом, историческими артефактами и муляжами.
Всего разработано более 800 проектов, которые будут реализованы в три этапа. В настоящее время начался первый этап, в рамках которого продолжается работа над более чем 400 проектами в консультации с членами Ученого совета.