Megaloyihani mazmunan boyitish boʻyicha hamkorlar bilan muhim muhokama oʻtkazildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini munosib tashkil etish masalalari muhokamasiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Megaloyiha boʻlishi koʻzda tutilgan binoni ichki va tashqi koʻrinishi, mazmun mohiyati qizgʻin muhokamalar boʻlgan yigʻilishda Zoom platformasi orqali qurilish masʼullari, Toshkent shahar hokimligi vakillari va markaz xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda masʼullar, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzey ekspozitsiyasini shakllantirish boʻyicha xalqaro hamkorlar — “Sila sveta”, "Planet 9", "Outdoor Factory", shuningdek, Rossiya davlat Ermitaj muzeyi, Italiyaning "Magister Art" kompaniyalari va mahalliy tashkilotlar bilan loyihalarning texnik topshiriqlar ijrosini taʼminlash masallari muhokama qilindi. Shuningdek, hamkorlar bilan aniq vazifalar belgilab olinishi, jarayonlarni tezlashtirish masalalari koʻrib chiqildi.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan.

An important discussion was held with partners on the enrichment of the megaproject.
A meeting was held to discuss matters related to the proper organization of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. Construction officials, representatives of the Tashkent city administration, and the center's staff participated in the meeting via Zoom platform, where a lively discussion took place regarding the internal and external appearance, content, and essence of the planned megaproject.
At the meeting, matters of ensuring the implementation of technical assignments for projects with international partners for the formation of the museum exposition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan - "Strength of Light," "Planet 9," "Outdoor Factory," as well as with the State Hermitage of Russia, the Italian company "Magister Art" and local organizations were discussed. In addition, matters of defining specific tasks with partners and accelerating the implementation processes were considered.
It should be reminded that in the exposition of the megaproject - the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, based on the necessary instructions given by the Head of State on the wide-ranging demonstration of our ancestors' contribution to world civilization, educating our youth in the spirit of devotion to this great historical heritage, holding various scientific discussions, debates in this unique modern center in the future, promoting relevant ideas and discoveries, creating all conditions for the development of new scientific content, further enriching and improving its content, more than 2,000 domestic and foreign scientists and specialists united to enrich the center's exposition with meaningful content, historical artifacts and models.
In total, more than 800 projects have been developed, which will be implemented in three stages. Currently, the first stage has begun, within which work continues on more than 400 projects in consultation with the members of the Scientific Council.