Oʻzbekistondagi megaloyiha kontentini boyitish jarayonlari qigʻzin davom etmoqda
Bugungi kunda Oʻzbekiston ilm-fan va maʼnaviyat uygʻunligiga asoslangan yangi bosqich sari dadil qadam tashlamoqda. Bu yoʻlda Prezident tashabbusi bilan barpo etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi – xalqimizning tarixiy xotirasi, ilmiy salohiyati va maʼnaviy yuksalishining yorqin timsoli sifatida qad rostlamoqda.
Mazkur Markazning muzey fondi va kontentini boyitishga 2000 dan ortiq olimlar, tarixchilar, sanʼatshunoslar, arxivshunoslar va dinshunoslar kabi bir qancha mutaxassislar jalb etilgan. 800 dan ortiq ilmiy va innovatsion loyihalar ishlab chiqildi, .
Markaz shtabida har kuni muhim ilmiy muhokamalar oʻtkazilmoqda. Shuningdek, muhokamalar davomida ishchi guruh rahbarlari oʻzlariga yuklatilgan loyihalar boʻyicha texnik topshiriqlarni kelishib olmoqda. Bu jarayon samaradorligini taʼminlash maqsadida barcha ishtirokchilar oʻrtasida tizimli muvofiqlik yoʻlga qoʻyilgan.
Ayni paytda ilmiy loyihalar natijasida ekspozitsiyalarda maketlar, devoriy matnlar, interaktiv yechimlarni joriy etish koʻzda tutilmoqda. Mutaxassislar hozirda birinchi bosqichdagi loyihalarni amaliyotga tatbiq etish ustida faol ish olib bormoqda. Maʼlumot uchun, bu bosqich 400 dan ortiq loyihalarni oʻzida qamrab olgan. Olimlar va mutaxassislar bilan 200 dan ortiq shartnomalar imzolandi. Umumiy hisobda mazkur ishlar uch toifa asosida guruhlangan boʻlib, har bir toifa oʻziga xos yondashuv va ijodiy izlanishni talab etadi. Shu bilan birga, Markaz huquqshunoslari tomonidan ushbu loyihalar asosida shartnomalarning huquqiy namunalari ishlab chiqilmoqda.
Markazda oʻzbek adabiyoti va matbuotining buyuk siymolari – oʻz asarlari bilan millat tafakkurini oʻzgartirgan shoirlar, yozuvchilar, dramaturglar hamda jurnalistlar merosiga alohida eʼtibor qaratiladi. Ular uchun zamonaviy, innovatsion media-loyihalar ishlab chiqilmoqda. Shuningdek, “Yangi Oʻzbekiston – Uchinchi Renessans poydevori” ekspozitsiyasida 40 ga yaqin ilmiy-innovatsion media-loyihalarga alohida oʻrin ajratilgan. Ularda, xususan, Turkistonda shakllangan jadidchilik harakati, jadidlar merosi va ularning bugungi kundagi dolzarb ahamiyati keng yoritiladi.
Markaz xodimlari, yetakchi mutaxassislar hamda Turkiyaning nufuzli qurilish va dizayn kompaniyalaridan biri — “Outdoor Fastory” vakillari ishtirokida navbatdagi onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Mazkur uchrashuv doirasida Markaz binosining arxitektura yechimlari, ichki bezak ishlari hamda texnik loyihalashga oid masalalar keng muhokama qilinmoqda. Jumladan, bino tarkibidagi har bir boʻlimda bajarilishi lozim boʻlgan ishlarning texnik detallariga oid tomonlar oʻzaro fikr almashmoqda.
Markaz doirasida zamonaviy kutubxona barpo etilishi ham rejalashtirilgan. Bir vaqtning oʻzida 200 dan ortiq kitobxonni qabul qila oladigan bu bilim maskani eng soʻnggi texnologiyalar bilan jihozlanadi. Bu esa ilm izlaganlar uchun yangi zamonaviy muhit yaratishga xizmat qiladi.
Xususan, megaloyiha ekspozitsiyasini mazmunan boyitish maqsadida tashkil etilgan Maxsus shtabda bugun ham qizgʻin bahs va munozaralar boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi – bu kelajakka tikilgan nigoh, bu tarixga boʻlgan chuqur hurmat, bu xalqimizning oʻz ildiziga munosib ehtiromidir. Bu markaz orqali milliy gʻurur uygʻonadi, tafakkur yuksaladi va maʼnaviyatimiz yangi bosqichga koʻtarilishi shubhasiz.
Bir soʻz bilan aytganda, Markazda fidokorona mehnat qilayotgan olimlar chin maʼnoda tarixni uygʻotmoqda — ular kecha va bugunni bogʻlab, kelajak avlod uchun bebaho maʼnaviy merosni qayta tiklash yoʻlida tinimsiz izlanmoqda.

В Узбекистане активно продолжается работа по обогащению контента мегапроекта
Сегодня Узбекистан уверенно шагает к новому этапу, основанному на единстве науки и духовности. На этом пути по инициативе Президента возводится Исламский центр цивилизации в Узбекистане — яркий символ исторической памяти нашего народа, его научного потенциала и духовного возрождения.
К обогащению музейного фонда и контента Центра привлечено более 2000 специалистов — учёных, историков, искусствоведов, архивистов, религиоведов. Разработано свыше 800 научных и инновационных проектов.
В штабе Центра ежедневно проходят важные научные обсуждения. В их рамках руководители рабочих групп согласовывают технические задания по закреплённым за ними проектам. Для повышения эффективности данного процесса между всеми участниками налажено системное взаимодействие.
В результате научных проектов планируется внедрение в экспозиции макетов, настенных текстов и интерактивных решений. В настоящее время специалисты активно работают над реализацией проектов первого этапа, в который входит более 400 наименований. С учёными и экспертами подписано свыше 200 договоров. В целом, работы разделены на три категории, каждая из которых требует индивидуального подхода и творческого поиска. Кроме того, юристы Центра разрабатывают правовые образцы договоров по этим проектам.
Отдельное внимание в Центре уделяется наследию выдающихся представителей узбекской литературы и прессы — поэтов, писателей, драматургов и журналистов, чьё творчество оказало влияние на развитие национального мышления. Для них создаются современные инновационные медиапроекты. В экспозиции «Новый Узбекистан — основа Третьего Ренессанса» особое место отведено почти 40 научно-инновационным медиапроектам, в которых широко освещаются джадидское движение, сформировавшееся в Туркестане, наследие джадидов и их актуальное значение в современном мире.
Состоялась очередная онлайн-встреча с участием сотрудников Центра, ведущих специалистов, а также представителей одной из престижных турецких строительных и дизайнерских компаний — «Outdoor Fastory». В рамках встречи обсуждались архитектурные решения здания Центра, внутренняя отделка и вопросы технического проектирования. Стороны обменялись мнениями по техническим деталям, связанным с задачами, выполняемыми в каждом из подразделений комплекса.
Планируется также создание современной библиотеки в рамках Центра. Это научное пространство, рассчитанное на приём более 200 читателей одновременно, будет оснащено новейшими технологиями, что создаст качественно новую среду для тех, кто стремится к знаниям.
В частности, сегодня в Специальном штабе, созданном для наполнения экспозиции мегапроекта, прошли активные обсуждения и споры.
Исламский центр цивилизации в Узбекистане — это взгляд в будущее, глубокое уважение к истории и достойная дань корням нашего народа. Через этот Центр пробуждается национальная гордость, возвышается мышление и поднимается духовность на новую ступень.
Одним словом, учёные, которые самоотверженно трудятся в Центре, действительно пробуждают историю — соединяя прошлое и настоящее, они неустанно работают над восстановлением бесценного духовного наследия для будущих поколений.