Germaniyada oʻqib kelgan Xayrinisa Majidxonova xotirlanadi
1922 yil Germaniyaga oʻqishga borgan 70 nafar talaba-yoshlar orasida Xayriniso Majidxonova alohida ajralib turadi. U davrlarda ayollar Yevropaga oʻqishga borish tugul, uyidan ikki chaqirim nariga chiqishga izn boʻlmagan.
Ana shunday qaltis davrda ular oʻz vatanida oʻzgarishlar qilish niyatida Yevropaga oʻqishga yoʻl olgan matonatli qizlar edi.
Xayrinisa Majidxonova 1905 yil 25 dekabrda Toshkent shahrida oqsoqol Majidxon Jalilov xonadonida dunyoga kelgan. U 17 yoshida Germaniyaga tahsil olgani ketadi. Dastlab, nemis tilini mukammal oʻrgangan qiz keyinchalik tibbiyot yoʻnalishida tahsil oladi.
1928 yili Oʻzbekistonga qaytgan Xayrinisa, Toshkentda oʻqituvchilarining dam olish uyida shifokor boʻlib ishlay boshladi. Keyinchalik, Toshkent tibbiyot institutini tamomlab, Fayzulla Xoʻjayev nomidagi Oʻzbek poyabzal tresti ambulatoriyasida shifokor-vrach boʻlib ishladi. Oldiga qoʻygan buyuk maqsadlar yoʻlidan borayotgan Xayrinisa Majidxonova navqiron 32 yoshida totalitar tuzumning qonli qatagʻoni girdobiga gʻarq boʻldi. U oila ham qurishga ulgurmagan edi...
Ayni damda Toshkent shahar hokimligi, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi huzuridagi “Oila va gender” ilmiy tadqiqot instituti, Gyote instituti Toshkent filliali, “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” muzeyi, bilan hamkorlikda olima haqida maʼlumotlar toʻplanmoqda. Toʻplangan maʼlumotlar asosida Kinematografiya agentligi va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamkorligida ekspozitsiya uchun maxsus hujjatli film yaratiladi.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar samarali olib borilmoqda.

The memory of Khayrinisa Majidkhanova, who studied in Germany, will be commemorated.
Among the 70 students and young individuals who traveled to Germany for studies in 1922, Khayrinisa Majidkhanova stood out particularly. At that time, it was not only forbidden for women to study abroad — they were hardly allowed to step outside their homes without permission.
In such a challenging era, these were courageous young women who made the bold decision to go to Europe with the ambition of bringing change to their homeland.
Khayrinisa Majidkhanova was born on December 25, 1905, in Tashkent, into the family of Majidkhan Jalilov, a respected community elder. At the age of 17, she traveled to Germany to pursue her education. She first mastered the German language and then continued her studies in the field of medicine.
In 1928, Khayrinisa returned to Uzbekistan and began working as a physician at a retreat center for educators in Tashkent. Later, after completing her studies at the Tashkent Medical Institute, she worked as a doctor at the outpatient clinic of the Uzbek Footwear Trust named after Fayzulla Khodjaev. Pursuing her noble goals, Khayrinisa Majidkhanova tragically lost her life at the age of 32 due to brutal persecution under the totalitarian regime. She never had the chance to start a family.
Currently, the Tashkent City Hokimiyat, the Institute for Research on Family and Gender under the Committee for Women and Family Affairs, the Goethe-Institut Tashkent, and the Museum of Victims of Repression are jointly gathering information about this remarkable scholar. Based on the collected materials, a special documentary film is being produced for exhibition in collaboration with the Uzbekistan Cinematography Agency and the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
It is worth noting that, in line with the instructions of the President of Uzbekistan, the exhibition at the Center of Islamic Civilization will prominently showcase the role of our ancestors in global progress, while also strengthening efforts to educate young people in the spirit of loyalty to this great historical legacy. The Center will host scholarly discussions and debates, generate new academic ideas and discoveries, and develop innovative research-based content.
To enrich the Center’s exhibition, more than 2,000 local and international scholars and experts have been mobilized to work on content development, historical artifacts, and visual models. Over 800 projects have been designed and will be implemented in three phases. Currently, the first phase is underway, with active work taking place on more than 400 projects under the guidance of members of the Scientific Council.