Germaniyada oʻqib kelgan Xayrinisa Majidxonova xotirlanadi
1922 yil Germaniyaga oʻqishga borgan 70 nafar talaba-yoshlar orasida Xayriniso Majidxonova alohida ajralib turadi. U davrlarda ayollar Yevropaga oʻqishga borish tugul, uyidan ikki chaqirim nariga chiqishga izn boʻlmagan.
Ana shunday qaltis davrda ular oʻz vatanida oʻzgarishlar qilish niyatida Yevropaga oʻqishga yoʻl olgan matonatli qizlar edi.
Xayrinisa Majidxonova 1905 yil 25 dekabrda Toshkent shahrida oqsoqol Majidxon Jalilov xonadonida dunyoga kelgan. U 17 yoshida Germaniyaga tahsil olgani ketadi. Dastlab, nemis tilini mukammal oʻrgangan qiz keyinchalik tibbiyot yoʻnalishida tahsil oladi.
1928 yili Oʻzbekistonga qaytgan Xayrinisa, Toshkentda oʻqituvchilarining dam olish uyida shifokor boʻlib ishlay boshladi. Keyinchalik, Toshkent tibbiyot institutini tamomlab, Fayzulla Xoʻjayev nomidagi Oʻzbek poyabzal tresti ambulatoriyasida shifokor-vrach boʻlib ishladi. Oldiga qoʻygan buyuk maqsadlar yoʻlidan borayotgan Xayrinisa Majidxonova navqiron 32 yoshida totalitar tuzumning qonli qatagʻoni girdobiga gʻarq boʻldi. U oila ham qurishga ulgurmagan edi...
Ayni damda Toshkent shahar hokimligi, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi huzuridagi “Oila va gender” ilmiy tadqiqot instituti, Gyote instituti Toshkent filliali, “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” muzeyi, bilan hamkorlikda olima haqida maʼlumotlar toʻplanmoqda. Toʻplangan maʼlumotlar asosida Kinematografiya agentligi va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamkorligida ekspozitsiya uchun maxsus hujjatli film yaratiladi.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar samarali olib borilmoqda.

Будет увековечена память Хайринисы Мажидхоновой, обучавшейся в Германии.
Среди 70 студентов и молодых людей, которые в 1922 году поехали на учёбу в Германию, Хайриниса Мажидхонова выделялась особым образом. В те времена женщинам не только было не позволено учёба за границей, но даже выходить из дома на два шага без разрешения.
В такой трудный период они были отважными девушками, решившими отправиться в Европу с намерением внести изменения в свою родину.
Хайриниса Мажидхонова родилась 25 декабря 1905 года в Ташкенте в семье аксакала Мажидхона Жалилова. В 17 лет она отправилась учиться в Германию. Сначала она овладела немецким языком, а затем продолжила обучение в области медицины.
В 1928 году Хайриниса вернулась в Узбекистан и начала работать врачом в доме отдыха преподавателей в Ташкенте. Позднее, завершив медицинский институт в Ташкенте, она стала работать врачом в амбулатории Узбекского обувного треста имени Файзуллы Ходжаева. Следуя своим великим целям, Хайриниса Мажидхонова трагически погибла в возрасте 32 лет от жестокого преследования тоталитарного режима. Она так и не успела создать свою семью.
В настоящее время Ташкентский городской хокимият, Институт научных исследований «Оила и гендер» при Комитете по делам женщин и семьи, филиал Гёте института в Ташкенте и Музей памяти жертв репрессий собирают информацию о выдающемся ученом. На основе собранных данных будет создан специальный документальный фильм для экспозиции в сотрудничестве с Агентством кинематографии и Центром исламской цивилизации в Узбекистане.
Напоминаем, что согласно указаниям Президента Узбекистана, в экспозиции Центра Исламской Цивилизации будет широко показана роль наших предков в мировом развитии, а также будет усилена работа по воспитанию молодежи в духе верности этому великому историческому наследию. В дальнейшем в этом уникальном современном центре будут проводиться различные научные обсуждения и дебаты, выдвигаться актуальные идеи и открытия, разрабатываться новые научные контенты.
Для обогащения экспозиции Центра более чем 2000 местных и зарубежных ученых и специалистов объединены для работы над созданием контента, исторических артефактов и муляжей. Всего разработано более 800 проектов, которые будут реализованы в три этапа. На данный момент начата первая фаза, в которой уже успешно проводится работа над более чем 400 проектами с консультированием членов Научного совета.