Axsikent ekspeditsiyasi, Damashq qilichi va yangi medialoyihalar: ITsM Kengashi yigʻilishi davom etmoqda
Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi Kengaytirilgan ilmiy kengashining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtmoqda. Unda Kengash aʼzolari toʻgʻridan-toʻgʻri va onlayn tarzda ishtirok etmoqda.
Dastlab, London qirollik kolleji Arxeologiya boʻlimi ilmiy xodimi, doktor Miliana Radivoyevichning Namangan viloyatidagi Axsikent mavzesida olib borilgan arxeologik tadqiqotlar natijasi bilan tanishtirdi. Miliana Radivoyevich uzoq yillardan beri mamlakatimizda olib borilayotgan arxeologik tadqiqotlarda faol ishtirok etib keladi.
Kengash aʼzolari tomonidan yirik anjumanlarga tashrif buyuradigan xorijiy mehmonlar roʻyxati ham taqdim etildi.
“Axsikent dunyodagi eng qadimiy metallurgiya markazlaridan biri hisoblanadi. Men oʻzbekistonlik, kiprlik va buyuk britaniyalik hamkorlarimiz bilan birga Axsikentda ilk oʻrta asrlarda metallurgiya yuqori darajada rivojlanganini kashf etdik. Jumladan, Islom olamining dastlabki davrida tayyorlana boshlagan mashhur Damashq qilichlari ham aynan Axsikentda qazib olingan va qayta ishlangan poʻlatdan foydalanganini isbotladik. Nasib etsa, Markazning ochilish marosimida bu tarixiy voqeani alohida medialoyiha sifatida taqdim etamiz", — dedi Miliana Radivoyevich.
ITsM xalqaro aloqalar boʻlimi mutaxassisi Yekaterina Soboleva Kengash aʼzolarini Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining tantanali ochilishi marosimi konsepsiyasi bilan tanishtirdi. Unda ushbu marosim doirasidan joy olgan tadbirlar, “Oʻtmishning boqiy merosi – buyuk kelajak asosi” mavzusida Toʻqqizinchi kongress kun tartibi va boshqa masalalar oʻrin olgan.
Shuningdek, Markaz ekspozitsiyasi uchun 2-toifali medialoyihalarning ilmiy-amaliy materiallar bazasini yaratish masalasi ham kun tartibiga qoʻyildi. Boshqa bir qator masalalar boʻyicha Kengash aʼzolari oʻz fikr mulohazalarini bildirishdi.

Экспедиция в Ахсикент, Дамаскский меч и новые медиапроекты: заседание Научного совета Центра Исламской Цивилизации продолжается
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане проходит очередное заседание Научного совета. В нём участвуют члены совета как лично, так и онлайн.
Сначала научный сотрудник Археологического отдела Лондонского королевского колледжа, доктор Милиана Радивоевич ознакомила с результатами археологических исследований, проведённых в районе Ахсикента в Наманганской области. Милиана Радивоевич уже много лет активно участвует в археологических исследованиях, проводимых в нашей стране.
Членами Совета был представлен список иностранных гостей, которые посетят крупные конференции.
«Ахсикент является одним из самых древних металлургических центров в мире. Вместе с нашими партнёрами из Узбекистана, Кипра и Великобритании мы обнаружили, что в Ахсикенте металлургия была высоко развита уже в раннем средневековье. В частности, мы доказали, что знаменитые Дамаскские мечи, которые начали производиться в начале исламской эпохи, использовали именно сталь, добытую и переработанную в Ахсикенте. Если всё пойдёт по плану, мы представим это историческое событие как отдельный медиапроект на церемонии открытия Центра», — сказала Милиана Радивоевич.
Специалист отдела международных связей Центра Исламской Цивилизации Екатерина Соболева ознакомила членов Совета с концепцией торжественной церемонии открытия Центра исламской цивилизации в Узбекистане. В ходе презентации были рассмотрены мероприятия, включенные в программу открытия, а также повестка Девятого конгресса на тему «Вечное наследие прошлого — основа великого будущего» и другие вопросы.
Кроме того, в повестку дня был включён вопрос о создании научно-практической базы для двухтипных медиапроектов для экспозиции Центра. По ряду других вопросов члены Совета высказали свои мнения и предложения.