Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov Oʻzbekistondagi megaloyiha ochilishi munosabati bilan oʻtkaziladigan xalqaro koʻrgazma, xorijdan olib kelinadigan qoʻlyozmalar, eksponatlar haqida maʼlumot berdi. Xorijiy mamlakatlardagi qator muzey va kutubxonalar, shaxsiy toʻplamlar rahbarlarining ushbu koʻrgazmasidagi ishtiroki boʻyicha keng qamrovli ishlar olib borilayotganini qayd etdi.
“Biz 25 aprel — 2 may kunlari Buyuk Britaniyaning “Sotheby’s” va “Christie’s” auksion uylaridan Oʻzbekiston madaniy merosiga oid 46 ta lotni saraladik. Ayni paytda ularni sotib olish va Oʻzbekistonga olib kelish boʻyicha muzokaralar davom etyapti. Biz bu tarixiy merosni qaytadan qoʻlga kiritayotganimizni jahon ilmiy jamoatchiligiga yetkazishimiz kerak. Shu bois, Buyuk Britaniya va Fransiyada shu masalada xalqaro tadbirlar oʻtkazishni rejalashtiryapmiz", — dedi Firdavs Abduxoliqov.
Ilmiy kengash aʼzolari tomonidan ushbu xalqaro tadbirlarda ishtirok etadigan oʻzbekistonlik olimlar va ekspertlar roʻyxati tasdiqlandi.
Islom sivilizatsiyasi markazi ilmiy xodimi Alisher Egamov Oʻzbekistonning turli hududlaridagi muzey fondlaridan Markaz ekspozitsiyasida namoyish qilish uchun toʻplangan tarixiy eksponatlar haqida maʼlumot berdi. Mart-aprel oyida joylarga uyushtirilgan ekspeditsiyalar natijasida 1551 ta tarixiy eksponatlar aniqlangan. Mamlakatimiz tarixining turli davrlariga mansub bu tarixiy buyumlar orasidan saralanganlari Markazning ochilishi munosabati bilan oʻtadigan xalqaro koʻrgazmadan joy oladi.
Shuningdek, Markaz ekspozitsiyasi uchun 2-toifali medialoyihalarning ilmiy-amaliy materiallar bazasini yaratish masalasi ham kun tartibiga qoʻyildi. Boshqa bir qator masalalar boʻyicha Kengash aʼzolari oʻz fikr mulohazalarini bildirishdi.

Возвращаемые культурные ценности: в рамках подготовки к открытию мегапроекта ведётся широкомасштабная подготовка
Директор Центра Исламской Цивилизации Фирдавс Абдухаликов рассказал о международной выставке, которая будет проведена в рамках открытия мегапроекта в Узбекистане, а также о рукописях и экспонатах, которые будут привезены из-за рубежа. Он отметил, что ведется масштабная работа по участию музеев и библиотек из зарубежных стран, а также руководителей частных коллекций в этой выставке.
«С 25 апреля по 2 мая мы отобрали 46 лотов, связанных с культурным наследием Узбекистана, на аукционах «Sotheby’s» и «Christie’s» в Великобритании. В настоящее время продолжаются переговоры о покупке и доставке их в Узбекистан. Мы должны сообщить мировому научному сообществу о том, что мы возвращаем это историческое наследие. Поэтому мы планируем провести международные мероприятия по этому вопросу в Великобритании и Франции», — сказал Фирдавс Абдухаликов.
Члены Научного совета утвердили список узбекских учёных и экспертов, которые примут участие в этих международных мероприятиях.
Научный сотрудник Центра Исламской Цивилизации Алишер Эгамов представил информацию о исторических экспонатах, отобранных для экспозиции Центра из музейных фондов различных регионов Узбекистана. В результате экспедиций, организованных в марте-апреле, было найдено 1551 исторический экспонат. Из этих предметов, относящихся к различным эпохам нашей истории, лучшие будут представлены на международной выставке, приуроченной к открытию Центра.
Кроме того, на повестке дня также стоял вопрос о создании научно-практической базы для двухтипных медиапроектов для экспозиции Центра. Члены Совета высказали свои мнения по ряду других вопросов.