Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan poytaxtimizda barpo etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi xalqimizning boy tarixiy merosi, ulkan ilmiy salohiyati va yuksak maʼnaviyatining yorqin namunasi sifatida bunyod etilmoqda.
Sentabr oyida ochilishi kutilayotgan Markaz ekspozitsiyalarini shakllantirish jarayoni jadal surʼatlarda davom etmoqda. Xususan, ishchi guruh aʼzolari ishtirokida oʻtgan yigʻilishda dastlabki bosqichdagi texnik topshiriqlarni tayyorlash va amaliyotga tatbiq etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda alohida eʼtibor Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari va Ikkinchi Renessans davriga oid boʻlimlar uchun tayyorlangan texnik topshiriqlarga qaratildi. Mutaxassislar ushbu tarixiy davrlarning bebaho merosini aks ettiruvchi eksponatlar va kontentlarni yaratish boʻyicha oʻz fikr va mulohazalarini bildirdilar. Shuningdek, Markaz uchun kontentlarni shakllantirishga qaratilgan ilmiy-innovatsion loyihalar doirasida tayyorlangan texnik topshiriqlarni amaliyotga joriy etish, yaʼni ularni zamonaviy kontent koʻrinishida taqdim etish yuzasidan ham faol fikr almashildi.
Maʼlumot uchun qayd etish joizki, Markazning muzey fondi va kontentini boyitishga 2000 dan ortiq yetuk olimlar, tarixchilar, sanʼatshunoslar, arxivshunoslar va dinshunoslar jalb etilgan. 800 dan ortiq ilmiy va innovatsion loyihalar ishlab chiqilgan boʻlib, ular asosida ekspozitsiyalarda maketlar, devoriy matnlar va zamonaviy interaktiv yechimlarni joriy etish rejalashtirilgan. Ayni paytda mutaxassislar birinchi bosqichdagi 400 dan ortiq loyihani amaliyotga tatbiq etish ustida qizgʻin ish olib bormoqdalar. Bu borada olimlar va mutaxassislar bilan 200 dan ortiq shartnomalar imzolangan.

Issues related to the preparation and implementation of technical assignments were discussed at the Center of Islamic Civilization
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, being constructed in our capital at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, is being established as a shining symbol of our nation’s rich historical heritage, vast scientific potential, and profound spiritual values.
The process of forming the exhibitions at the Center, which is scheduled to open in September, is progressing rapidly. In particular, a recent meeting involving members of the working group focused on the preparation of initial technical assignments and their practical implementation.
The meeting placed particular emphasis on the technical assignments prepared for the sections dedicated to pre-Islamic civilizations and the Second Renaissance period. Experts shared their views and insights on developing exhibits and content that reflect the invaluable heritage of these historical eras. Additionally, there was active discussion on implementing the technical assignments developed within the framework of scientific and innovative projects aimed at shaping the Center’s content—specifically, transforming them into modern, engaging presentation formats.
It is worth noting that more than 2,000 prominent scholars, historians, art experts, archivists, and theologians have been involved in enriching the museum collection and content of the Center. Over 800 scientific and innovative projects have been developed, which will serve as the foundation for implementing models, wall texts, and modern interactive solutions in the exhibitions. Currently, specialists are actively working on the implementation of over 400 projects in the first phase. In this regard, more than 200 contracts have been signed with researchers and experts.