Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasi uchun Zahiriddin Muhammad Boburga tegishli farmon faksimeli nusxasi tayyorlanadi. Uning ushbu farmoni 933-yil zulqaʼda oyining 13 (yoki ehtimol 30) sanasida (1527-yil avgust) yozilgan boʻlib, bu 1527-yil martida Xanva jangida Mevarlik Rana Sanga va uning ittifoqchilari ustidan qozonilgan hal qiluvchi gʻalabadan bir necha oy oʻtgach yozilgan. Farmon Bobur ("muqaddas jangchi", u yaqindagi gʻalabasidan soʻng qabul qilgan unvon) nomidan chiqarilgan va Panjobning Batala parganasidagi Panchal Gul Pinduri qishlogʻini qozi Jaloluddinga meros mulk (suyurgʻol) sifatida berilgan.
Bobur hukmronligi davridan juda kam asl hujjatlar saqlanib qolgan. Hujjatning ilk sanasi shuni koʻrsatadiki, boburiylar hukmronligi davrida Jaloluddinni Dehli Lodi sultonlari davrida egallab turgan lavozimini tasdiqlash uchun yangi inʼom talab qilingan. XIV asrdan beri Hindistonda rasmiy foydalanishda boʻlgan qishloqlar toʻplamini anglatuvchi pargana maʼmuriy birligining qoʻllanilishi Boburiylarning mavjud maʼmuriy tuzilmadan foydalanishni davom ettirganligini koʻrsatadi. Biroq, inʼomning oʻzi suyurgʻol deb ataladi, bu moʻgʻulcha irsiy mulk atamasi. Boshqa yangi atamalar mutavajjihot va mol u jihot boʻlib, ular XV asrda Eronning katta qismini boshqargan turkman va temuriylar sulolalarining hujjatlarida uchraydigan soliq nomlaridir.

A facsimile copy of a decree issued by Babur will be prepared
A facsimile copy of a decree issued by Zahiriddin Muhammad Babur will be prepared for the exhibition at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. This decree was written on the 13th (or possibly the 30th) of the month of Dhu al-Qa'dah in the year 933 AH (August 1527 CE), a few months after Babur's decisive victory over Rana Sanga of Mewar and his allies at the Battle of Khanwa in March 1527. The decree was issued in the name of Babur, who had adopted the title “Holy Warrior” following his recent triumph, and it granted the village of Panchal Gul Pinduri in the Batala pargana of Punjab as an inheritable estate (suyurgal) to Jalaluddin.
Very few original documents from Babur’s reign have survived. The early date of this document suggests that during the Mughal era, new grants were required to confirm positions previously held during the rule of the Delhi-based Lodi Sultans, such as Jalaluddin’s. The use of the term "pargana"—a collection of villages recognized as an administrative unit since the 14th century in official usage across India—indicates that the Mughals continued to utilize existing administrative frameworks. However, the estate itself is referred to as a "suyurgal," a Mongol-derived term for hereditary property. Other new terms, such as "mutavajjihat" and "mal-u jihat," refer to types of tax revenues, and appear in 15th-century documents from the Turkmen and Timurid dynasties, which governed large parts of Iran.