Salim ibn Muhammad Al-Malik: “Islom madaniyati va sivilizatsiyasiga yuksak eʼtiborni Oʻzbekistonda koʻrdim”
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga Islom olami taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti – AYSESKO (ISESCO) rahbari Salim ibn Muhammad Al-Malik boshchiligidagi hayʼat tashrif buyurdi.
Mehmonlar avvalo Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazining qurilish jarayoni bilan tanishdilar. Markaz rahbari Firdavs Abduxoliqov mehmonlarga muassasaning tarixi, faoliyati va kelgusidagi vazifalari haqida batafsil maʼlumot berdi. Mehmonlar tashrif chogʻida davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Markazning 2-qavatida xorijiy tashkilotlar uchun ajratilgan joylar, jumladan, ICESCO uchun ajratilgan maxsus ofis bilan ham tanishdilar.
— Bu markaz qurilishini eshitgandim, ammo bu qadar mahobatli ekanligini oʻylamagandim. Oddiy qurilish boʻlayotgandir, deb oʻylagandim. Lekin koʻrdimki, juda keng qamrovli ish olib borilyapti.  Oʻzbekiston rahbariyatining, madaniy merosni oʻrganishga, islom tamadduniga davlat darajasida bunday eʼtibor qaratayotgani juda meni hayratlantirdi va quvontirdi. Davlatingiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan juda katta amaliy ish boʻlayotganiga amin boʻldim. Dunyoning koʻplab davlatlarida boʻlganman, ammo islom madaniyati va sivilizatsiyasiga yuksak eʼtiborni Oʻzbekistonda koʻrdim”, — dedi Salim ibn Muhammad al-Malik.
Martabali mehmon Markazda ICESCO tashkiloti uchun ajratilgan xona va yaratilayotgan sharoitlar uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevga alohida minnatdorchilik bildirib, kelgusida Islom sivilizatsiyasi markazida ICESCO‘ga aʼzo  davlatlar mutaxassislari  uchun fan, madaniyat va boshqa sohalarda ilmiy-tadqiqotlar olib borish, yirik forum va simpoziumlar tashkil etish tashabbuslariga xayrixohligini maʼlum qildi.
Markaz binosida olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan yaqindan tanishilgandan soʻng, ikki tomonlama hamkorlikda amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi. Jumladan, Markaz direktori tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Madaniyat vazirligi bilan hamkorlikda “Oʻzbekiston madaniy merosi – butun insoniyat mulki” mavzusida xalqaro global koʻrgazmani tashkil etish rejalashtirilayotgani, hozirgi kunga kelib Prezident Shavkat Mirziyoyevning mazkur gʻoyasini 12 ta xorijiy mamlakatlar, xususan, Malayziya, Yaponiya, Pokiston, Hindiston, Quvayt, BAA, Rossiya, Ozarbayjon, Italiya, Germaniya singari xorijiy davlatlardagi muzey va kutubxonalar, shaxsiy kolleksiyalar bilan muzokaralar olib borilib, Markazda tashkil etiladigan global xalqaro koʻrgazmada ishtirok etish uchun kelishuvga erishilgani haqida maʼlumot berildi.
Oʻz navbatida, janob Salim Al-Malik ICESCO‘ga aʼzo islom davlatlarida saqlanayotgan va Oʻzbekistonga bevosita aloqador boʻlgan tarixiy artefaktlar, qimmatli qoʻlyozmalarning maxsus koʻrgazmasini oʻtkazishga ham amaliy yordam berishini, yurtboshimizning mazkur ulugʻvor gʻoyasini qoʻllab-quvvatlashga tayyorligini maʼlum qildi.
Shuningdek, muloqot chogʻida ICESCO rahbari Oʻzbekistonda oʻtkazilishi kutilayotgan buyuk muhaddis Imom Buxoriy hayoti va ijodiga bagʻishlangan xalqaro konferensiyaga qizgʻin tayyorgarlik koʻrilayotganiga ham toʻxtaldi. Oʻz navbatida Markaz direktori ham bu konferensiya juda ahamiyatli ekanligini qayd etgan holda unga tayyorgarlik ishlarida hamkorlikka tayyorligini maʼlum qildi.
Salim Al-Malik Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi olimlari va tadqiqotchi xodimlari uchun ICESCO eshiklari har doim ochiq ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, uchrashuv davomida ikkita yirik tashkilot oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha boshqa masalalar ham muhokama qilindi.
Shuningdek, Markaz direktori martabali mehmonni Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan madaniy merosni oʻrganish, tadqiq qilish, izlanishlar olib borilishi doirasida amalga oshirilgan ishlar bilan ham tanishtirdi. Xususan, noyob qoʻlyozmalarning faksimil nusxalarini tayyorlash, nashriyot ishlari kabi  yoʻlga qoʻyilgan bir qator loyihalar doirasida Yer yuzidagi eng qadimiy nusxalardan biri hisoblangan Katta Langar Qurʼonining tarqalib ketgan qoʻlyozmalari tadqiq qilingani, Oʻzbekiston va Rossiyada saqlanayotgan sahifalari yagona jildda chop etilgani haqida ham maʼlumot berdi.  Muloqot chogʻida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov ICESCO rahbariga ana shu Katta Langar Qurʼonining faksimil nusxasini hadya qildi.
— Men davlatingiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida ilm-fan, maʼrifat, madaniy meros, islom qadr-qimmati uchun yaratilayotgan eʼtibordan mamnun boʻldim. Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi buning yaqqol isboti va namunasi ekanligini angladim. Dunyoning juda koʻp davlatlarida hukumat va davlat rahbarlaridan koʻplab sovgʻalar olganman, lekin Katta Langar Qurʼoni faksimilesi tuhfasi men uchun hayotimdagi eng qimmatlisi boʻldi, — dedi Salim Al-Malik.

Состоялся визит делегации ICESCO во главе с Салимом ибн Мухаммадом Аль-Маликом
В Узбекистане с рабочим визитом побывала делегация Организации исламского мира по образованию, науке и культуре (ICESCO) во главе с её руководителем Салимом ибн Мухаммадом Аль-Маликом. Гости ознакомились с ходом строительства Центра исламской цивилизации, который создаётся по инициативе Президента Республики Узбекистан.
Руководитель Центра Фирдавс Абдухаликов подробно рассказал делегации об истории учреждения, его деятельности и планах на будущее. Особое внимание гости уделили специально выделенным помещениям на втором этаже Центра, предназначенным для зарубежных организаций, в том числе выделенному офису ICESCO.
«Я слышал о строительстве этого центра, но не ожидал, что он будет таким грандиозным. Сначала думал, что это обычное здание, но увидел, что работы ведутся в очень широком масштабе. Меня очень впечатляет и радует, что руководство Узбекистана уделяет столь серьёзное внимание изучению культурного наследия и исламской цивилизации на государственном уровне. Я убедился, что по инициативе Вашего Президента Шавката Мирзиёева проводится большая практическая работа. Я увидел в Узбекистане высокое внимание к исламской культуре и цивилизации», — отметил Салим ибн Мухаммад Аль-Малик.
Почётный гость выразил особую благодарность Президенту Узбекистана за создание комфортных условий для работы ICESCO в Центре исламской цивилизации и заверил в готовности поддерживать инициативы по проведению научных исследований, крупных форумов и симпозиумов для специалистов стран-членов организации в сферах науки, культуры и других областях.
После ознакомления с ходом строительных работ стороны обсудили планы двустороннего сотрудничества. В частности, директор Центра сообщил о подготовке международной глобальной выставки под названием «Культурное наследие Узбекистана — достояние всего человечества», которая организуется совместно с Министерством иностранных дел и Министерством культуры Республики Узбекистан. На сегодняшний день идея Президента Шавката Мирзиёева получила поддержку в 12 зарубежных странах, включая Малайзию, Японию, Пакистан, Индию, Кувейт, ОАЭ, Россию, Азербайджан, Италию и Германию. Ведутся переговоры с музеями, библиотеками и частными коллекционерами этих стран о совместном участии в глобальной выставке.
В свою очередь, господин Салим Аль-Малик заявил о готовности оказать практическую помощь в организации специальной выставки исторических артефактов и ценных рукописей, связанных с исламской историей и напрямую связанных с Узбекистаном, подчеркнув свою поддержку великой инициативы главы государства.
Кроме того, глава ICESCO отметил активную подготовку к международной конференции, посвящённой жизни и творчеству великого мухаддиса Имама Бухари, которая планируется в Узбекистане. Директор Центра подтвердил важность этого события и выразил готовность к сотрудничеству в подготовке конференции.
Салим Аль-Малик подчеркнул, что двери ICESCO всегда открыты для учёных и исследователей Центра исламской цивилизации Узбекистана. Во время встречи также были обсуждены другие вопросы, направленные на дальнейшее развитие сотрудничества между двумя крупными организациями.
Директор Центра подробно ознакомил почётного гостя с реализуемыми по инициативе Президента Шавката Мирзиёва проектами по изучению и исследованию культурного наследия. В частности, речь шла о подготовке факсимильных копий уникальных рукописей, издательской деятельности, а также о масштабном исследовании и объединении древних рукописей Кatta Langar Qur’oni — одной из старейших копий, сохранившейся на Земле, страницы которой хранятся в Узбекистане и России и были изданы в одном томе.