Qadimiy Xorazm, Sugʻd, Baqtriya va keyinchalik Turk xoqonligi davrida sher xukmdor qudrati va xalqni himoya qilish sifatida tasvirlangan.
Xoʻsh, bu ramzning ildizi qayerga borib taqaladi?
Aslida bu sher Samarqand ramzi hisoblanadi. Arslon timsoli Samarqand yerlariga eronliklar tomonidan olib kelingan ammo arablar va turklar davrida uning oʻrnini qoplon timsoli egallagan.
Qadimgi tarixchi Abusand Ibn Muhammad Idrisning yozishicha, Samarqand shahriga asos solinganda Zarafshon togʻlaridan qoplon tushib, devorlarni aylangan. Goʻyoki qurilishga oʻz roziligini berib, yana iziga qaytib ketgan. Shundan beri qorqoplon Samarqand shahri timsoli hisoblanadi. Haqiqatdan ham samarqandliklarning ramzi sifatida meʼmorchilik, haykaltaroshlik va xunarmandchilik mahsulotlarida qoplon tasvirlangan. Shuningdek, shaharning rasmiy gerbida qanotli qoplonni koʻrishimiz mumkin. Uning eng mashhur surati Sherdor madrasasida joylashgan. Sherdor nomidagi “sher” soʻzi ham bejiz emas. Madrasa peshtoqini bezab turgan, ortida quyosh bilan tasvirlangan sher hukmdorni ifodalaydi. Uni yer va osmon ustidan xukmronlik qiluvchi kuch bilan tenglashtiradi.
Samarqand shahri tarixi XVII asrning birinchi yarmida, ashtarxoniylar sulolasining olchin urugʻidan chiqqan oʻzbek zodagonlarining yirik vakili Yalangtoʻsh Bahodirning faoliyati bilan chambarchas bogʻliqdir.
Samarqandda ashtarxoniylar davrida Yalangtoʻsh Bahodir taʼsiri sababli qurilish ishlari yanada jonlanadi. Ushbu maʼrifatparvar va saxovatpesha hokimning bevosita tashabbusi va farmoni bilan Registon maydonidagi vayronalikka yuz tutgan hashamatli Mirzo Ulugʻbek madrasasida taʼmirlash ishlarini olib borish hamda batamom buzilib ketgan Mirzo Ulugʻbek qurdirgan xonaqoh, Mirzoyi hammomi va karvon saroylari oʻrnida ikkita hashamatli inshoot - Sherdor madrasasi (1619-1636) va Tillakori madrasa-masjidi (1646-1660) bunyod etilgan. Buzib yuborilgan diametri 15 metr boʻlgan katta gumbazli xonaqoh oʻrnida Mirzo Ulugʻbek madrasasining nusxasi sifatida unga qarama-qarshi turgan Sherdor madrasasi bunyod etilgan. Sherdor madrasasining peshtoqi Mirzo Ulugʻbek madrasasi peshtoqi bilan asosan bir xil, binolar bir-biriga oʻxshash boʻlsa ham, lekin sifat va meʼmorchilik jihatidan farq qiladi.
Sherdor madrasasi sathi 70x57 metr, yaʼni toʻrt burchakli shaklda boʻlib, hovlisi ikki qavatli hujralar bilan oʻrab olingan, ularning soni 52 ta, hovlining burchaklarida darsxonalar joylashgan. Ammo bu obidada masjid yoʻq, janubi-gʻarbiy darsxona esa ziyoratxona hisoblangan, chunki unga tashqi tomondan bevosita Imom Muhammad ibn Jaʼfari Sodiq mozori maqbarasi tutashgan.
Sherdor madrasasi fasadidagi minora va gumbazlari Ulugʻbek madrasasiga oʻxshash, ammo orqa tomondagi fasadlar burchagi guldasta minoralar bilan oʻralgan. XVII asrga kelib yer sathi madaniy qatlamlarining koʻtarilishi tufayli XV asrdagi dastlabki yer sathidan ikki metrga yaqin baland koʻtarilgan. Ana shuning uchun bir muncha past koʻringan Ulugʻbek madrasasining qisqargan shaklidek barpo etilgan. Sherdor madrasasi qurilganda XVII asr meʼmorchiligiga xos ancha yangiliklar qoʻllanilgan, qurilish jarayonini tezlashtiruvchi va arzonlashtiruvchi ilgʻor usullardan foydalanilgan, ammo badiiy bezaklarning taʼsir kuchi bir muncha pasayib ketganligi sezilib turibdi. Lekin ranglarning oʻz oʻrnida ishlatilganligi va ayrim pannolarning gʻoyat nafis bajarilganligi bu yodgorlikni yaratgan meʼmor va naqqoshlarning yuksak mahoratidan dalolat beradi.
Naqshlar butun obida yuzini qoplagan. Ularda chok, yirik xandasaviy suls, kufiy yozuv naqshlari va gul bandlari tasvirlarda uygʻunlashgan boʻlib, faqatgina Samarqand obidalariga xos tarzda ishlangan. Aynan shu usul Samarqand meʼmoriy bezaklar maktabini tashkil qiladi.
Ulkan peshtoq ravogʻi tepasidagi timsol diqqatga sazovordir: Qizgʻish zarhal sher, oq ohuni quvib ketmoqda. Quyosh bodomqovoq, kiyik koʻzli doira shaklida tasvirlangan. Uning yuzi esa zarhal yogʻdu bilan hoshiyalangan.
Butun kompozitsiyasi zangori asosda boʻlib, firuza va zarhal boʻyoqlar bilan tasvirlangan hamda bir-biriga chirmashib ketgan navdalar, ochilib yotgan oq gullardan iborat. Ana shu ajoyib tasvir tufayli u «Sherdor» nomini olgan, yaʼni «Sherlarga ega boʻlgan» mumtoz musulmon astronomiyasida quyoshning Asad burjida, yaʼni Sher ustida boʻlishi saʼd, yaʼni baxtiyor zamonga ishoradir. Bundan ushbu binoning abjad hisobida: Yalangtoʻsh – 816, Bahodir – 212, jami 1028 hijriy hisobi, milodiy hisobda 1619 raqamining kelib chiqishi Sherdor madrasasining qurilishi 1619 yilda boshlanganligiga ishoradir.
Madrasa hovlisining dekorativ bezalishi ham uning tashqi devorlari singari boy va xilma-xildir. Madrasa devorlariga bitilgan yozuvlarga uni yaratgan mashhur meʼmorlar - usta Abdu Jabbor va oʻymakor naqqosh Avaz Samarqandiy nomlari ham yozib qoldirilgan.
Sherdor madrasasi haqida Mahmudxoʻja Behbudiy
Ushbu madrasai oliya Turkiston podsholaridan Imomqulixon hazratlarining davrinda sipohsolor va ham Samarqandgʻa voliy boʻlgʻon Abdulkarim Yalangtoʻsh Bahodir tarafindan bino qilingandur.
Yalangtoʻsh Bahodir Samarqand askari ila Xuroson va Mashhadni istilo etib, ul tarafdan kelturgʻon amvol, gʻanoyim ila Samarqandgʻa ushbu Sherdor va ham Tillakori madrasalarini bino etibdur. Bu madrasalar doxilan va xorijan chiniy mulavvi koshi ila ziynat berilib koshilarini aksari goʻyo bugun usto va sanʼatkor qoʻlidin chiqgʻon kabidur.
Tarix binosi Sherdor madrasasini doxiliy va gʻarbiy toqinda chiniy muzoyiq ila zerdagi vajh uzra nazman yozilgandur…
Sherdor madrasasining madxali va jabhasi gʻarbdagi Madrasai Mirzo Ulugʻbek Koʻragoniy madrasasi mohazisinda mutavajjih va ikkisi yuz ba yuz bir shaklda bino qilingan. Ikkisi fosilasi yuz arshin va orasi tosh farsh qilingan vasiʼ bir maydondurki, Registon atalur.
Registonning shimoli va janubi katta yoʻl boʻlub, shimolidagi kanorinda boloda zikr qilingon ikki madrasa rukn va zoviyalariga muqobil Tillakori madrasasi mabnidur. Sherdorning samti xorijdan haddi gʻarbiya va sharqiyasi 82 arshindan, shimoliy va janubiy jihatlari 95 arshindan boʻlub, jamʼan 779 murabbaʼ arshin yerni muhtaviydur.
Sherdorni sahni doxiliyasining gʻarbiy va sharqiy hadlari 54 arshindan, shimoliy va janubiy taraflari 52 arshindan boʻlub, vusʼati 2808 murabbaʼ arshin va yeri marmar tosh ila farsh boʻlub, toʻrt jihatdan hujralar va toʻrt katta ravoqning jabhasi ushbu murabbaʼ sahnga mutavajjih va nafsi imoratni oʻrni 4910 murabbaʼ arshin yerni shogʻildur. Madrasa ikki oshiyona boʻlub, 64 hujra, ikki katta darsxona, doxilan toʻrt katta toqni mujtamildur…
Peshtoqning xorijiy jabhasinda mehrobning ikki tarafinda bir-birigʻa muqobil ykki sher (arslon) shaklini musattah chiniy va koshilar ila arslon rangida mulavvan tasvir qilingani uchun Madrasai Sherdor atalibdur. Arslon naqshasining asari bu kunda ham maʼlumdur. Madrasa va minoraning boshqa jihatlarinda tasvir yoʻq va aksariyat ila oyati hadis va tarixi abyotni marmarlargʻa muzoyiqlangan va koshi mulavvan chiniylar ila yozilgandur. Madrasa minora va qubbalarining butun sathini arab, eron, hind uslub naqqoshisi uzra mulavvun chiniy va rangorang koshi ila nihoyat nafis suratda naqshlangandurki, toʻrt asr boʻlgan boʻlsa ham koshilar oftob va oy nurini aks etdurar va koʻzni qamashdurar.
Minora madxaligʻa yetgandan soʻngra minora ichindagi 56 zina vositasila minoraning sharafasi ustinda minilur. Endi ushbu buyuk minora ustidan Samarqand firdavsmonandining zumurraddin bogʻu boʻstonlari, xushohang latif nahrlari, toʻgʻri va avajojlik yoʻllarini tamosho etib, Samarqand shahri ofoqning atroshom, sogʻlom, nafis havosini shimitmali va bu muborak ofoqdagi yuzlar ila tariz togʻ parchalaridek madrasa, daxma, qubba, masjidlarni sayr qilmali.
U muborak qubba, daxma va buqʼalar boniy va sokinlarining moziygʻa madfun va mujassam tarixiy va diniy qahramonliklarini yod etib, bahri taommiqigʻa mahv va gʻarq oʻlmali.
Prezident tashabbusi bilan barpo etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining “Xonliklar davri” ekspozitsiyasidan Registon maydoni maketi oʻrin olishi koʻzda tutilgan.

Что означает изображение льва в Шердор мадрасе?
В древних Хорезме, Согда, Бактрии и в период Туркской хаганаты лев изображался как символ власти правителя и защиты народа.
Откуда же берет начало этот символ?
На самом деле, этот лев считается символом Самарканда. Символ льва был принесен в земли Самарканда персами, однако в период арабов и тюрков его заменил символ барса.
По словам древнего историка Абусанда Ибн Мухаммада Идриса, при основании Самарканда барс спустился с гор Заарафшана и обошел городские стены, будто одобряя строительство, а затем вернулся в горы. С тех пор барс считается символом города Самарканда. Действительно, барс изображен как символ самаркандийцев в архитектуре, скульптуре и ремесленных изделиях. Также в официальном гербе города можно увидеть крылатого барса. Его самое известное изображение находится в Шердор мадрасе. Название «Шердор» связано с этим символом льва — «шер» — не случайно. Лев с изображением солнца за спиной украшает главный портал мадрасы и символизирует власть правителя, сравнимую с силой, господствующей над землёй и небом.
История города Самарканда тесно связана с деятельностью Ялангтоша Бахадира, крупного представителя узбекского рода аштарханидов, в первой половине XVII века. При его влиянии в Самарканде активизировались строительные работы. По его инициативе и приказу были отреставрированы руины мадрасы Мирзо Улугбека на площади Регистан, а также построены два великолепных сооружения — Шердор мадраса (1619–1636) и Тиллакори мадраса-мечеть (1646–1660) на месте разрушенных ханакха, хаммама и караван-сараев.
Шердор мадраса — это прямоугольное здание размером 70х57 метров, с внутренним двором, окружённым двухэтажными жилыми комнатами (52 комнаты), в углах двора расположены учебные классы. В мадрасе нет мечети, юго-западный класс служит местом паломничества, так как к нему примыкает мавзолей Имама Мухаммада ибн Джафара Садыка.
Минары и купола фасада мадрасы похожи на мадрасу Улугбека, однако задние фасады украшены угловыми минаретами в виде букетов. К XVII веку уровень земли повысился почти на два метра по сравнению с XV веком, из-за чего здание кажется ниже, чем первоначальная мадраса Улугбека.
При строительстве Шердор мадрасы применялись новые архитектурные методы XVII века, ускоряющие и удешевляющие процесс строительства. Художественные украшения стали менее выразительными, но использованные цвета и мастерство исполнения панно свидетельствуют о высоком уровне архитекторов и художников.
Орнаменты покрывают всю поверхность здания, включая чок, хандасавий сулс, куфийский стиль письма и растительные мотивы, что характерно для самаркандских памятников архитектуры и составляет основу школы самаркандского декоративного искусства.
Особое внимание привлекает изображение на большом порталном арке — рыжевато-золотой лев, гонящий белого оленя (охун). Солнце изображено в форме миндалевидного глаза с оленими глазами, лицо солнца обведено золотой каймой.
Вся композиция выполнена на синем фоне с бирюзовыми и золотыми красками, ветви переплетаются с белыми раскрытыми цветами. Благодаря этой уникальной композиции мадраса получила название «Шердор» — «имеющая львов». В классической мусульманской астрономии солнце в знаке Льва (Ассад) символизирует счастливое время (саъд).
Считается, что по абджаду (числовому значению букв) имя Ялангтош равно 816, Бахадир — 212, в сумме 1028 по хиджрийскому летоисчислению, что соответствует 1619 году, когда началось строительство мадрасы.
Декоративное оформление двора и внешних стен мадрасы очень богато и разнообразно. На стенах оставлены подписи известных архитекторов — мастера Абду Джаббора и мастера-резчика Аваза Самарканди.
О Шердор мадрасе по Махмудхоже Бехбуди
Эта высокая мадраса была построена при правлении имамкулли-хана, одного из правителей Туркестана, полководцем и наместником Самарканда Абдулкаримом Ялангтош Бахадиром.
Ялангтош Бахадир, военачальник Самарканда, завоевал Хорезм и Машхад и привёз оттуда имущество и добычу, на которые и построил в Самарканде эти мадрасы — Шердор и Тиллакори. Эти мадрасы были украшены как внутри, так и снаружи китайской глазурованной плиткой (муллави коши), многие из которых выглядят так, словно созданы сегодня руками мастеров и художников.
В исторической записи о здании говорится, что в западной и внутренней части Шердор мадрасы глазурованной плиткой украшены эпиграфические надписи, выполненные в стихах.
Фасад и главный портал Шердор мадрасы обращены к западной стороне Мадрасы Мирзо Улугбека Курагоний и построены лицом к лицу с ней. Расстояние между ними около ста аршин, между ними вымощена каменная широкая площадь, известная как Регистан.
Регистан — большая дорога с севера на юг, на северном краю которой расположены две упомянутые мадрасы — опоры и уголки, им противопоставлена Тиллакори мадраса. Размеры Шердор мадрасы: с запада на восток — 82 аршина, с севера на юг — 95 аршин, в общей сложности она занимает 779 квадратных аршин земли.
Внутренний двор Шердор мадрасы с запада на восток — 54 аршина, с севера на юг — 52 аршина, площадь двора составляет 2808 квадратных аршин, покрыта мраморной плиткой. По четырём сторонам двора расположены жилые комнаты и четыре больших равака (галереи). Общая площадь застройки с надворными помещениями — 4910 квадратных аршин.
Мадраса двухэтажная, включает 64 комнаты (хужры), две большие учебные аудитории и четыре больших крытых галереи.
На фасаде главного портала по обе стороны от михраба изображены два льва, обращённые друг к другу, выполненные из глазурованной плитки в цвете льва. Именно благодаря этому изображению мадраса получила название «Шердор» — «имеющая львов». Изображение львов хорошо известно и сегодня. В других частях здания и минаретов изображений нет, а большинство надписей с аятами Корана, хадисами и историческими эпитафиями выполнены глазурованной плиткой и мраморной мозаикой.
Фасады минаретов и куполов покрыты многоцветной глазурованной плиткой в арабском, иранском и индийском стилях, выполненной очень тонко и изящно. Несмотря на то, что минареты имеют возраст около четырёх столетий, плитка отражает солнечный и лунный свет, вызывая восхищение.
Чтобы подняться на минарет, нужно подняться по 56 ступеням. С вершины минарета открываются виды на изумрудные сады Самарканда, журчащие реки, прямые и излучистые дороги, а также на сам город с его чистым и прекрасным воздухом.
Под этим святым куполом, мавзолеем и минаретами покоятся и увековечены исторические и религиозные герои прошлого.
В экспозиции «Эпоха ханств» Центра исламской цивилизации в Узбекистане, построенного по инициативе Президента, планируется разместить макет площади Регистан.