Siz koʻrayotganingiz oddiy kutubxona emas — bu ilm, tarix, maʼnaviyat va zamonaviy texnologiyalar uygʻunlashgan yuksak maskan — Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasi hisoblanadi!
Markaz kontentini boyitish doirasida 1-bosqich uchun tanlab olingan 18 ta asosiy loyiha orqali kutubxona nafaqat adabiyotlarni saqlash, balki ularni rivojlantirish, raqamlashtirish, tizimli kataloglashtirish hamda til va mintaqalar boʻyicha ilmiy tadqiqotlarni jamlash imkoniyatlariga ega boʻladi.
Mazkur kutubxonasining bosh maqsadi:
- ilmiy merosni saqlash va kelajak avlodga yetkazish
- noyob qoʻlyozmalarni raqamlashtirish
- elektron kataloglarni shakllantirish
- arab, fors, turk, rus va Yevropa tillaridagi tadqiqotlarni jamlash
- kutubxonani zamonaviy texnika bilan jihozlash
- va albatta, imkoniyati cheklangan kitobxonlar uchun teng sharoit yaratish — loyihalarning asosiy yoʻnalishlaridir.
Qisqa qilib aytganda, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasi — islom tarixining, Markaziy Osiyo allomalari ijodi va ajdodlarimizning boy merosini saqlovchi noyob kutubxona hisoblanadi.
Kutubxonani jihozlash va avtomatlashtirish, kitoblarni RFID texnologiyasi yordamida belgilash, ochiq fondni tashkil etish hamda elektron katalog orqali foydalanishni taʼminlash ushbu loyihaning zamonaviy texnologik yechimlari qatoriga kiradi.
Ravshan QODIROV, ITsM Kutubxona va arxiv hujjatlar boʻlimi boshligʻi:
– Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi loyihalari orasida muhim yoʻnalishlardan biri markaz kutubxonasidir. Kutubxonada oʻz konsepsiyasidan kelib chiqib, fondni shakllantirishda Oʻzbekistonda yetishib chiqqan olimu ulamolar va ular asos solgan ilmiy-maʼrifiy maktablar haqidagi manbalarni jamlashga alohida eʼtibor qaratiladi. Shuningdek, Oʻzbekiston va xorijda nashr qilingan adabiyotlar, qoʻlyozmalar hamda arxeologik yodgorliklar bilan kutubxona fondini boyitishga qaratilgan.
Yana bir muhim yoʻnalish koʻrgazma loyihasi boʻlib, “Qogʻoz – elektron kitob – sunʼiy intellekt” nomli maxsus koʻrgazma kutubxona foyesida tashkil etiladi. Bu yerda kitobat tarixining bosqichlari amaliy tarzda koʻrsatiladi: qadimgi qoʻlyozmadan tortib, sunʼiy intellektgacha!
Yangi xorijiy va milliy nashrlar ham kutubxona fondiga qoʻshilib, zamonaviy elektron katalogga kiritilmoqda. Bu orqali oʻquvchi oʻziga kerakli asarni tez va oson topa oladi.

Наследие великих умов: в Узбекистане создаётся уникальная библиотека исламской цивилизации
В Ташкенте формируется интеллектуальное сердце исламского мира — библиотека при Центре исламской цивилизации. Это не просто библиотека. Это — синтез знаний, истории, духовности и современных технологий. Речь идёт о библиотеке Центра исламской цивилизации Узбекистана, которая обещает стать уникальным научным и культурным хранилищем, где оживают труды великих учёных Центральной Азии.
В рамках первого этапа формирования фонда отобраны 18 ключевых проектов, направленных не только на сохранение литературы, но и на её развитие, цифровизацию, систематическое каталогизирование, а также объединение научных исследований по языкам и регионам.
Основные цели проекта:
• сохранение научного наследия и его передача будущим поколениям;
• оцифровка редких рукописей;
• создание электронных каталогов;
• сбор научных трудов на арабском, персидском, тюркском, русском и европейских языках;
• оснащение библиотеки современными техническими решениями;
• создание равных условий доступа для людей с ограниченными возможностями.
Коротко говоря, библиотека Центра исламской цивилизации — это уникальное хранилище исламской истории, трудов великих учёных Центральной Азии и богатого наследия наших предков.
Среди современных решений, внедряемых в библиотеке — автоматизация процессов, использование RFID-технологий для маркировки книг, организация открытого доступа к фонду и электронный поиск через онлайн-каталог.
«Одно из ключевых направлений Центра исламской цивилизации — это его библиотека. При формировании фонда мы уделяем особое внимание сбору источников об учёных, сформировавших научные школы в Узбекистане. Также мы пополняем фонд изданиями и рукописями, опубликованными как в Узбекистане, так и за рубежом, включая археологические находки», - отметил заведующий отделом библиотеки и архивных документов Центра исламской цивилизации Равшан Кодиров.
Одним из самых ярких элементов библиотеки станет специальная выставка под названием «Бумага — электронная книга — искусственный интеллект», которая будет организована в фойе. Здесь наглядно покажут эволюцию книги — от древней рукописи до технологий ИИ.
Современные отечественные и зарубежные издания уже включаются в фонд и добавляются в электронный каталог, что позволяет читателям легко находить нужные материалы.
Собранные научные труды на различных языках, включая арабский, персидский, тюркский, русский и даже европейские, повысят международный научный авторитет библиотеки.