Qashqadaryo viloyatining togʻli Langar qishlogʻida joylashgan XV-XVI asrlarga oid noyob meʼmoriy yodgorliklardan biri — “Langar ota” masjidi restavratsiya qilindi.
Restavratsiya ishlari AQSh Elchilari madaniy meros muhofazasi jamgʻarmasi (AFCP) madadi bilan va Chikago universiteti ilmiy rahbarligida amalga oshirildi. Xalqaro mutaxassislar ishtirokidagi taʼmirlash ishlari bezakli naqshlar, ustunlar, mozaikalar va xattotlik bitiklarini qamrab oldi, deya xabar beradi Oʻzbekiston madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi.
Ushbu masjidda uzoq vaqt davomida eng qadimiy Qurʼon qoʻlyozmasi – “Katta Langar Qurʼoni” saqlangan. Ilmiy tadqiqotlarga koʻra, uning yaratilgan vaqti VIII asrning oxirgi choragiga toʻgʻri keladi. Qolaversa, ushbu Qurʼon uchinchi xalifa Usmon shaxsi bilan bogʻliq boʻlib, muqaddas kitob uning qoʻl ostida bitilgan.
Qurʼonning umumiy hajmi 206 sahifani tashkil etishi mumkin. Hozirda nomaʼlum xattot tomonidan bitilgan qoʻlyozmaning atigi 98 sahifasi saqlanib qolgan. 1936 yilda Qurʼonning 81 sahifasi Peterburgdagi Sharq qoʻlyozmalari institutiga topshirilgan. Qolgan 17 sahifa Oʻzbekistonda saqlanmoqda.
2018 yilda Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati tomonidan Sankt-Peterburgda saqlanayotgan “Katta Langar Qurʼoni”ning faksimile qoʻlyozmasini Oʻzbekistonga qaytarishga erishildi.

В Кашкадарье возрожден архитектурный шедевр с восьмивековой историей
В горном кишлаке Лангар Кашкадарьинской области завершена реставрация одной из уникальных архитектурных святынь Узбекистана — мечети «Лангар ота», построенной в XV–XVI веках. Об этом сообщила Фонд развития культуры и искусства при Кабинете Министров Узбекистана.
Работы по восстановлению святыни были осуществлены при поддержке Фонда послов США по сохранению культурного наследия (AFCP) и под научным руководством Чикагского университета. В проекте принимали участие международные специалисты, восстановившие декоративные орнаменты, колонны, мозаики и надписи, выполненные в искусной каллиграфии.
Мечеть «Лангар ота» имеет особую историко-культурную ценность — именно здесь долгое время хранилась одна из древнейших рукописей Корана, известная как «Катта Лангар Қуръони». По данным исследований, священная книга была создана в последней четверти VIII века и считается связанной с личностью третьего халифа Усмана: предполагается, что именно при нём она была записана.
Полный объём этой рукописи мог составлять 206 страниц. До наших дней сохранилось только 98 листов, написанных неизвестным каллиграфом. В 1936 году 81 страница была передана в Институт восточных рукописей в Санкт-Петербурге, а оставшиеся 17 страниц продолжают храниться в Узбекистане.
В 2018 году Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана добилось возвращения в страну факсимильной копии «Катта Лангар Қуръони», которая хранилась в Санкт-Петербурге. Этот шаг стал важным вкладом в сохранение духовного наследия страны.