Fitrat faoliyatiga bagʻishlangan yangi medialoyiha taqdim etiladi
Fitrat XX asr oʻzbek adabiyoti mashhur maʼrifatparvari, adib va siyosiy arbob, shuningdek, jadidchilik harakatining yetakchilaridan biri. U oʻzining adabiy va lingvistik faoliyati  orqali oʻzbek va turkiy tillarning  rivojlanishiga katta hissa qoʻshgan. Oʻzbek  adabiyotining yangi shakllarini yaratishga  harakat qilgan va shu orqali milliy oʻzlikni  anglashga hissa qoʻshgan.
Fitrat 1921 yilda  Sharq musiqa maktabini tashkil etib, uning birinchi direktori boʻlgan. Maktabga mumtoz musiqa bilimdonlari (sozanda va xonandalar) bilan birga V.A.Uspenskiy singari musiqashunoslarni  ham taklif etgan. U shu vaqtdan boshlab, “Shashmaqom” kuylarini toʻplash va notaga yozib olish ishlariga rahbarlik qilgan. Fitrat tashabbusi bilan Ota Jalol va ota Gʻiyosdan Buxoro Shashmaqomi V.Uspenskiy tomonidan ilk bor notaga olinib, nashr etilgan.
Maʼrifatparvar Abdurauf Fitrat buxorolik talabalarni Germaniyaga yuborish tashabbuskorlaridan biri ham edi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi "Oʻzbekiston XX asrda" ekspozitsiyasi uchun Fitrat faoliyatiga bagʻishlangan “Fitrat — Sharq musiqasi bilimdoni” medialoyihasi tashkil etilishi belgilangan.

A new media project dedicated to Fitrat’s work is expected to be presented
Fitrat was a prominent intellectual, writer, and political figure of 20th-century Uzbek literature, and one of the leading figures of the Jadid movement. Through his literary and linguistic efforts, he made a significant contribution to the development of the Uzbek and Turkic languages. He sought to create new forms of Uzbek literature, thereby contributing to the understanding of national identity.
In 1921, Fitrat established the Eastern Music School and became its first director. He invited both classical music experts (instrumentalists and vocalists) and musicologists such as V.A. Uspensky to the school. From that time onward, he led the efforts to collect and notate the melodies of “Shashmaqom”. Thanks to Fitrat’s initiative, Bukhara’s Shashmaqom was notated and published for the first time by V. Uspensky, based on performances by masters Ota Jalol and Ota Ghiyas.
The educational reformer Abdurauf Fitrat was also among those who initiated the sending of Bukhara students to Germany.
For the “Uzbekistan in the 20th Century” exhibition at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, a media project titled “Fitrat — Connoisseur of Eastern Music” is planned to be launched, dedicated to his legacy.