Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tomonidan Imom Buxoriy innovatsion muzeyi ekspozitsiyasini takomillashtirish boʻyicha amaliy chora-tadbirlar izchil davom ettirilmoqda.
Shu maqsadda muzey kontentini shakllantirishga qaratilgan qator uchrashuv va muhokamalar tashkil etildi. Jumladan, bugun Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazida muzeyning tashkiliy-meʼmoriy yechimlari yuzasidan keng qamrovli muhokama boʻlib oʻtdi. Unda markaz rahbariyati va ilmiy xodimlari, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Turkiyaning “Outdoor Factory” kompaniyasi vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida muzey konsepsiyasi, pavilonlar oʻzaro bogʻlanishi, harakat yoʻnalishlari, eksponatlar joylashuvi va multimedia yechimlari muhokama qilindi. Shu bilan birga, axborot materiallarining mazmunan boy va manbaga tayanilgan holda tayyorlanishi zarurligi alohida taʼkidlandi.
Shuningdek, Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi hamda Islom sivilizatsiyasi markazi binosining tantanali ochilish marosimiga tayyorgarlik masalalari koʻrib chiqildi. Xalqaro mehmonlar roʻyxatini shakllantirish, ssenariy va tadbirlar dasturini ishlab chiqish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Uchrashuv yakunida belgilangan rejalarni oʻz vaqtida va sifatli bajarish, masʼullar oʻrtasida doimiy hamkorlikni taʼminlash hamda ish jarayonida muddatlarga qatʼiy rioya etish muhimligi qayd etildi.

The enhancement of the Imam Bukhari Innovative Museum exhibition in Samarkand was discussed
Practical measures to enhance the exhibition of the Imam Bukhari Innovative Museum are being consistently implemented by the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and the Imam Bukhari International Scientific Research Center.
To this end, a series of meetings and discussions focused on developing the museum’s content have been organized. In particular, a comprehensive discussion on the museum’s organizational and architectural solutions was held today at the Imam Bukhari International Scientific Research Center. The meeting was attended by the leadership and researchers of the center, representatives of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, and delegates from Turkey’s “Outdoor Factory” company.
During the event, discussions were held on the museum concept, the interconnection of pavilions, movement directions, the placement of exhibits, and multimedia solutions. It was also emphasized that informational materials must be content-rich and based on reliable sources.
In addition, preparations for the grand opening ceremonies of the Memorial Complex of Imam Bukhari and the Center of Islamic Civilization building were reviewed. Tasks were set for forming the list of international guests and developing the event script and program.
At the conclusion of the meeting, the importance of timely and high-quality implementation of the outlined plans, ensuring constant collaboration among responsible parties, and strictly adhering to deadlines during the work process was underscored.