Oʻzbekiston va Oʻmon oʻrtasida yangi madaniy hamkorlik yoʻlga qoʻyildi
Oʻzbekistonning Oʻmondagi elchisi Abdusalom Xatamov “Asrlar osha Oʻmon tarixi” muzeyi direktori al-Yaqzan bin Abdulloh al-Harisiy bilan uchrashdi.
Bu haqida "Dunyo" agentligi xabar berdi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat oʻrtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, tarixiy va maʼrifiy merosni oʻrganish, shuningdek, bu yoʻnalishda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Elchi Abdusalom Xatamov Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyati va uni barpo etish gʻoyasi haqida soʻzlab berdi.
Muzokaralar yakunida tomonlar “Asrlar osha Oʻmon tarixi” muzeyi va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi oʻrtasida hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyishga kelishib oldilar.
Aytish joiz, “Asrlar osha Oʻmon tarixi” muzeyi Oʻmondagi eng yirik maʼrifiy majmualardan biri boʻlib, marhum sulton Qobus bin Sayid tashabbusi bilan tashkil etilgan. Muzey zamonaviy texnologiyalar yordamida mamlakatning tarixiy rivojlanishi va davlatchiligi haqida chuqur maʼlumot beradi.

A new cultural cooperation has been established between Uzbekistan and Oman
The Ambassador of Uzbekistan to Oman, Abdusalom Khatamov, met with Al-Yaqzan bin Abdullah Al-Harithi, Director of the “Across the Ages Museum” in Oman.
This was reported by the “Dunyo” Information Agency.
During the meeting, the sides discussed the development of cultural and humanitarian ties between the two countries, the study of historical and educational heritage, as well as the implementation of joint projects in this area.
Ambassador Abdusalom Khatamov spoke about the activities and the founding idea of the Center of Islamic Civilization being established in Uzbekistan on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev.
At the conclusion of the talks, the parties agreed to establish cooperation between the “Across the Ages Museum” and the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
It is worth noting that the “Across the Ages Museum” is one of the largest educational complexes in Oman, founded on the initiative of the late Sultan Qaboos bin Said. Through modern technologies, the museum provides in-depth information about the country’s historical development and statehood.