“Vaqt devori”da sivilizatsiyalar 3D texnologiya orqali namoyon boʻladi
Oʻzbekistondagi megaloyiha ekspozitsiyasidan joy oladigan “Vaqt devori” islomdan avvalgi davrlardan boshlab temuriylar, boburiylar sulolalarigacha boʻlgan davrlarni qamrab oladi. Xronologik tartibda tuziladigan mazkur loyihadagi ekspozitsiyalar zamonaviy miniatyura, 3D grafika va interaktiv texnologiyalar orqali namoyon etiladi. Shu munosabat bilan Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazida “Islomdan avvalgi davr” boʻlimi ekspozitsiyasini takomillashtirishga bagʻishlangan muhokama yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Rossiyaning “Planet 9” dizayn kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlar atroflicha tahlil qilindi.
Kompaniya vakillari Markaz tomonidan taqdim etilgan kontentlar asosida ekspozitsiyani tizimlashtirish, dizayn va joylashtirish boʻyicha ishlab chiqqan loyihani taqdim etdilar. Taqdimot davomida “Vaqt devori”da aks ettirilishi rejalashtirilgan eksponatlardan foydalanish imkoniyatlari, shuningdek, qadimgi xaritalar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Turli manbalar, onlayn platformalar va dasturlar asosida xaritalar boʻyicha yangi kontentlar ishlab chiqish hamda ekspozitsiyani yanada boyitish boʻyicha takliflar ilgari surildi.
Oʻz ISM katta ilmiy xodimi Obid Tangirov taʼkidlashicha, dunyoning yirik muzeylaridan tajribali mutaxassis jalb etilgani va “Planet 9” dizayn kompaniyasi bilan olib borilayotgan hamkorlik ishlarining sifatli va professional tarzda amalga oshirilishiga xizmat qilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Markaz kontentini mazmunan boy va zamonaviy talablarga mos ravishda shakllantirish maqsadida 2 000 dan ortiq mahalliy va xorijiy olimlar, mutaxassislar va ekspertlar faol ishtirok etmoqda. Hozirgacha 800 dan ziyod ilmiy va innovatsion loyihalar ishlab chiqilgan boʻlib, ularni amalga oshirish uch bosqichda rejalashtirilgan.

Civilizations will be presented through 3D technology on the “Wall of Time”
The “Wall of Time”, which will be part of the megaproject’s exposition in Uzbekistan, will cover periods from the pre-Islamic era up to the Timurid and Mughal dynasties. The expositions within this project, arranged in chronological order, will be presented through modern miniature art, 3D graphics, and interactive technologies. In this regard, a discussion meeting was held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan dedicated to improving the “pre-Islamic period” section of the exposition.
During the meeting, detailed analysis was conducted on the collaborative work being carried out with Russia’s “Planet 9” design company. Representatives of the company presented a project developed for systematizing, designing, and arranging the exposition based on the content provided by the Center. The presentation paid particular attention to the potential use of artifacts planned to be displayed on the “Wall of Time”, as well as the issue of ancient maps. Proposals were put forward to develop new content related to maps based on various sources, online platforms, and software, as well as to further enrich the exposition.
Obid Tangirov, Senior Researcher at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, emphasized that the involvement of an experienced specialist from one of the world’s leading museums and the ongoing cooperation with the “Planet 9” design company are ensuring the implementation of the project with high quality and professionalism.
It is worth noting that over 2,000 local and foreign scholars, specialists, and experts are actively participating in shaping the Center’s content to be rich in substance and aligned with modern requirements. To date, more than 800 scientific and innovative projects have been developed, with their implementation planned in three stages.