Ibn Sinoning jarrohlik stoli, Ulugʻbek rasadxonasining maketi, Beruniyning globusi — ISMda bolalar uchun interaktiv koʻrgazma
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida oʻtkazilgan navbatdagi ilmiy kengash yigʻilishida markaz ekspozitsiyasini shakllantirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ilmiy va innovatsion ishlar yuzasidan taqdimotlar boʻlib oʻtdi. Yigʻilish doirasida nafaqat mahalliy mutaxassislar, balki bir qator xalqaro hamkor tashkilotlar vakillari ham ishtirok etdi.
Xususan, Buyuk Britaniyaning nufuzli “1001 ixtiro” tashkiloti rahbari Salim Ahmad yigʻilishda ishtirok etib, bolalar va oʻsmirlar uchun tashkil etilayotgan interaktiv koʻrgazma loyihasi haqida maʼlumot berdi. Uning taʼkidlashicha, mazkur koʻrgazma zamonaviy taʼlim talablariga javob beradigan, bolalarda tarixiy merosga qiziqish uygʻotadigan va ilm-fanga intiluvchanlikni kuchaytirishga qaratilgan maxsus loyiha sifatida shakllantirilmoqda.
— Biz bolalar uchun Islomdan avvalgi davr, Birinchi va Ikkinchi Renessans davrlariga oid eng qiziq faktlarni saralab, koʻrgazmani interaktiv va oʻquv materiallar bilan boyityapmiz. Har bir eksponat, har bir material bolalarni oʻylashga, sezishga, harakat qilishga undashi kerak. Masalan, Ibn Sinoning interaktiv jarrohlik stoli, Ulugʻbek rasadxonasining maketi, Beruniyning globusi kabi vizual va amaliy vositalarni joriy qilyapmiz,” — dedi Salim Ahmad.
Koʻrgazmada interaktiv ekranlar, tajriba zonasi, musiqa va animatsiyali elementlar, maxsus tayyorlangan oʻyinlar va vizual effektlar orqali bolalar nafaqat tarixiy bilimlarni egallaydi, balki amaliy mashgʻulotlar orqali ularni his qiladi. Masalan, bolalar fizika qonunlariga asosan yuklarni tarozida oʻlchay oladi, taʼlimiy jonlantirilgan personajlar bilan muloqot qilishi mumkin boʻladi.
Bunda oʻzbek mutafakkirlari va olimlarining merosiga ham alohida oʻrin berilgan. Loyihadan oʻrin oladigan tarixiy siymolar Oʻzbekiston Kinematografiya agentligi bilan hamkorlikda rasmiy tasdiqlangan vizual materiallar asosida ishlab chiqilayapti.
Taʼkidlash joizki, Islom sivilizatsiyasi markazidagi mazkur koʻrgazma nafaqat ilk tajriba, balki taʼlimning yangi bosqichiga qoʻyilayotgan katta qadam sifatida baholanmoqda. Ushbu loyiha kelgusida bolalarda milliy oʻzlik, tarixiy meros va fanga qiziqishni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Ibn Sina’s surgical table, Ulugh Beg’s observatory model, Beruni’s globe: interactive exhibition for children at the Center of Islamic Civilization
At the recent scientific council meeting held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, presentations were delivered on the scientific and innovative work being carried out to develop the Center’s exhibitions. The meeting was attended not only by local experts but also by representatives from several international partner organizations.
In particular, Salim Ahmad, head of the prestigious “1001 Inventions” organization in the United Kingdom, attended the meeting and provided information about the interactive exhibition project being organized for children and adolescents. He noted that this exhibition is being developed as a special project that meets modern educational standards, aims to spark children’s interest in historical heritage, and is designed to strengthen their pursuit of knowledge and science.
“We are selecting the most interesting facts from the pre-Islamic period, as well as the First and Second Renaissance periods, to enrich the exhibition with interactive and educational materials for children. Every exhibit and material should encourage children to think, feel, and engage actively. For example, we are introducing visual and practical tools such as an interactive surgical table of Ibn Sina, a model of Ulugh Beg’s observatory, and Beruni’s globe”, said Salim Ahmad.
Through interactive screens, experimental zones, music and animated elements, specially designed games, and visual effects, children will not only acquire historical knowledge but will also be able to experience it through practical activities. For example, children will be able to measure weights on scales based on the laws of physics and interact with animated educational characters.
Special attention is also being given to the heritage of Uzbek thinkers and scholars within this project. The historical figures featured in the project are being developed based on officially approved visual materials in collaboration with the Uzbekistan Cinematography Agency.
It is noteworthy that this exhibition at the Center of Islamic Civilization is being regarded not only as an initial experiment but also as a significant step toward a new stage in education. This project is expected to play an important role in fostering a sense of national identity, an appreciation for historical heritage, and an interest in science among children in the future.