Oʻzbekistonda Xalqaro xattotlik va kitobat sanʼati maktabi tashkil qilinmoqda
60 yoshgacha boʻlgan oʻquvchilar tanlov yoʻli bilan qabul qilinadi. Har bir guruhlarda 12 nafargacha oʻquvchilar boʻlishi koʻzda tutilgan. Oʻquvchilar shunchaki xattotlik bilangina shugʻullanibgina qolmay, yozuv tarixi, oʻzbek, arab, fors tillari va yozuvi, husnixat, Gʻarb mamlakatlarida husnixat (lotin yozuvi), Sharq mamlakatlarida husnixat (arab, lotin, kirill yozuvlari), Kitobat sanʼati bilan tanishuv kabi fanlarni oʻzlashtiradi. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida boʻlib oʻtgan ilmiy kengash yigʻilishida ushbu maktabni tashkil qilinishi va faoliyati taqdimot qilindi.
Kitobat sanʼati Sharq mamlakatlari, xususan, yurtimiz hududida oʻziga xos yoʻnalishda tadrijiy taraqqiy etgan, qadimiy va bebaho sanʼatdir. Bu yoʻnalishda ajdodlarimiz koʻchirgan qoʻlyozma asarlar betakror husnixati, islimiy naqshlari, tilla suvi bilan sayqallangani qariyb 1000 yil muqaddam ham xos kishilarning hayratiga sazovor boʻlgan.
Bugungi kunga kelib kitoblar bosmaxonalarda bir paytning oʻzida minglab, millionlab nusxada nashr qilinsa-da, qoʻl mehnatining, ayniqsa, xattotlik sanʼatining oʻrni hanuzgacha beqiyosdir. Quvonarlisi, ajdodlarimizning merosini asrab-avaylash bilan bir qatorda, bu yoʻnalishda yosh shogirdlarni oʻqitish imkoniyati yaratilmoqda.
Madaniy merosni tiklash, yosh avlodni maʼnaviy ruhda tarbiyalash, xattotlik sanʼatini xalqaro darajada tanitish, Oʻzbekistonning jahon madaniy markazlaridan biri sifatida rivojlantirish maqsadida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tasarrufida Xalqaro xattotlik va kitobat sanʼati maktabi tashkil qilinmoqda. Maktab faoliyati Buyuk Britaniya qirollik jamgʻarmasi huzuridagi Anʼanaviy sanʼat turlari maktabi, UNESCO, Islom hamkorlik tashkiloti, IRCICA (Turkiya), Tehron Xattotlik markazi (Eron), Muhammad ibn Salmon markazi (Saudiya Arabistoni), Sharja markazi (BAA) kabi tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi. Maktabga 6 yoshdan 60 yoshgacha boʻlgan oʻquvchilar tanlov yoʻli bilan qabul qilinadi. Yosh boʻyicha: 6-12 yoshlilar guruhi (boshlangʻich maʼlumot), 13-24 yoshlilar guruhi (davomchilar), 25 yoshdan yuqori (mahoratga erishish, soha magistrlarini tayyorlash) guruhlariga boʻlinadi. Har bir guruhlarda 12 nafargacha oʻquvchilar boʻlishi koʻzda tutilgan. Oʻquvchilar shunchaki xattotlik bilangina shugʻullanibgina qolmay, yozuv tarixi, oʻzbek, arab, fors tillari va yozuvi, husnixat, Gʻarb mamlakatlarida husnixat (lotin yozuvi), Sharq mamlakatlarida husnixat (arab, lotin, kirill yozuvlari), Kitobat sanʼati bilan tanishuv kabi fanlarni oʻzlashtiradi. Eʼtiborlisi, darslarning amaliyotda qoʻllanishiga alohida eʼtibor beriladi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida boʻlib oʻtgan navbatdagi ilmiy kengash yigʻilishida ushbu maktabni tashkil qilish va faoliyati haqida taqdimotlar boʻlib oʻtdi.

An International School of Calligraphy and Book Art is being established in Uzbekistan
Students aged 6 to 60 will be admitted to the school through a selection process. Each group is expected to have up to 12 students. In addition to practicing calligraphy, students will study subjects such as the history of writing, the Uzbek, Arabic, and Persian languages and scripts, penmanship, Western calligraphy (Latin script), Eastern calligraphy (Arabic, Latin, and Cyrillic scripts), and an introduction to the art of bookmaking. A presentation on the establishment and activities of this school was held at a meeting of the academic council of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
The art of bookmaking has developed in a unique direction in Eastern countries, particularly in our region, as an ancient and priceless art form. The manuscript works copied by our ancestors distinguished by their exceptional penmanship, Islamic ornaments, and gilded embellishments astonished connoisseurs nearly a thousand years ago.
Today, even though books can be printed in thousands or millions of copies at once in printing houses, the value of manual work especially the art of calligraphy remains incomparable. Fortunately, alongside preserving the heritage of our ancestors, opportunities are being created to train young apprentices in this field.
To restore cultural heritage, nurture the younger generation with moral and spiritual values, promote the art of calligraphy internationally, and develop Uzbekistan as one of the world’s cultural centers, an International School of Calligraphy and Book Art is being established under the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. The school’s activities will be carried out in cooperation with organizations such as the School of Traditional Arts under the Prince’s Foundation (UK), UNESCO, the Organization of Islamic Cooperation, IRCICA (Turkey), the Tehran Calligraphy Center (Iran), the Mohammed bin Salman Center (Saudi Arabia), and the Sharjah Center (UAE).
Students aged 6 to 60 will be admitted through a selection process and divided by age into groups: 6–12 years (basic level), 13–24 years (intermediate), and over 25 (mastery level, training future masters in the field). Each group will have up to 12 students. Besides calligraphy practice, they will study writing history, the Uzbek, Arabic, and Persian languages and scripts, penmanship, Western calligraphy (Latin script), Eastern calligraphy (Arabic, Latin, Cyrillic scripts), and an introduction to bookmaking art. Special emphasis will be placed on the practical application of lessons.
At the most recent meeting of the academic council of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, presentations were made on the establishment and activities of this school.