“Olim sifatida men bu hujjatlarni hali hech qayerda koʻrmagandim!”
Oʻzbekistonda televideniyaning yaratilishiga doir hujjatlar orasida tarix uchun beqiyos ahamiyatga ega boʻlgan yangi topilmalar aniqlandi. Bu haqida filologiya fanlari doktori, dotsent Perxan Allambergenova maʼlum qildi. Uning soʻzlariga koʻra, Oʻzbekiston milliy arxivida P. A. Grabovskiy va I. F. Belinskiy ixtirosiga oid boʻlgan, bugungacha ommaga maʼlum boʻlmagan bir nechta arxiv hujjatlari kashf etildi.
“Bu hujjatlar hech qayerda eʼlon qilinmagan. Men — televideniye tarixi boʻyicha ilmiy tadqiqot olib borgan, dissertatsiya himoya qilgan olim sifatida — bu hujjatlarni hali hech qayerda koʻrmagan edim. Ular texnik loyiha chizmalari va ixtironing patentlanganligi xususida huquqiy hujjatlar boʻlib, bu — yangi bosqich, yangi sahifa” — deydi Perxan Allambergenova.
Topilgan hujjatlar asosida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining kompozitsiyalarini boyitish maqsadida fotoalbomlar, videoroliklar, portretlar va tarixiy materiallar tayyorlanishi rejalashtirilgan.

New findings of priceless historical significance have been discovered among documents related to the creation of television in Uzbekistan. This was announced by Doctor of Philology and Associate Professor Perkhan Allambergenova. According to her, several archival documents concerning the invention by P.A. Grabovsky and I.F. Belinsky, previously unknown to the public, have been found in the National Archive of Uzbekistan.
“These documents have never been published anywhere. As a scholar who has conducted research and defended a dissertation on the history of television, I had never seen these documents before. They consist of technical project drawings and legal documents on the patenting of the invention. This is a new stage, a new chapter”, said Perkhan Allambergenova.
Based on the discovered documents, it is planned to prepare photo albums, video clips, portraits, and historical materials to enrich the compositions of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.