"Shayx qoʻrqqanidan Qurʼonga chang soldi..."
Amir Temur zamonasida mashhur mutasavvif olim Abu Said Abulxayrning bir ruboiysi juda shuhrat qozongan, hatto bu ruboiyning gʻayrioddiy xususiyatlari haqida gap-soʻzlar tildan-tilga koʻchib yurardi. Hatto odamlar kasal boʻlib qolishsa, shu ruboiyni oʻqib oʻzlariga dam solishar, uni tumor ilib taqib yurisharkan. Bu ruboiyning sharhi xususida keyinchalik Xoja Ahrori Valiy oʻzining “Havroiya” nomli qasidasini ham bitgan edi. Mana oʻsha ruboiy:
Havro ba nazorai nigoram saf zad,
Yak xoli siyah bar on ruxon mutraf zad,
Rizvon ba ajab bimondu kaf bar kaf zad
Abdol zi biym chang bar mushaf zad.
(Maʼnosi: hurlar nigorimni tomosha qilish uchun saf tortishdi. Bir qora xol ularning yuzlariga parda tortdi. Jannat ham hayratda qolib, kaftini kaftiga urdi. Qariya qoʻrqqanidan Qurʼonga chang soldi.)
Bu ruboiydan oʻz vaqtida Amir Temur ham xabardor boʻlgan.
Oʻsha paytlarda Ozarboyjon boshqaruvi Amir Temurning ikkinchi oʻgʻli Mironshoh Mirzoga topshirilgan. Biroq, Mironshohning ichkilikka mukkasidan ketishi davlat ishlariga taʼsir koʻrsata boshladi. Uning gʻalati qiliqlari haqidagi gap-soʻzlar Samarqandga ham yetib keldi. Sohibqironga Mironshohning ichkilikka berilishiga uch kishining sababchi ekani yetkazildi. Amir Temur uchovining ham boshini olib keltirishni amr qildi. Mulozimlar ulardan ikki nafarini tutib qatl qilishdi. Ammo uchinchisi – Xoja Abdulqodir Marogʻiy oʻzini devonalikka solib darbadarlikni ixtiyor qildi.
Sohibqiron Iroqqa yurish qilganida, Xojaning shu atrofda yurganini xabar qilishdi. Nihoyatni uni qoʻlga olib, podshoh huzuriga olib kelishdi. Xoja Abdulqodir oʻz vaqtida goʻzal ovozi, musiqadan puxta xabardorligi, shuningdek, Qurʼon qiroati bilan ham shuhrat qozongan boʻlib uning goʻzal ovozi bor edi.
Podshohning huzuriga olib kelishlari bilan u qoʻrqqanidan nima qilarini bilmay, Qurʼon oyatlarini tilovat qilishga tushdi. Bu holatni koʻrgan sohibqiron kulib yubordi va oʻsha mashhur ruboiyning oxirgi misrasini aytdi?
Abdol zi biym chang bar mushaf zad,
(Yaʼni, qariya qoʻrqqanidan Qurʼonga chang soldi.)
Garchi falsafiy maʼnoga ega boʻlgan bu ruboiyda ushbu misra boshqacha maʼnoga ega boʻlsa-da, Amir Temur uni zakiylik bilan oʻz oʻrnida ishlatgan, buni Navoiy “yilda bir, asrda bir yuz beradigan hodisa” sifatida baholagan edi.

“The sheikh, out of fear, threw dust on the Qur’an...”
In the time of Amir Temur, a quatrain by the famous Sufi scholar Abu Saʿid Abulkhayr gained great fame, and stories about its unusual qualities were passed from mouth to mouth. People even recited this quatrain over themselves when they fell ill, using it as a form of spiritual healing, and wore it as an amulet. Later, Khoja Ahror Vali wrote his own qasida entitled Havroiya as a commentary on this quatrain. Here is that quatrain:
Havro ba nazorai nigoram saf zad,
Yak kholi siyah bar on rukhan mutarraf zad,
Rizvon ba ajab bimanadu kaf bar kaf zad,
Abdol zi biyam chang bar mushaf zad.
(Meaning: The houris lined up to behold my beloved. A single black mole cast a veil upon their faces. Paradise itself was left in astonishment and struck palm to palm. The elder, out of fear, threw dust on the Qur’an.)
Amir Temur himself eventually heard of this quatrain.
At that time, the governance of Azerbaijan had been entrusted to Amir Temur’s second son, Mironshah Mirza. However, Mironshah’s growing addiction to alcohol began to affect state affairs. News of his strange behavior reached Samarkand. It was reported to the Sahibqiron that three individuals were responsible for Mironshah’s indulgence in drink. Amir Temur ordered that all three be brought to him and executed. Two of them were captured and executed, but the third Khoja Abdulqadir Maraghi feigned madness and chose a life of wandering.
When the Sahibqiron campaigned in Iraq, it was reported that Khoja was in the area. Eventually, he was captured and brought before the ruler. Khoja Abdulqadir was well known for his beautiful voice, his mastery of music, and his recitation of the Qur’an.
As soon as he was brought into the ruler’s presence, out of fear and not knowing what else to do, he began to recite verses from the Qur’an. Seeing this, the Sahibqiron laughed and quoted the last line of the famous quatrain:
Abdol zi biyam chang bar mushaf zad
(That is, “The elder, out of fear, threw dust on the Qur’an”.)
Although in the philosophical context of the original quatrain this line carried a different meaning, Amir Temur skillfully used it in the right moment a gesture that Alisher Navoi described as “an event that occurs once in a year, or even in a century”.