Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasi yana bir noyob artefakt bilan boyiydi. Miloddan avvalgi V asrga oid, bronzadan yasalgan saklar qozoni markaz kolleksiyasidan oʻrin oladi. Mazkur artefakt Fargʻona hududidan topilgan boʻlib, Oʻzbekiston hududidagi ilk temir davri madaniyati – saklarga xos boy maʼnaviy va moddiy merosni aks ettiradi.
Bronza qozon bezaklarida echki haykalchasi, qushlarning stilizatsiya qilingan tasvirlari va "zoomorf "ga xos sanʼat namunalari uchraydi. Bu – saklar dunyoqarashi, ishonchlar tizimi hamda hunarmandchilik mahoratini namoyon etuvchi yorqin namuna hisoblanadi.
Arxeologik maʼlumotlarga koʻra, miloddan avvalgi birinchi ming yillikda Fargʻona va Choch hududlarida sak qabilalarining madaniyati keng tarqalgan. Ularning moddiy merosi orasida quyma taqinchoqlar, hayvonlar tasviri bilan bezatilgan xanjarlar va shunga oʻxshash badiiy qadriyatga ega buyumlar alohida oʻrin tutadi.
Islom sivilizatsiyasi markazi ushbu artefaktni namoyish etish orqali Oʻzbekiston hududidagi qadimiy sivilizatsiyalar oʻzaro bogʻliqligi va ularning yuksak sanʼat anʼanalarini yoritishni maqsad qilgan.

A bronze cauldron from the Saka period will be featured in the exhibition of the Center of Islamic Civilization
The exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan will be enriched with another unique artifact. A bronze Saka cauldron dating back to the 5th century BCE will take its place in the Center’s collection. This artifact, discovered in the Fergana region, reflects the rich spiritual and material heritage of the early Iron Age culture of the Saka tribes in the territory of Uzbekistan.
The bronze cauldron is decorated with a small goat figurine, stylized images of birds, and examples of “zoomorphic” art. It represents a vivid sample of the Saka worldview, their belief system, and their craftsmanship skills.
According to archaeological data, during the first millennium BCE, the culture of the Saka tribes was widespread in the regions of Fergana and Chach. Among their material heritage, cast ornaments, daggers decorated with animal images, and other objects of artistic value occupy a special place.
By presenting this artifact, the Center of Islamic Civilization aims to highlight the interconnectedness of ancient civilizations in the territory of Uzbekistan and to shed light on their refined artistic traditions.