Mustaqilligimizning 34 yilligi qanday gʻoya asosida oʻtkazilishi maʼlum boʻldi
Mustaqillikning 34 yilligiga bagʻishlangan bayram tadbirlari “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” degan ezgu gʻoyani oʻzida mujassam etgan holda oʻtkaziladi.
“Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining oʻttiz toʻrt yillik bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi Prezident qarori (PQ–222-son, 10.07.2025 y.) qabul qilindi.
Qarorga koʻra, milliy istiqlolimizning 34 yillik shonli sanasi Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot darajasi, jahon maydonidagi obroʻ-eʼtiboriga har tomonlama munosib tarzda, yuksak saviyada nishonlanadi.
Mustaqillik bayrami Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida, shuningdek, barcha shahar hamda tumanlar, qishloq va ovullarda munosib nishonlanishi taʼminlanadi.
“Ona diyor – ranglar jilosida”, “Vatan uchun yashaylik!”, “Eng ulugʻ, eng aziz” kabi anʼanaviy koʻrik-tanlovlar yuqori darajada oʻtkaziladi.

It has been announced under which idea the 34th anniversary of our independence will be celebrated
The festive events dedicated to the 34th anniversary of independence will be held under the noble idea of “For the Motherland, for the nation, for the people!”
The Presidential Decree “On preparing for and celebrating the thirty-fourth anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan” (PQ–222, July 10, 2025) has been adopted.
According to the decree, the glorious date of the 34th anniversary of our national independence will be celebrated at a high level in a manner befitting the development of New Uzbekistan and its prestige on the world stage.
The festive events dedicated to the 34th anniversary of independence will be carried out under the noble idea of “For the Motherland, for the Nation, for the People!”
The Independence Day celebrations will be duly organized in the Republic of Karakalpakstan, the regional centers, and the city of Tashkent, as well as in all towns, districts, villages, and communities.
Traditional contests such as “Motherland – in the splendor of colors”, “Let’s live for the Motherland” and “The greatest, the dearest” will be held at a high level.