Mashrab adabiy merosi targʻib qilinadi
Mazkur loyiha Mashrab asarlarining badiiy-irfoniy mazmuni, tasavvufiy fikr tarzi, islomiy maʼrifat va insonparvarlik gʻoyalarini zamonaviy vizual va interaktiv vositalar orqali keng jamoatchilikka yetkazishga qaratilgan.
Loyiha doirasida “Qissai Mashrab”, “Qissai Shoh mashrab”, “Devonai Mashrab” nomlari bilan xalqimiz orasida keng tarqalgan qoʻlyozmalar va turli bayozlardan saralab olingan sheʼrlari, birlamchi qoʻlyozmalardagi uning hayotga oid tarixiy maʼlumotlar, zamonaviy animatsiya, infografika, audiosheʼrlar, ijtimoiy tarmoqlar uchun tayyorlangan videokontentlar tayyorlanishi rejalashtirilmoqda.
Boborahim Mashrab ijodidagi islomiy maʼnaviyat, irfon, yuksak axloqiy gʻoyalar milliy oʻzlikni anglash hamda jamiyat maʼrifiy hayotining rivojiga xizmat qilishda oʻziga xos nufuz va keng taʼsir doirasiga egadir.
Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu medialoyiha milliy qadriyatlar, ajdodlar va avlodlar oʻrtasidagi tarixiy birlikni asrash, boy maʼnaviy merosimizni yangicha usullarda keng targʻib qilish borasida yana bir muhim qadam boʻladi.

Mashrab’s literary heritage will be promoted
Within the framework of the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, a special media project will be developed to widely highlight the creative activity of one of the most renowned figures of our national classical literature, Boborahim Mashrab.
This project is aimed at conveying to the general public the artistic and spiritual content of Mashrab’s works, his Sufi worldview, and ideas of Islamic enlightenment and humanism through modern visual and interactive tools.
As part of the project, poems selected from manuscripts and various collections popularly known among our people under titles such as “Qissai Mashrab”, “Qissai Shoh Mashrab”, and “Devonai Mashrab”, along with historical information about his life preserved in primary manuscripts, will be prepared in the form of modern animation, infographics, audio poems, and video content designed for social networks.
The Islamic spirituality, mystical insight, and high moral values reflected in Boborahim Mashrab’s works possess a unique influence and broad impact in fostering national self-awareness and contributing to the development of society’s educational and cultural life.
This media project implemented by the Center of Islamic Civilization will represent another significant step in preserving historical continuity between generations, strengthening national values, and promoting our rich spiritual heritage through innovative methods.