600 yillik doshqozon nusxasi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasidan oʻrin oladi
Qozogʻiston Respublikasining Turkiston shahrida joylashgan Xoja Ahmad Yassaviy maqbarasi nafaqat meʼmoriy mukammalligi bilan, balki unda saqlanayotgan tarixiy, madaniy va maʼnaviy boyliklari bilan ham alohida eʼtiborga loyiq. Shu boyliklar ichida ayniqsa eʼtiborga molik, yirik va simvolik ahamiyatga ega obʼekt — bu doshqozon, yaʼni ulkan bronza qozondir.
Doshqozon 1399 yil 25 iyunda, yaʼni 801 hijriy yilning 20 shavvolida yaratilgan boʻlib, Amir Temur farmoni bilan ishlangan. Bu maʼlumot qozon tanasidagi epigrafik yozuvda aniq qayd etilgan. Qozon nafaqat amaliy metall ishlash sanʼatining yorqin namunasi, balki islomiy eʼtiqod, soʻfiylik anʼanalari va Temuriylar davridagi madaniy jarayonlarning birlashuvi sifatida ham qaraladi.
Qozon balandligi 1,62 metr, diametri 2,42 metr, ichiga 3000 litrgacha suv sigʻadi, taxminiy ogʻirligi esa 2 tonna. Bu maʼlumotlar uni Markaziy Osiyodagi eng yirik bronza idishlardan biri sifatida koʻrsatadi.
Artefaktda "Baraka topsin" iborasi fors tilida oʻn marta, kufi xat bilan arab tilida 22 marta "Hokimiyat Allohnikidir" deb yozilgan. Yuqori tasmada esa Qurʼon va hadislardan iqtiboslar keltirilgan. Shuningdek, Amir Temurning buyrugʻi va qozon yaratilish sanasi ham ushbu tasmada aks etgan.
Juma kunlari undagi shirin suv xalq orasida ehson sifatida tarqatilgan. Bu amaliyot soʻfiylikdagi barcha insonlarni bir idishdan nasibalanish ramzini ifoda etgan. Rivoyatlarga koʻra, qadimda koʻchmanchi aholi uchun qozon qadrli idish hisoblangan. Unda umumiy yeguliklar tayyorlangan, birlik va ehson tushunchasi aynan shu idish orqali amalga oshirilgan. 600 yillik mazkur doshqozon nusxasi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasidan oʻrin olishi kutilmoqda.

A 600-year-old cauldron replica will be featured in the exhibition of the Center of Islamic Civilization
The Mausoleum of Khoja Ahmad Yasawi, located in the city of Turkestan in the Republic of Kazakhstan, is remarkable not only for its architectural perfection but also for the historical, cultural, and spiritual treasures it preserves. Among these treasures, one of the most notable, monumental, and symbolic objects is the large bronze cauldron, known as the doshqozon.
The cauldron was created on June 25, 1399 (20 Shawwal, 801 AH) by the order of Amir Timur. This information is precisely recorded in the epigraphic inscription on its body. The cauldron is regarded not only as a vivid example of practical metalworking art but also as a symbol of the fusion of Islamic faith, Sufi traditions, and cultural processes of the Timurid era.
The cauldron is 1.62 meters high, 2.42 meters in diameter, and has the capacity to hold up to 3,000 liters of water, with an estimated weight of about 2 tons. These features make it one of the largest bronze vessels in Central Asia.
The artifact bears the phrase “May it be blessed” written in Persian ten times, and the Arabic phrase “Power belongs to Allah” inscribed twenty-two times in Kufic script. On the upper band are quotations from the Qur’an and Hadith, along with Amir Timur’s decree and the cauldron’s date of creation.
On Fridays, sweet water from the cauldron was distributed among the people as charity. This practice symbolized, in Sufi tradition, the idea that all people partake of blessings from a single vessel. According to legends, the cauldron was highly esteemed by nomadic communities, as it was used to prepare communal meals, embodying the concepts of unity and generosity.
A 600-year-old replica of this cauldron is expected to be featured in the exhibition of the Center of Islamic Civilization.