Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi va gʻoyasi asosida bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi ishlari yakuniy bosqichda amalga oshirilyapti. Ayni vaqtda markaz binosida qurilish va pardoz ishlari deyarli yakunlangan boʻlib, ekspozitsiya va kontent bilan toʻldirish ishlari qizgʻin davom etmoqda.
Hozirda mamlakatimiz va xorijdan jalb etilgan 2000 ga yaqin olimlar, mutaxassislar, dizaynerlar, hunarmandlar va arxitektorlar 800 dan ziyod loyiha ustida faol ish olib borishmoqda.
Bu boradagi ishlarda muhim hamkorlik tashabbusi xususida ham alohida toʻxtalish joiz. Maʼlumki, Markaz muzeyi va kutubxonasini kontent bilan toʻldirishda koʻplab vazirliklar va idoralar ishtirok etmoqda. Oʻzbekistondagi eng ommaviy telemedia platformalardan biri — “Sevimli” telekanali ham Prezident tashabbusini qoʻllab-quvvatlash maqsadida yurtimizdagi eng mashhur va nodir tarixiy obidalar maketlarini tayyorlash ishlarini amalga oshirmoqda.
Telekanal tashabbusi bilan 25 ta eng muhim tarixiy obida maketlari Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyiga begʻaraz hadya sifatida taqdim etilishi rejalashtirilgan.
– Prezidentimizning gʻoyasi asosida bunyod etilayotgan ushbu markaz kontentini boyitish uchun tarixiy obidalar maketini yaratish bilan oʻz hissamizni qoʻshishni maqsad qildik. Maketlar ustida ish joriy yil aprel oyida boshlangan. Har bir maketni yaratish jarayonida tarixiy asoslar, bezaklar, meʼmoriy uslublar batafsil oʻrganilayotgani, olimlar bilan hamkorlikda ish olib borilayotgani ishimizga jiddiy yondashuvdan dalolat beradi. Ayni paytda 4 ta maket toʻliq tayyor. Bular Surxondaryodagi Fayoztepa, Sopollitepa tarixiy obidalari, Buxorodagi Somoniylar maqbarasi, Misrdagi buyuk allomamiz Ahmad Fargʻoniy tomonidan bunyod etilgan Nilometr maketlaridir. Maketlar katta masʼuliyat bilan tayyorlanmoqda. Har bir obʼekt muhokamalar va ilmiy xulosalar asosida yaratilyapti. Ayrimlari yakunlangan, qolganlari ishlab chiqarish bosqichida. Biz Prezidentimizning bu buyuk gʻoyalarini hayotga tatbiq etishda ishtirok etishdan gʻoyatda mamnunmiz, – deydi “Sevimli” telekanali direktori Jaloliddin Safoyev.
Maketlar “Sevimli” telekanali buyurtmasiga asosan “Artefakt” tashkilot tomonidan yaratilayotgan boʻlib, bu jarayonga 15 dan ortiq mutaxassislar — texnik xodimlar, modellashtirish boʻyicha dizaynerlar jalb etilgan.
Maʼlumot uchun:
Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat Oʻzbekiston, balki butun musulmon olamidagi eng yirik ilmiy-maʼrifiy majmualardan biriga aylanishi kutilmoqda. Unda islom ilm-fani, maʼnaviyati va uning dunyo sivilizatsiyasiga qoʻshgan ulkan hissasi zamonaviy vizual, interaktiv va ilmiy vositalar orqali namoyon etiladi.

The gift of the “Sevimli” TV channel to the Center of Islamic Civilization
The construction of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, initiated under the idea and guidance of the President of the Republic of Uzbekistan, has reached its final stage. At present, construction and finishing works of the main building are almost complete, while efforts to enrich the center with exhibitions and content are actively continuing.
Currently, nearly 2,000 scholars, specialists, designers, craftsmen, and architects from both Uzbekistan and abroad are engaged in more than 800 ongoing projects.
It is worth highlighting an important collaborative initiative in this process. As is known, many ministries and institutions are contributing to the content of the Center’s Museum and library. In support of the President’s initiative, one of the most popular media platforms in Uzbekistan the “Sevimli” TV channel is producing models of the most famous and rare historical monuments of our country.
Through this initiative, 25 of the most significant historical monument models will be donated as a gift to the Center of Islamic Civilization Museum.
“Based on the President’s idea, we decided to contribute to enriching the content of this center by creating models of historical monuments. Work on the models began in April this year. Each model is being designed with detailed study of historical foundations, ornaments, and architectural styles, and in cooperation with scholars, which reflects our serious approach. At present, four models are fully completed. These are the Fayoztepa and Sopolitepa monuments in Surkhandarya, the Samanid Mausoleum in Bukhara, and the Nilometer in Egypt built by our great scholar Ahmad al-Farghani. The models are being prepared with great responsibility. Each object is created on the basis of discussions and scholarly conclusions. Some are finished, while others are in the production stage. We are extremely pleased to participate in bringing the President’s great vision to life”, said Jaloliddin Safoev, director of “Sevimli” TV channel.
The models, commissioned by “Sevimli” TV channel, are being created by the organization Artefact, with the involvement of more than 15 specialists, including technical staff and design experts in modeling.
For reference:
The Center of Islamic Civilization is expected to become one of the largest scientific and educational complexes not only in Uzbekistan but also in the entire Muslim world. It will showcase the vast contributions of Islamic science, spirituality, and its great role in world civilization through modern visual, interactive, and scholarly methods.