Misrdagi qadimiy qoʻlyozmalar Oʻzbekistonda namoyish qilinadi
Oʻzbekiston Tasviriy sanʼat galereyasi direktori, Islom sivilizatsiyasi markazida tashkil etilayotgan Global koʻrgazma bosh kuratori. sanʼatshunoslik fanlari doktori, akademik Kamola Akilova va Misr milliy kitoblar va arxivlar uyi direktori maslahatchisi – Bab-ul-xalqdagi Misr kutubxonasi rahbari, doktor Huvayda Komil oʻrtasida onlayn uchrashuv tashkil etildi.
Suhbat avvalida Misr tomoni Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining rasmiy ochilishiga taklif etildi.
Tomonlar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining ochilishi doirasida oʻtkaziladigan "Oʻzbekiston madaniy merosi – butun insoniyat merosi" koʻrgazmasida Misr milliy kitoblar va arxivlar uyi fondida saqlanadigan qadimiy qoʻlyozmalarni namoyish etish imkoniyatini koʻrib chiqdilar.
Huvayda Komil Misr–Oʻzbekiston doʻstona aloqalarini eʼtirof etish barobarida Misr milliy kitoblar va arxivlar uyi Toshkentda oʻz kolleksiyalarini namoyish etishdan manfaatdorligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida al-Xorazmiy, Ibn Sino, al-Fargʻoniy, al-Margʻinoniy, Alisher Navoiy kabi buyuk ajdodlarimiz merosiga oid qadimiy kitoblarni birgalikda tadqiq etishga kelishib olindi.

Ancient manuscripts from Egypt to be exhibited in Uzbekistan
An online meeting was held between Dr. Kamola Akilova — Director of the Uzbekistan gallery of fine arts, chief curator of the Global exhibition being organized at the Center of Islamic Civilization, Doctor of art studies, and academician and Dr. Howayda Kamel, Advisor to the Director of the national library and archives of Egypt and head of the Bab al-Khalq library.
At the beginning of the conversation, the Egyptian side was officially invited to the opening ceremony of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
The parties discussed the possibility of exhibiting ancient manuscripts from the collection of the National Library and Archives of Egypt as part of the “Cultural heritage of Uzbekistan — heritage of all humanity” exhibition, which will be held in conjunction with the Center’s opening.
While acknowledging the friendly relations between Egypt and Uzbekistan, Dr. Howayda Kamel confirmed that the national library and archives of Egypt is interested in showcasing its collections in Tashkent.
At the conclusion of the meeting, both sides agreed to jointly study ancient manuscripts related to the legacy of great ancestors such as al-Khwarizmi, Ibn Sina, al-Farghani, al-Marghinani, and Alisher Navoi.