Mashhur Luvr muzeyi rekonstruksiya qilinadi
Fransiya madaniyat vazirligi Luvr muzeyini rekonstruksiya qilish boʻyicha 800 million yevroga teng katta hajmdagi loyihani amalga oshirishni boshladi. Ushbu “Yangi Luvr Renessansi” deb nomlangan tashabbus kelgusi yillarda muzeyni zamonaviy talablarga mos holda qayta jihozlashni koʻzda tutadi.
Fransiya madaniyat vaziri Rashida Dati xalqaro tanlov eʼlon qilib, loyihaning hakamlar hayʼati tarkibini rasman eʼlon qildi. Tanlovda ishtirok etuvchi arxitektorlar uchun arizalarni topshirish muddati 2025 yil 1 sentabrgacha belgilangan.
Hayʼatga Il-de-Frans prefekti Mark Giyom va Luvr direktori Lorans de Kar rahbarlik qiladi. Hayʼatning uchdan bir qismini mashhur arxitektura mutaxassislari tashkil qiladi. Ular orasida shisha piramidasi bilan tanilgan afsonaviy meʼmor Bey Yuyminning oʻgʻli — Sendi Pey ham bor.
Loyiha doirasida:
➖Luvr muzeyiga yangi kirish qismi,
➖Yangi koʻrgazma zallari,
➖Va mashhur “Mona Liza” (Jokonda) asari uchun maxsus ekspozitsiya maydoni barpo etilishi rejalashtirilgan.
Reja asosida 2031 yilga qadar rekonstruksiya ishlari toʻliq yakunlanishi kutilmoqda. Bu oʻzgarishlar Luvrning tarixiy qiyofasiga zamonaviylik bagʻishlashi va muzeyga tashrif buyuruvchilar uchun yanada qulay va madaniy muhit yaratishi kutilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, 2022 yil noyabr oyida Oʻzbekiston va Fransiya Prezidentlari Luvrda “Oʻzbekiston vohalari xazinalari. Karvon yoʻllari chorrahasida” koʻrgazmasida ishtirok etgan. Xalqimizning boy madaniy merosiga bagʻishlangan koʻrgazma Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yilning oktabr oyida Fransiyaga amalga oshirilgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq tashkil etilgan.

Знаменитый Лувр будет реконструирован
Министерство культуры Франции объявило о начале проекта реконструкции Луврского музея общей стоимостью 800 миллионов евро. Инициатива «Лувр – Новый Ренессанс» предусматривает обновление инфраструктуры музея и модернизацию экспозиционных пространств в соответствии с современными международными нормами.
Министр культуры Франции Рашида Дати сообщила о проведении международного архитектурного конкурса и представила состав жюри. Приём заявок открыт до 1 сентября 2025 года.
Жюри возглавят префект региона Иль-де-Франс Марк Гийом и директор Лувра Лоранс де Кар. В состав комиссии также включены архитекторы, среди них – Сэнди Пей, сын архитектора Бэя Юймина, автора стеклянной пирамиды Лувра.
Проектом предусмотрено:
• строительство нового входного павильона музея;
• создание современных выставочных залов;
• обустройство отдельного пространства для экспонирования картины Леонардо да Винчи «Мона Лиза» (Джоконда).
Завершение реконструкции планируется к 2031 году. Проект направлен на улучшение музейной инфраструктуры и повышение качества обслуживания посетителей.
В ноябре 2022 года Президенты Узбекистана и Франции присутствовали на открытии выставки «Сокровища оазисов Узбекистана. На перекрёстке караванных путей», организованной в Лувре в рамках соглашений, достигнутых во время государственного визита Президента Узбекистана во Францию в октябре 2018 года.